A csendőrség készenléti egységeinek álarcos fegyvereseivel hajnali hatkor kiszállt korrupcióellenes ügyészek a múlt szerdán a csíkszeredai Polgármesteri Hivatalban és a város két vezetőjének otthonában tartottak többórás házkutatást. Ezzel egyidőben a helyi önkormányzattal szerződéses viszonyban álló több magáncég székhelyéről is hivatalos papírokat vittek el. Az ügyészségi adatgyűjtésről a DNA pár soros közleményt adott ki: a vádhatóság 2007 és 2015 között elkövetett korrupciós és ehhez kapcsolódó feltételezett bűncselekmények ügyében vizsgálódik. Ezzel szemben az Agerpres és a Mediafax hírügynökség arról számolt be, hogy Ráduly Róbertet többek között azzal gyanúsítják, hogy közvetítőn keresztül havi tízezer euró csúszópénzt kapott a csíkszeredai parkolódíjak begyűjtésével az önkormányzat által 2008-ban megbízott City Parking cég tulajdonosától. A megyeszékhely polgármesterének állítólagos bűnlajstromaként a román média arról is beszámolt, hogy a Dedeman barkácsáruház engedélyének kiadásáért és a forgalmi rendezésért 200 ezer lejjel vesztegette meg. Az RMDSZ színeiben harmadik mandátumát töltő Ráduly által elkövetett további bűncselekmények között szerepel a Vodafone cégtől kapott ötezer eurós szponzortámogatás egy szolgáltatói szerződés megkötéséért.
A letartóztatás napján a médiában megszellőztetett hírek szerint Szőke Domokos alpolgármester sem szűkölködött illegális bevételekben. A reális összeg százszorosáért, 1,3 millió lejért ítélte oda a Rét utcai zöldövezeti munkálatra szóló megbízást a bukaresti Garden Center Group Kft.-nek. Mindkét elöljárónak felróják, hogy hitelutalványozóként törvénytelenül hagyták jóvá közel egymillió lej kiutalását a Topo Service földmérő cég javára.
Nem csúszópénz, hivatali visszaélés
A Bukarestbe szállított városvezetőket múlt héten a korrupcióellenes ügyészség 24 órára őrizetbe vette. Egy későbbi közleményében a DNA már sokkal bőbeszédűbb volt. Harmincnapos előzetes letartóztatásuk kezdeményezésének indoklásaként az ügyészek Rádulyt kétrendbeli hivatali visszaélésre való felbujtással és összeférhetetlenséggel gyanúsítják. Szőke terhére négyrendbeli hivatali visszaélést és okirat-hamisításra való felbujtást rónak fel. A vádhatóság szerint a polgármester tavaly szeptemberben törvénytelenül, hiányos dokumentáció alapján hagyta jóvá a Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai épületének felújítását célzó építkezési engedélyt.
A DNA kiemeli, hogy Ráduly Róbert a Sapientián oktatott, és jó kapcsolatokat ápolt az egyetem vezetőségével. A DNA hivatalos vádpontjai között az is szerepel, hogy Csíkszereda polgármestere alulértékelt áron vásárolta meg a fizetésképtelenné vált, adósságot felhalmozó Szakszervezetek Művelődési Háza egyik épületét. Az elöljáró az adásvétel szentesítése érdekében „meggyőzte” a csődbiztost, sőt az ingatlan állagát felmérő szakértőt állítólag arra is „rávette”, hogy rosszabbnak tüntesse fel az épület állapotát. Rádulyt és Szőkét egyaránt azzal gyanúsítják, hogy hitelutalványozóként törvénytelenül hagyták jóvá 961 304 lej kiutalását a Topo Service földmérő cég javára, holott a megyei kataszteri hivatal többször jelezte: a csíkszeredai kataszter megvalósításával megbízott cég dokumentációja nem vehető figyelembe. Az önkormányzat egyébként az eredeti szerződésben szereplő 640 904 lejes megbízási díjat utólag emelte közel egymillió lejre.
Szőke Domokos alpolgármester terhére azt is felrója a DNA, hogy 2014 júniusában törvénytelenül módosított egy, a csíkszeredai önkormányzat tulajdonában lévő helyiség bérléséről szóló szerződést. Ennek nyomán az ingatlant bérlő vállalkozó előtt lehetőség nyílt arra, hogy egy harmadik félnek adja bérbe a helyiség egy részét. Azzal is gyanúsítják az alpolgármestert, hogy az önkormányzat által meghirdetett versenytárgyalásra beérkezett pályázatokat elbíráló bizottság elnökeként a bukaresti Garden Center Group Kft.-t bízta meg a Rét utcai zöldövezeti munkálatok kivitelezésével, 1,3 millió lej értékben. Az ügyészek szerint a fővárosi cég pályázata nem volt rendeltetésszerű, a társaságnak pedig akkora munkadíjat fizettek ki, mintha a szóban forgó terület százszorosán végzett volna munkálatokat. A vádhatóság azzal is meggyanúsította Szőke Domokos alpolgármestert, hogy 2014. július 18-án a Polgármesteri Hivatal szolgálati járművével „szigorúan magánügyben”, háromnapos szabadságra utazott Tulcea megyei rokonaihoz. A DNA szerint az üzemanyagköltséget a városháza állta, és ez, valamint a személygépkocsi kopása „anyagi kárt okozott Csíkszereda megyei jogú városnak”.
A DNA által nyilvánosságra hozott vádpontok azonban nem tartalmazzák a román hírügynökségek által előző nap kiszivárogtatott vádakat a kenőpénzek elfogadásáról sem a Dedeman, sem a parkolókat működtető City Parking esetében.
Kilenc kivizsgálás Ráduly ellen
A Bukarestben kihallgatott csíkszerdai elöljáró, Ráduly Róbert a csendőrök gyűrűjében azt közölte az újságírókkal, hogy hivatali visszaéléssel és hivatali visszaélésre való felbujtással vádolják. Ráduly úgy fogalmazott: soha nem vett el senkitől semmit, és az ellene felhozott vádakat politikai bosszúnak tartja. Útban Bukarest fele a polgármester SMS-ben közölte a Székelyhon.ro portállal, hogy összesen kilenc ügyben zajlik a DNA kivizsgálása: a Szakszervezetek Művelődési Házának az önkormányzat általi felvásárlása, egy Kossuth utcai kereskedelmi bérlemény ügyében benyújtott feljelentés, az ingatlankataszter, a Vodafone-szerződések és a Rét utcai kis park ügye, két hivatali jármű szolgálati útja, a Csíki Sportegylet, a VSK Csíkszereda és az FK Csíkszereda támogatása, a City Parking szerződése, valamint a Sapientia egyetem székházának felújítása.
Az 1996 és 2004 között parlamenti képviselőként tevékenykedő politikus ellen tavaly testi sértés gyanúja miatt már indult bűnügyi vizsgálat, miután torkon ragadta egyik képviselőtársát az RMDSZ önkormányzati frakciójának tanácskozásán. Ráduly 2013-ban azzal került a figyelem középpontjába, hogy megkergetett és elfogott egy férfit, aki régóta követte és fényképezte. Az incidens után a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) elismerte, hogy a rendőrségnek átadott férfi a titkosszolgálat kötelékeiben dolgozik; a hírszerző testi sértésért tett feljelentést a polgármester ellen.
Szobafogságban
A bukaresti törvényszék múlt csütörtökön elutasította az Országos Korrupcióellenes Ügyosztálynak a csíkszeredai városvezetők 30 napos, előzetes letartóztatására vonatkozó kérelmét, és elrendelte a házi őrizetet. A bíróság döntése ellen mindkét fél fellebbezett: az elöljárók ügyvédje a házi őrizet feloldását kéri, a DNA pedig kitart az előzetes letartóztatás mellett. A legfelsőbb bíróság ezen a héten tárgyalja a fellebbezéseket. Addig sem Ráduly, sem Szőke nem hagyhatja el lakását a kényszerintézkedést elrendelő bíróság engedélye nélkül, és köteles megjelenni az ügyészség vagy a bíróság előtt, ha erre utasítják.
Vagyon a gyerekek nevén
Vagyonnyilatkozata szerint Ráduly Róbert névlegesen nem birtokol ingatlant vagy földterületet, ezek a gyermekei nevén szerepelnek. A polgármester Csíkszeredában három lakással, Madéfalván pedig egy negyven négyzetméteres magánházzal rendelkezik, a megyeszékhely közeli községben 244 négyzetméteres belterületi telket és egy 180 négyzetméteres mezőgazdasági területet birtokol. Három személygépkocsi tulajdonosa, emellett 16 ezer euró értékben birtokol műkincseket és festményeket, 2500 kötetes könyvtára értékét 33 ezer euróra becsüli. Egy magánnyugdíj-pénztárnak 213 ezer, fel nem tüntetett pénznemben (vélhetően lejben) fizetett be összeget, két banknál nyitott folyószámláján pedig két kisebb összeg kamatozik. Polgármesteri éves fizetése 36 644 lejre rúg, a Sapientia – EMTE oktatójaként emellett 12 108 lejt keres évente.
RMDSZ-szolidaritás a csíki városvezetőkkel
Ráduly és Szőke iránt az RMDSZ, valamint az egyházi elöljárók is szolidaritásukat fejezték ki. A szövetség nevében Kelemen Hunor elnök csütörtökön leszögezte: az alakulat szolidáris a csíkszeredai önkormányzati vezetőkkel. „Közéleti tevékenységük során mindketten a közösség érdekében dolgoztak és dolgoznak. Tiltakozunk kollégáink meghurcolása ellen, bízunk ártatlanságukban, és abban, hogy az ügyészség mielőbb lezárja az ellenük indult eljárást” – szerepel az állásfoglalásban, amely felhívja a figyelmet, hogy a médiában nyilvánosságra hozott híresztelésekkel ellentétben az ügyészség nem gyanúsítja csúszópénz elfogadásával Rádulyt és Szőkét. Közös állásfoglalást bocsátott ki az ügyben az RMDSZ csíkszeredai önkormányzati frakciója, a városi küldöttek tanácsa, a csíkszéki polgármesterek, a szövetség Csík Területi Szervezete, valamint a Hargita Megyei Tanács csíki RMDSZ-frakciója is.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.