Robbant a fertőtlenítőszer-bomba

Pap Melinda 2016. május 19., 10:17

Államfői és kormányfői szinten kezelik az egészségügyben kialakult krízishelyzetet, miután Patriciu Achimaş Cadariu tárcavezető benyújtotta lemondását. A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) azt állítja, az elmúlt öt évben valamennyi illetékes hatóságot tájékoztatott a kórházi fertőzésekről és a nem megfelelő tisztítószerekről.

 

Robbant a fertőtlenítőszer-bomba
galéria
Fotó: Mihály Csaba

Egyre nagyobb hullámokat vet a megengedettnél sokkal nagyobb hígítású kórházi tisztítószerek ügye. Egy bukaresti román napilap oknyomozó riportja során kirobbant botrány a román egészségügy legmagasabb szintjein szedi áldozatait, a kormány külön bizottságot hozott létre az egész történet átvilágítására, közben az ügybe bekapcsolódtak a bűnüldöző szervek is.

Szombaton a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) összehívását kérte Klaus Johannis államfőtől Liviu Dragnea, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke a romániai egészségügyi rendszer egészét érintő fertőtlenítőszer-botrány kapcsán. A Mediafax hírügynökség által idézett politikus szerint ugyanis fennáll a veszély, hogy az egyre inkább elmélyülő krízishelyzet nemzetbiztonsági üggyé fajuljon. Rámutatott, elérkezett a pillanat egy olyan nagy jelentőségű, drasztikus döntés meghozatalára, mely nemcsak a napi működésre teszi képessé a hazai egészségügyi rendszert, hanem a mostanihoz hasonló krízishelyzetek kezelésére is, utalva a Colectiv-tragédia kórházi fertőzésekben megbetegedett áldozataira, illetve az idei, több csecsemő halálához vezető kórházi fertőzésekre. Klaus Johannis államfő az ügyben Facebook-oldalán úgy nyilatkozott, hogy „pontos elemzést” és „tiszta” sürgősségi tervet vár az egészségügyi minisztériumtól azon kórházak esetében, ahol rendellenességeket találtak.

Korrupciót kiáltanak a tüntetők

Bukarestben mintegy 700 személy vonult utcára tüntetni a romániai egészségügyi rendszer egészét érintő korrupció és a szerintük annak kezelésére képtelen szakminisztérium ellen. Az Egyetem téren összegyűlt tüntetők „Ti űzitek ki az orvosokat az országból”, „Egészséget mindenkinek, nem csak a maffiozóknak!”, „Intézkedéseket akarunk, nem ígéreteket” szlogeneket kiabáltak és Patriciu Achimaş-Cadariu tárcavezető menesztését kérték, majd a kormány és a szaktárca székhelye felé vették az irányt. Többen úgy vélték, hogy az illetékesek el akarják tussolni azt a számos ember életére veszélyt jelentő körülményt, hogy a romániai kórházak zömét olyan cég látja el fertőtlenítőszerekkel, melyet azok hígításával vádolnak. Kifogásolták azt is, hogy a korábban elrendelt ellenőrzés során a szaktárca csupán a személyzet öltözetén és kezein ellenőrizte a szerek hatékonyságát, a szerek koncentráltságára nem terjedt ki a vizsgálat.

Dacian Cioloş kormányfő szombaton, a kormány több, az ügyben érintett tagjával tartott sürgősségi megbeszélésen bejelentette, hogy újabb, a fertőtlenítőszerek hatékonyságát és koncentráltságát egyaránt érintő vizsgálat indítását kérte, melynek során minden egyes, a hazai egészségügyi intézményekben használt szert nagyító alá vesznek. Azt is elmondta, hogy azt az 50 kórházat, ahol az előző vizsgálat során rendellenességeket találtak, újabb ellenőrzésnek vetik alá.

Az ügyben Vasile Dîncu kormányfő-helyettes is megszólalt, aki szerint a fertőtlenítőszer-botrányt a rendszer hiányosságai okozták, és arra is rámutatott, hogy a hazai egészségügyi rendszerben uralkodó korrupció régi jelenség. Rámutatott, ki kell elemezni a helyzetet, és meg kell találni a megoldásokat a kezelésére. Dîncu úgy vélte, az esetleges menesztések nem fognak új helyzetet teremteni a rendszerben, és önmagukban nem orvosolják a problémát.

Az egészségügyi minisztérium pénteken hozta nyilvánosságra annak az 50 romániai kórháznak a listáját, ahol az ellenőrzések során rendellenességeket találtak. Ezek között kilenc bukaresti egészségügyi intézmény található, többek között két sürgősségi kórház és több neves fővárosi klinika, de számos megyei kórház sem ment át a teszten. Erdélyből a marosvásárhelyi és gyulafehérvári megyei sürgősségi kórház mellett a brassói gyermekkórház, a gyergyószentmiklósi városi kórház, a kolozsvári szívkórház és a kincses városbeli onkológiai intézet is megbukott az ellenőrzésen, utóbbi épp Patriciu Achimaş-Cadariu egészségügyi miniszter menedzsersége idején kötött szerződést a Hexi Pharma céggel.

A rendőrség szombaton 25 romániai kórházban tartott házkutatásokat a cég termékei, illetve a vele kötött szerződések után kutatva, számos terméket, iratot lefoglaltak. A cég székhelye mellett annak raktárába, a tulajdonos otthonába, illetve számos romániai egészségügyi intézménybe is kiszálltak a főügyészség által indított vizsgálat keretében, melyben a betegségek kezelésének meghiúsítása, illetve termékhamisítás a vád. A fejlesztési minisztérium közben arról számolt be, hogy megvizsgálta a Hexi Pharma által leadott uniós pályázatokat, ellenben mint kiderült, a cég a legtöbb esetben ezek leállítását kérte.

Bogdan Tănase, az Orvosszövetség elnöke a Gândulnak adott interjúban megkérdőjelezte az egészségügyi vizsgálat eredményét, és arra hívta fel a figyelmet, hogy a romániai kórházakban az a „politika”, hogy ne jelentsék a belső fertőzéseket. Mint mondta, az orvosok félnek, hogy ha megteszik, kirúgják, vagy vizsgálat alá vetik őket, mivel a hazai rendszer inkább kedvez a menedzsereknek, mint az orvosoknak vagy pácienseknek. Elmondta, hogy létezik pár, a minisztérium által „kedvelt” beszállító cég, melyeket nem lehet megkerülni, melyek, annak ellenére, hogy sok más vállalat is van, uralják a piacot. „Szegény ország vagyunk, nem engedjük meg magunknak, hogy olcsón vásároljunk. Ez az egészségügyi rendszer mottója” – fogalmazott a Gândulnak a bukaresti onkológiai intézet sebészorvosa.

Lemondott a miniszter

Dacian Cioloş kormányfő látja el ideiglenesen az egészségügyi miniszteri teendőket, miután Patriciu Achimaş Cadariu tárcavezető hétfőn benyújtotta lemondását, és a miniszterelnök jóváhagyta azt. A tárcavezető azt követően döntött így, hogy múlt héten ügyészségi vizsgálat indult a kórházi fertőtlenítőszerek ügyében, amelyek feltehetően hamisak voltak. A Mediafax hírügynökség kormányzati forrásokból úgy tudja, a távozó miniszter nem értett egyet azzal, ahogyan a kormány kezeli a kórházi fertőtlenítőszerek ügyét, és ezért nyújtotta be lemondását.

Dacian Cioloş arról is beszámolt, hogy megtartotta első ülését az a kormányfői munkacsoport, melynek feladata kidolgozni az egészségügyi rendszerre vonatkozó stratégiát, ebben az egészségügyi államtitkárok mellett a kormányfői kancellária képviselői, külföldi intézetek kutatói, egyetemi tanárok és szakmai, illetve civil szervezetek delegáltjai is részt vesznek. A kormányfő szerint céljuk, hogy rövid távú intézkedéseket dolgozzanak ki az egészségügyi rendszer biztonságának visszaállítása érdekében, míg középtávon a romániai egészségügy valós reformjára törekszenek. A testület tagjai hangsúlyozták: elérkezett az ideje, hogy végre ennek helyzetéről beszéljünk. Javaslataikat júniusban összesíti a kormányfői kabinet, a következő ülést csütörtökön tartják.

A kormányfői ellenőrző testület egyébként a lakosság segítségét kérte a fertőtlenítőszer-ügy megoldásához, arra szólítva az embereket, hogy osszák meg velük a kórházak állapotával kapcsolatos tapasztalatukat. Az észrevételeket az informatii@control.ro e-mail címre várják.

SRI: mindenki tudott a fertőzésekről

A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) arra hívta fel a figyelmet, hogy tudott a hazai kórházi fertőzésekről, és az elmúlt öt évben mintegy száz jelentést küldött az illetékeseknek, melyekben a fertőtlenítőszerek nem megfelelő voltáról is beszámoltak. A jelentések címzettjei között a megyei tanácselnökök, prefektusok, miniszterek, illetve a kormányfő és az államfő is megtalálható, akik hatáskörüknek megfelelő információt kaptak – állítja a SRI. Az államelnöki hivatal erre reagálva kifejtette, hogy szigorúan titkos információkról van szó, melyek tartalmát nem hozhatják nyilvánosságra. Traian Băsescu volt államfő ugyanis Facebook-oldalán úgy vélte, az lenne „korrekt”, ha nyilvánosságra hoznák a SRI által folyósított információkat.

Johannis: krízishelyzet van

Klaus Johannis államfő úgy nyilatkozott, hogy a romániai egészségügy krízishelyzetben van, melynek megoldásához nem elég az egészségügyi miniszter lemondása. Rámutatott, tartós, konkrét eredményekkel járó és hosszú távú intézkedésekre van szükség. „Az a kötelességünk, hogy gyorsan azonosítsuk azokat az eszközöket, amelyek révén megvédhetjük a hazai kórházakban kezelt betegeket” – mondta az államfő, aki a témában folyamatos párbeszédet folytat Dacian Cioloş miniszterelnökkel.

 

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.