Soós Zoltán a közös jelölt Marosvásárhelyen

Szucher Ervin 2015. október 17., 20:38

Az RMDSZ polgármesterjelöltje, Soós Zoltán történész, városi önkormányzati képviselő került ki győztesen a vasárnap megtartott marosvásárhelyi előválasztásokon. Az Erdélyi Magyar Néppárt színeiben a voksok 30 százalékát megszerző Portik Vilmos is elégedett, akárcsak Barabás Miklós független jelölt.

galéria

Máig az RMDSZ jelöltje voltam, holnaptól minden vásárhelyi magyar jelöltje vagyok. Nemcsak azoké, akik ma rám szavaztak, hanem minden változást akaró magyar emberé. Célom, hogy Marosvásárhely egy élhető, egészséges város legyen, ahol nincsenek etnikai konfliktusok, ahol a magyarság újra otthon érzi magát – nyilatkozta a vasárnap esti eredményhirdetés után a marosvásárhelyi magyar előválasztás győztese, Soós Zoltán.

Az 11 103 regisztrált választó közül 4345-en éltek szavazati jogukkal. A városban mintegy 43-45 ezer 18 éven felüli, állandó marosvásárhelyi lakhellyel rendelkező magyart tartanak nyilván, tehát a helyi magyarság egynegyede regisztrált, és annak egyharmada szavazott.

A voksok 62,18 százalékát megszerző RMDSZ-es politikus úgy érzi: nagy kő esett le a szívéről, de ugyanakkor nagy teher is vár rá. „Örülök, hogy hétfőtől ismét barátként tekinthetek legfőbb riválisomra, a néppárti Portik Vilmosra, ugyanakkor tudatában vagyok annak, hogy a neheze csak ezután következik” – fogalmazott a helyi magyarság közös polgármesterjelöltje. Soós jónak értékelte az eredményt, de ugyanezt tette a 28,97 százalékot begyűjtő Portik is, akárcsak a 8,83 százaléknál megrekedt Barabás Miklós.

Portik: koalícióra van szükség

Portik Vilmos, aki az elsők között gratulált riválisának, de egyben barátjának is, Soós Zoltánnak, továbbra is bízik abban, hogy 2016-ban összmagyar összefogás lesz Marosvásárhelyen. „Még az előválasztás szabályainak leszögezése előtt volt egy szóbeli megállapodásunk, amit nem tudom, milyen okból, de az RMDSZ nem akart papírra fektetni. Ez a választási koalíció felállításáról szólt. Ha ezt sikerül véghez vinni, a néppártra a továbbiakban is lehet számítani a magyar–magyar összefogásban. Elvégre a koalíció az egyetlen járható út” – nyilatkozta Portik Vilmos, aki elégedett a 30 százalékos eredményével, hisz, mint hangsúlyozta, soha eddig senki nem ért el ilyen eredményt az RMDSZ-szel szemben. Facebookos bejegyezésében a néppárt megyei elnöke ennél is keményebben odafricskáz a szövetségnek. „A független jelölt eredményeivel együtt negyven százaléka a marosvásárhelyieknek nemet mondott az RMDSZ-es pártpolitikára” – hívja fel a figyelmet Portik. Kérdésünkre, hogy szerinte átvesz-e valamit programjából a nyertes, az EMNP vezetője bizakodónak mutatkozott. „Ismerve Soós Zoltánt, biztos vagyok benne, hogy legalább egy részét beépíti majd a választási stratégiájába” – vélekedett Portik.

Barabás továbbra sem ígér semmit

Mivel az első, aki civil aktivistaként megmérettetést vállalt, nagy sikerként könyvelte el a közel 9 százalékos eredményét a verseny harmadik helyezettje, Barabás Miklós. „Szerény személyem az első, aki civil aktivistaként ezt a megmérettetést vállalta, és ki merem jelenteni, hogy a szavazóim által elért eredményem rendkívülinek számít Marosvásárhelyen. Indulásomat, részvételemet az előválasztáson történelmi jelentőségűnek tartom, ezzel sikerült bebizonyítani egyrészt a marosvásárhelyi magyaroknak, másrészt magamnak, hogy lehet politikai pártok támogatása nélkül, aktívan részt venni közösségi ügyekben. A végső eredmények tükrében úgy látom, hogy visszavonhatatlanul sikerült megbontani a marosvásárhelyi politikai egyeduralmat” – írja közleményében a CEMO aktivistája. Ebben a kontextusban Barabás történelmi fontosságúnak tartja az eredményt az erdélyi magyar érdek- és kisebbségvédelem szempontjából. Kérdésünkre, hogy Soós vajon átvesz-e valamit programjából, Barabás úgy fogalmazott: „Lehet, hogy bekerül valami a programjába, de engem a konkrétumok érdekelnek, hisz papírra vetett szép dolgokkal tele már a padlás”. Arra a kérdésre, hogy bizonyos feltételek mellett tudná-e támogatni 2016-ban Soós Zoltánt, Barabás Miklós megismételte korábbi nyilatkozatait: „Én senkinek nem ígértem semmit”. Emlékeztetett arra, hogy őt mind olyan személyek támogatták, akik kiábrándultak az RMDSZ-ből, az ő nevükben nehéz lenne ígérgetni vagy segíteni a szövetség jelöltjének.

Kincses: tenni kell a fásultság ellen

„Négyezer-háromszáz az nem hétezer-nyolcszáz” – volt az első reakciója Kincses Elődnek, amikor a véleményét kértük a vasárnapi eseménnyel kapcsolatosan. Az ügyvéd az első, 2000-ben megszervezett marosvásárhelyi előválasztásra utalt, akkor annyian mentek el szavazni. Mindemellett annak az előválasztásnak a szervezője örvendetesnek nevezte, hogy a pártok kikérték a magyar lakosság véleményét, viszont szomorúnak tartja, hogy ilyen kevesen vették a fáradtságot, hogy az urnák elé járuljanak. „Ha azt akarjuk, hogy jövőben eséllyel induljunk a választásokon, a fásultságot kellene felszámolni” – vélekedett a 2000-es előválasztások eredményének tiszteletben tartásáért félreállított egykori RMDSZ-elnök. Kincses szerint a regisztrációs rendszer sem tett jót az ügynek, hisz sokakat távol tartott a szavazófülkéktől.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.