A források nagy része, több mint hatmilliárd forint erdélyi magyar diákokhoz, pedagógusokhoz és alapítványokhoz jutott. „Mind a nemzetpolitikában, mind pedig a támogatáspolitikában kiemelt figyelmet fordít a kormány a szórványközösségekre, mivel a legutóbbi népszámlálási adatok szerint a szórványban zajlik a legnagyobb arányú népességfogyás – idézte a lap Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes (képünkön) tájékoztatását.
A nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes Mesterházy Attila szocialista (MSZP) képviselő interpellációjára adott válaszában rámutatott, a nemzetpolitika kiemelt jelentőséget tulajdonít a szórványban élőknek, hiszen a „nemzet határát” képező szórványban az asszimiláció folyamata gyorsabb, a nemzeti identitást reprodukáló intézmények hálózata kevésbé hatékony. Semjén Zsolt hangsúlyozta azt is, hogy a legutóbbi népszámlálási adatok szerint a népességfogyás legnagyobb arányban a szórványban zajlik, ugyanakkor a magyar iskolába történő beiratkozás, a nyelvhasználat, az egyházak tevékenysége, a választásokon való részvétel tekintetében is a szórványban ütköznek a magyar közösségek a legnagyobb akadályokba. Emlékeztetett, hogy a Bethlen Gábor Alap Bizottsága a Magyar Állandó Értekezlet (MÁÉRT) iránymutatásai alapján jelölte ki az erdélyi nemzeti jelentőségű programokat, amelyek támogatása meghívásos pályázat keretében történt, romániai illetőségű, a magyar anyanyelvi és nemzeti önazonosság megőrzését elősegítő szórványkollégiumok működtetésének és/vagy programjainak, illetve iskolabuszprogram támogatása céljából, 42 millió forintos keretösszeggel. A szórványközpontok támogatása tekintetében a legkiemelkedőbb a nemzeti jelentőségű intézménynek nyilvánított szamosújvári Téka Alapítvány, valamint a válaszúti Kallós Zoltán Alapítvány, velük együtt Erdélyben összesen 650 millió forintos támogatásban részesült az Ethnika Kulturális Alapítvány (Magyarlapád), a Dési Civil Műhely, a vicei Bástya Egyesület, a dévai Szent Ferenc Alapítvány, a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium. A szórványban folyó oktatás támogatására, itt dolgozó pedagógusok és tanulók ösztöndíjára, utazási, valamint kollégiumi ellátási költségeinek fedezésére összesen 21 millió forintot fordítottak, ebből 12,2 millió jutott romániai pályázatokra.
A nagyvárosi szórványban – ahol a magyar lakosság aránya nem vagy alig éri el a húsz százalékot – idén több mint 6,3 milliárd forint jutott oktatási és szociális intézmények, szervezetek fejlesztésére. „2015-ben, a külhoni szakképzés évében – a korábbi tematikus évekhez hasonlóan – külön figyelmet fordítottunk arra, hogy a szórványban működő intézmények és hallgatók is részt tudjanak venni programjainkban. Úgy véljük, a fent ismertetett támogatások megfelelő alapot adnak a szórványközösségek asszimilációjának megállításához, illetve mérsékléséhez” – szögezte le tájékoztatásában Semjén Zsolt.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.