A bukaresti Colectiv Klubban történt súlyos tűzvész először a szolidaritás jegyében hozta ki az utcára az embereket, múlt héten azonban már országszerte kormányellenes tüntetéseken követelte a tömeg a politikai osztály megtisztulását. Victor Ponta miniszterelnök múlt szerdán mondott le. Klaus Johannis államfő egyeztetéseket kezdett a parlamenti pártokkal egy új kormány megalakításáról. A pártok a konzultációsorozat első fordulójában előrehozott választásokat vagy szakértői kormányt javasoltak. A rendszerváltás utáni Románia történetében először egyetlen párt sem akar politikusokból álló kormányt és senki sem nevezett meg kormányfőjelöltet. Az ügyvezető kormány élére az államfő aPonta kormány volt oktatási miniszterét, Sorin Cîmpeanut nevezte ki.
Közben hétfőn lemondott kormánytagságáról Gabriel Oprea, a belügyi tárcát is vezető románminiszterelnök-helyettes, akitvisszaéléssel gyanúsít a korrupcióellenes ügyészség.Oprea lemondását már hetek óta követelték a román közélet megtisztulásáért utcára vonult tüntetők. Hét elején újabb tárgyalásokat kezdeményezett Klaus Johannis a parlamenti pártokkal. A legnagyobb parlamenti frakcióval rendelkező Szociáldemokrata Párt (PSD) Liviu Voineát, a román jegybank kormányzóhelyettesét javasolta miniszterelnöknek. Dragnea szerint az államfő egy szakértői kormány kinevezésére hajlik és a pártokkal való egyeztetések második fordulója után, meg is nevezi, kit bíz meg kormányalakítással. A pártelnök úgy vélte: Voinea mind a szakértelem, mind afeddhetetlenség szempontjából megfelelő jelölt a miniszterelnöki posztra. A 37 éves közgazdász végzettségű Voinea a progresszív adózás híve és egyik szerzője volt a 2012-es választásokon győztes Szociálliberális Unió kormányprogramjának.
Klaus Johannis kedd délután Dacian Cioloş volt európai agrárbiztost (portrénkon) jelölte miniszterelnöknek.
Nő a tűzvész áldozatainak száma
Negyvennyolcra emelkedett lapzártánkig az október 30-i bukaresti tűzvész áldozatainak száma. A külföldi gyógykezelés lehetőségét az érintett családok eddig összesen 35 súlyos sérült esetében vették igénybe, akiket a román légierő és a NATO különleges kórházgépei szállítottak Belgiumba, Hollandiába, Ausztriába, Izraelbe, Németországba, Nagy-Britanniába és Norvégiába. A külföldre irányítottak közül négyen útközben vagy a külföldi kórházakban életüket veszítették. Hét elején a bukaresti Colectiv Klubban történt tragédia 83 sérültjét ápolták továbbra is romániai kórházakban: közülük 15-nek az állapota válságos, súlyos.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.