A nyugat-írországi Tuam település egy régi katolikus zárdája közelében mintegy 800 újszülött és gyermek csontvázára bukkantak. A zárda 1925 és 1961 között olyan fiatal hajadonokat fogadott be, akik házasságon kívül estek teherbe. „Valakitől értesültem egy újszülött-temető létezéséről, de amit találtam, az jóval több ennél” – közölte Catherine Corless történész, a csontvázakkal teli, föld alatti betontartály felfedezője. Állítása szerint a zárda víztisztítója tömegsírként szolgált. A szakember 796 csontvázra – újszülöttek és nyolcévesig terjedő korú gyerekek maradványaira – bukkant, koporsó vagy sírkő nélkül. A jelek szerint a gyerekek közül sokan alultápláltság, tüdőgyulladás, tuberkolózis vagy bántalmazás nyomán vesztették életüket. Az újszülötteket a katolikus zárda apácái földelhették el titokban.
Az Otthont – ahogy az intézményt nevezték – harminchat éven keresztül vezették az apácák, ez idő alatt több száz fiatal nőt küldtek oda. Az anyáknak azzal kellett fizetniük „bűneikért”, hogy szolgálóként dolgoztak az állam pénzügyi támogatását élvező zárdában.
„Amikor a lányok teherbe estek, a közösség teljesen kiközösítette őket” – mondta Corless a The Washington Post amerikai napilapnak adott interjújában. „A családok attól féltek, hogy kiderül a szomszédok előtt, akkoriban ugyanis a házasságon kívüli terhesség volt a legrosszabb dolog a Földön. Ez volt a legsúlyosabb bűn, amit egy nő elkövethetett, pedig sok esetben nemi erőszak következtében estek teherbe” – tette hozzá. A tömegsírt 1975-ben fedezték fel helyi lakosok, amikor a gödröt fedő betonlapok eltörtek. Egészen mostanáig azt gondolták, hogy a betonteknő olyan emberek csontjait tartalmazza, akik az 1840-es évekbeli, több százezer áldozatot követelő nagy éhínségben pusztultak el.
Rettenetes bánásmód
„Nem túlzás azt mondani, hogy förtelmesen bántak a leányanyákkal és gyermekeikkel. Ha ezt az ügyet nem kezeljük megfelelően, Írország lelke sok tekintetben olyan jelöletlen sírba kerül, amilyenben a leányanyák gyermekei végezték” – mondta Endy Kenny ír miniszterelnök a parlamentben. Charles Flanagan gyermek- és ifjúságvédelmi miniszter közölte: ki akarja deríttetni, miért volt az átlagosnál jóval nagyobb a halandósági ráta a hasonló katolikus „szeretetotthonokban”, milyen volt a zárdák temetkezési gyakorlata, megalapozottak-e azok a vádak, miszerint történtek törvénytelen, kierőszakolt gyermek-örökbeadások, megkapták-e a gyermekek a szükséges általános védőoltásokat. Az ír kormány statisztikái szerint az 1930-as és 1960-as évek közötti időszakban gyakran ötször nagyobb volt a gyermekhalandóság a házasságon kívül születettek körében, mint a törvényes frigyek szülötteinél.
Emberkísérletek?
Kutatók szerint további három egykori otthon mellett is van tömegsír. Az ügyben az Amnesty International is közleményt adott ki, és az állami vagy állam által is finanszírozott intézményekben történt gyermekbántalmazások széleskörű kivizsgálását sürgette. Közben a botrány tovább dagad: a vizsgálódások arra világítanak rá, az egyház tudtával illegális gyógyszerkísérleteket is végeztek a megesett lányok és gyermekeik számára létrehozott egyházi otthonokban. A Cork University történészprofesszora, Michael Dwyer akkor bukkant a gyógyszerkísérletek adataira, amikor korabeli orvosi szaklapok és archívumok több tízezer lapját böngészte át. A korabeli orvosi feljegyzések alapján most nyilvánosságra hozta: 1930 és 1936 között a Burroughs Wellcome gyógyszergyártó több mint 2000 gyereket és csecsemőt oltott be egy diftéria elleni kísérleti vakcinával.
Kiderült, hogy az 1960-1970-es években is végeztek gyógyszerkísérleteket, amelyek tíz intézményben mintegy 300 gyermeket érintettek. Az egyik kísérlet során 80 gyerek betegedett meg, mert véletlenül szarvasmarháknak kifejlesztett oltóanyaggal oltották be őket. Három eset alapján megpróbálták kivizsgálni a gyermek- és anyaotthonokban végzett kísérleteket, ám a Gyermekbántalmazásokat Kivizsgáló Bizottság munkáját végül felfüggesztették. Az ok: a tudósok fellebbeztek a vizsgálat ellen, mondván, az sértheti szakmai hírnevüket.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.