Az unió végrehajtó testülete előzőleg már négy gyógyszeripari céggel – AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, BioNtech-Pfizer – kötött megállapodást, és a CureVac után az amerikai Moderna biotechnológiai vállalattal is tárgyal, tájékoztat az MTI. A CureVac gyógyszercég júliusban 75 millió euró összegű hitelmegállapodást kötött az Európai Befektetési Bankkal, az összeg a fertőző betegségek elleni oltóanyagok fejlesztésére irányuló munkát támogatta, köztük a koronavírus-fertőzés elleni oltóanyag kifejlesztését is.
Az EU június közepén fogadta el oltóanyag-stratégiáját, amelynek célja, hogy 12-18 hónapon belül minden európai állampolgár számára magas színvonalú, biztonságos, hatékony és megfizethető oltóanyagokat biztosítson.
Ennek érdekében a bizottság a tagállamokkal együtt előzetes piaci kötelezettségvállalásokat köt a vakcinagyártó cégekkel. A tagállamok dönthetnek úgy is, hogy az oltóanyagot adományként felajánlják alacsonyabb és közepes jövedelmű országok számára, vagy átirányítják más európai országokba.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a keddi bejelentést követően azt mondta,
azon kötelezettségvállalásának teljesítése érdekében, hogy méltányos hozzáférést biztosítson a biztonságos, hatékony és megfizethető oltóanyagokhoz, nemcsak az európai polgárok, hanem a világ legszegényebb és legkiszolgáltatottabb lakossága számára is”. E potenciális vakcinák többsége a klinikai vizsgálatok előrehaladott szakaszában van. „Reményeink szerint a biztató eredmények megerősítést nyernek az engedélyezés során, amelyet követően gyorsan bevethetők lesznek, segítve minket a pandémia leküzdésében” – fűzte hozzá.
Sztella Kiriakídisz, az egészségügyért és az élelmiszer-biztonságért felelős biztos újabb mérföldkőnek nevezte a megállapoddást az uniós oltóanyag-stratégiában, amely szavai szerint jól mutatja egy valódi európai egészségügyi unióban való együttműködés előnyeit.
A CureVac a közlemény szerint úttörő szerepet tölt be egy, a hírvivő RNS (mRNS) technológián alapuló, teljesen új oltóanyagtípus kifejlesztésében. E technológia lipid-nanorészecskék segítségével juttatja be a sejtekbe az mRNS-t. Az alapelv az mRNS molekula információs adathordozóként való alkalmazása, melynek segítségével az emberi szervezet saját maga tudja előállítani az egyes betegségek leküzdéséhez szükséges hatóanyagokat.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.