Visszaélések, plagizálás, eltérített pénzek

Willman Walter 2015. szeptember 11., 16:40
galéria

A hosszú nyári szieszta után, úgy tűnik, ismét megbolydult a hazai közélet. A hétvége belpolitikai híre Bukarest főpolgármesterének, Sorin Oprescunak a letartóztatása, miközben az is kiderült, hogy Gabriel Oprea miniszterelnök-helyettes sem „golyóálló”: a Bukaresti Egyetem etikai bizottságának elnöke kimondta, a kormánypárti politikus igenis plagizált doktori disszertációjának megírásakor. De erdélyi magyar vizeken sem nyugodtabb a helyzet: az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) feljelentése nyomán a DNA 800 ezer euró után kutat, amivel az RMDSZ Bihar megyei szervezete nem tud elszámolni.

Oprescu sem érinthetetlen

A korrupcióellenes ügyészség (DNA) közlése szerint vasárnapra virradó éjszaka őrizetbe vették Sorin Oprescut, Bukarest főpolgármesterét: a nyomozók által tetten ért politikus egy közvetítőként felbukkanó önkormányzati intézményvezetőtől 25 ezer euró kenőpénzt vett át. A DNA kérésére a fővárosi törvényszék elrendelte a főpolgármester 30 napos előzetes letartóztatását. A vád szerint Oprescu a bukaresti főpolgármesteri hivatalban egy jól szervezett hálózatot tartott fenn, amely azzal a feltétellel adott megbízási szerződéseket különböző cégeknek, hogy azok nyereségük egy részét vissza kellett fizessék megvesztegetésként a városháza döntéshozóinak. A nyertes kivitelező cég nyeresége 30–33-százalékát tarthatta meg, a többi a városháza tisztségviselőihez jutott. Oprescu tíz százalékos részesedést kért a szerződések összértékéből – olvasható a DNA közleményében. A román sajtó szerint a tíz százalékos információ korrekt: ennyit szoktak kapni az engedélyekre rábólintó politikusok, például pályázati pénzek esetében is. Az előzetes letartóztatási kérelem ügyirata szerint a főpolgármesternek – egy bizalmi emberével történt előzetes egyeztetés alapján – adott át 25 ezer eurót szombaton az egyik önkormányzati intézmény vezetője. A DNA a megjelölt pénzzel érte tetten a gyanúsítottat, az összeg többi részét Oprescu lakásán találták meg a nyomozók. Az elkobzott 25 ezer euró annak a 60 ezernek volt az első részlete, amelyet az ügyben feljelentőként szereplő négy vállalkozótól kértek kenőpénz gyanánt Oprescu közvetítői. A szükséges bírósági engedélyek megszerzése után, a DNA vasárnap 13 helyszínre, köztük három közintézménybe szállt ki Bukarestbe és három környező megyébe házkutatást végezni, és további bizonyítékokat gyűjteni a bukaresti főpolgármesteri hivatalnál észlelt korrupciós bűncselekmények felderítése végett.

A hír nem csak az uborkaszezont követő információéhség miatt robbant bombaként. Sorin Oprescut – aki korábban a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) szenátora volt, a pártjából 2008-ban történő kilépése óta kétszer választották meg Bukarest főpolgármesterének – a PSD támogatásával jövőre is Bukarest főpolgármestereként szerették volna pozícióban tartani. A civilben sebész és egyetemi tanár Sorin Oprescu korábban verhetetlennek tűnt. A vádhatóság azonban igazi balkáni sztorit mutatott be arról, hogyan működnek a korrupciós szálak az ország legnagyobb polgármesteri hivatalában. Az ügyben további letartóztatások várhatóak, hiszen a DNA által felgöngyölített korrupciós ügyletben számos mellékszereplő is van, akik a nagyfőnökhöz hasonlóan kisebb-nagyobb arányban részesültek a csúszópénzekből.

Ragadós a plágium

Victor Ponta kormányfő után – aki egy ideje nem használhatja doktori titulusát – helyettesének is meggyűlt a baja a másolás miatt: a Bukaresti Egyetem etikai bizottsága szembement a négycsillagos tartalékos tábornok Gabriel Opreával, aki nemrég még nagyon szerényen azt nyilatkozta a sajtónak, hogy ő nem kormányfő, hanem legfeljebb kémfőnök szeretne lenni. Azzal valószínűleg elkésett, hiszen egy ilyen botrány után a kékszemű fiúk aligha látnák szívesen a főnöki székben. A román médiának nyilatkozó Marian Popescu, a Bukaresti Egyetem etikai bizottságának elnöke szerint ugyanis Gabriel Oprea plagizált. Hangsúlyozta azonban, hogy „csupán” személyes véleményt mond, mert a Bukaresti Egyetem testülete nem vizsgálhatja meg a dolgozatot: a magas rangú tisztségviselők esetében az oktatási minisztérium alárendeltségébe tartozó tudományos kutatások etikai bizottsága illetékes eljárni. Ez a testület már júliusban bejelentette, hogy Oprea mégsem plagizált. A bukaresti egyetem etikai bizottsága korábban Victor Ponta miniszterelnök esetében is megállapította, hogy doktori dolgozata másolás. Ponta 2014 végén jelentette be, hogy lemond doktori címéről. Popescu szerint a kormányfő-helyettes dolgozata több tucat oldalon más munkákból összemásolt szöveget tartalmaz anélkül, hogy megjelölné a forrást. Emlékeztetett: az egyetem etikai bizottsága már kezdeményezte a törvények megváltoztatását, mert a jelenlegi előírások védik a magas rangú tisztségviselőket, ami „mélységesen diszkrimináló”.

A DNA vizsgálódna az Ady-központ ügyében

Feljelentést tett a román korrupcióellenes ügyészségen az Erdélyi Magyar Néppárt Bihar megyei szervezete a nagyváradi Ady-központ ügyében, amelyet a Mecénás Alapítvány épített magyar állami támogatásból. Csomortányi István, az EMNP Bihar megyei szervezetének elnöke szeptember 3-án jelentette be, hogy a vádhatósághoz fordult. Mint fogalmazott, azért tette meg ezt a lépést, mert szeretné tudni, mi történt a 800 ezer euróval, amivel szerinte a Mecénás Alapítvány és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség Bihar megyei vezetői nem tudnak elszámolni.

Csomortányi kifejtette: a nagyváradi konferenciaközpont és a negyedrészben sem elkészült, szállodának épülő ingatlant tartalmazó Ady-központ becsült értéke legfeljebb 295 ezer euró, miközben a Mecénás Alapítvány 1,1 millió eurót kapott a magyar államtól. Csomortányi azt kérte az ügyészségtől, vizsgálják meg, mi történt a pénzzel.

Szabó Ödön, az alapítvány ügyvezető elnöke az MTI-nek elmondta: a magyar állammal tételesen elszámoltak, ezt elfogadta Budapest, így rendelkeznek az elszámolási bizonylattal. Szerinte a román korrupcióellenes ügyészség nem illetékes az ügyet vizsgálni, mert magyar közpénzről van szó, a DNA pedig csak román közpénzekkel kapcsolatban nyomozhat.

Az Ady-központ megépítésére az akkor még a Tőkés László református püspök által vezetett Királyhágómelléki Református Egyházkerület kapott támogatást az első Orbán-kormánytól, majd 2002-ben a Medgyessy-kormány a pénzt átirányította a Mecénás Alapítványnak, amely a nagyváradi önkormányzattól 49 éves koncesszióba vett telekre építette a központot Ady Endre szülőfaluja, Érmindszent helyett.

A nagyváradi önkormányzat tavaly februárban szavazta meg a város tulajdonában levő Léda-ház és az Ady-központ cseréjét. Az ingatlancsere előtt a Léda-ház értékét 283 ezer euróra, az Ady konferenciaközpont és a félkész szálloda értékét mintegy 310 ezer euróra becsülték.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.