Victor Ponta visszalépett a PSD éléről

EN-összeállítás 2015. július 24., 20:36

Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) zárolta Victor Ponta vagyonát, és hivatalosan is meggyanúsította a kormányfőt okirat-hamisítással, illetve adócsalásban és pénzmosásban való bűnrészességgel. A DNA által indított bűnvádi eljárás miatt a miniszterelnök előzetesen lemondott pártelnöki jogköreinek gyakorlásáról.

galéria


Facebookon is közzétett nyílt levélben jelentette be vasárnap este Victor Ponta: úgy döntött, mindaddig, míg be nem bizonyította ártatlanságát, semmilyen vezető funkciót nem kíván betölteni a PSD-ben. A kormányfői tisztséget mindazonáltal meg kívánja tartani. Hozzátette: ha a 2016 tavaszán esedékes pártkongresszusig nem sikerül bizonyítania ártatlanságát, nem indul semmilyen vezetői tisztségért. „A PSD elnöke ellen nyomozást folytat a DNA (most nem számít, hogyan és miért!). Más kollégáink is lemondtak már ideiglenesen politikai tisztségükről a helyzetük tisztázásáig. Én pedig nem kérhetem azt másoktól, hogy olyan áldozatot hozzanak, amelyre én nem vagyok hajlandó!” – áll a levélben. Mint írta, ezzel az a célja, hogy az ellene zajló eljárás ne hasson ki a PSD-re. Egyben azt is üzente pártjának, hogy a 2016-os választási évben kemény küzdelmekre kell felkészülniük, mivel a Bãsescu-rendszer „kiszolgálói” sorra térnek vissza, és „azt teszik Klaus Johannis államfő mellett, amihez értenek”.

A pártot a következő időszakban ideiglenesen Rovana Plumb munkaügyi miniszter irányítja, aki már június 14-e óta ügyvivő elnökként tevékenykedik, mivel Ponta közel egy hónapot töltött Törökországban isztambuli térdszalag-műtétjét követően. Az ügyvivő pártelnök igyekezett pontosítani Ponta kijelentéseit, amikor leszögezte: Ponta nem mondott le, csupán ideiglenesen visszavonult. Szerinte sem indokolt, hogy Ponta a kormányfői tisztségről is lemondjon, mivel az ügyvivői kormányzás meghosszabbítása politikai válságot okozna. Gabriela Firea szenátor, a párt szóvivője közölte: Ponta a továbbiakban is részt vesz majd az elnökség ülésein, a PSD prioritása pedig, hogy Pontával a kormányfői székben folytassa a kormányzást, és megnyerje a 2016-os választásokat.

Vannak azonban ellenvélemények is a szociáldemokrata táborban. Ecaterina Andronescu volt oktatási miniszter, a párt alelnöke szerint Ponta hibát követett el a visszalépéssel, ráadásul nem is egyeztetett szándékáról. A párt vezető politikusait igencsak meglepte a kormányfő döntése, négyen is úgy nyilatkoztak, hogy a televízióból értesültek Ponta visszalépéséről. Hibának nevezte a döntést Liviu Dragnea, a párt stratégiai koordinátora is.

Mint ismeretes, a DNA június 5-én jelentette be, hogy okirat-hamisítás, pénzmosás és adócsalásban való bűnsegédlet, illetve az összeférhetetlenségi szabályok megsértésének gyanújával bűnvádi eljárást kezdeményezett Victor Ponta ellen. A vádpontok Victor Ponta 2007–2008-as ügyvédi tevékenységére vonatkoznak, amely időszakra a kormányfő mostani képviselői mentelmi joga nem terjed ki. A DNA szerint Ponta ténylegesen el nem végzett ügyvédi szolgálatokért részesült havi 2–3000 eurós honoráriumban a később szenátorrá választott, majd miniszteri tisztségbe is emelt Dan Şova ügyvédi irodájától, majd a felvett összeg igazolásául beszámolókat hamisított, más ügyvédek tevékenységi beszámolóját lemásolva.

A PSD országos tanácsa márciusban – épp Ponta javaslatára – határozatban rögzítette, hogy megfosztják tisztségeiktől a párt korrupcióval vádolt politikusait. Eszerint nem lehetnek a kormány vagy a parlamenti házbizottság tagjai azok a PSD-politikusok, akik ellen korrupció gyanújával indult bűnvádi eljárás, elvesztik párttisztségeiket azok, akiket korrupcióért helyeztek előzetes letartóztatásba, akiket pedig jogerősen elítéltek korrupcióért, azokat kizárják a pártból.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.