Egységes szavazás a Kárpát-medencében

Makkay József 2013. november 22., 16:16 utolsó módosítás: 2013. november 22., 16:18

Történelmi esélynek nevezte Hidvéghi Balázs fideszes országgyűlési képviselő, a Nemzeti Összetartozás Bizottságának alelnöke a határon túli magyarság voksjogosultságát. A mintegy fél millió új állampolgárnak regisztrálnia kell a szavazás előtt.

•  Fotó: Makkay József
galéria
Fotó: Makkay József

A mintegy félmillió új határon túli magyar állampolgárnak eddig valamivel több mint tíz százaléka regisztrált a jövő tavasszal sorra kerülő magyarországi országgyűlési választásokra. A regisztráció nem bonyolult művelet, a levélben történő szavazás előkészítésével azonban még meg kell barátkozniuk az embereknek. Ennek érdekében széles körű tájékoztatásra van szükség Erdélyben – mondta el Kolozsváron Hidvéghi Balázs fideszes országgyűlési képviselő, a Nemzeti Összetartozás Bizottságának alelnöke (képünkön balra), aki munkatársaival az erdélyi magyar pártok, az egyházak és több jelentős civil szervezet képviselőivel találkozott.
„Az állampolgársági törvényt 97,5 százalékos szavazattöbbséggel, szinte egyhangúlag fogadta el az Országgyűlés, ami a határon túli magyarok szavazati jogának széles körű támogatottságát jelzi”. Hidvéghi a Máért zárónyilatkozatának egyhangú elfogadását is a magyar nemzetpolitika mérföldkövének tekinti. A kormánypárti politikus természetesnek tartja, hogy valamennyi magyarországi párt érdekelt a határon túli magyarság szavazásának ügyében, de ennél fontosabbnak tartja a pártpolitika fölött álló össznemzeti érdeket. Szabó Dezső örök érvényű gondolatát – „Minden magyar felelős minden magyarért” – a magyar nemzet Magyarország határain túl élő egyharmada ezúttal szavazás révén is megélheti, beleszólása lehet magyar ügyeink közös rendezésébe.

Történelmi fordulópont
Legutóbb az 1910-es monarchiabeli általános választáskor,104 éve szavazott az egész Kárpát-medence magyarsága. A2014-es választás történelmi esélyét akarja kihasználni a Nemzeti Összetartozás Bizottsága, amelyben Hidvéghi szerint párthovatartozástól független egyetértés van a minél szélesebb tömegeket megmozgató határon túli szavazásról. Az előzetes számítások alapján átlagos szavazási hajlandóságot figyelembe véve a határon túli magyarok 2014-ben 1-3 országgyűlési képviselő sorsáról dönthetnének. Ennek olyan kiélezett versenyben értékelődhet fel a szerepe, mint amilyen 2002-ben, illetve 2006-ban volt.
A jelenlegi 386 mandátumú magyar országgyűlés 2014-ről mintegy felére, 199-re csökken. A magyarországi vegyes választói rendszer értelmében a képviselők több mint felét a 106 egyéni választókerület adja, a fennmaradó 93 helyre pártlistáról jutnak be a jelöltek. A határon túliak pártlistás szavazáson vehetnek részt, egyéni választókerületük nem lesz. „Ez nem zárja ki annak lehetőségét, hogy a magyarországi pártok a tavasz folyamán véglegesítendő listáikra ne jelöljenek határon túli magyarokat. Minden a pártok döntésén múlik” – fogalmazott Hidvéghi. A határon túli magyarság ügyének képviselete mégsem ezen múlik, véli a politikus, aki fontosabbnak tartja, hogy állandó, élő kapcsolat legyen a magyarországi és a Kárpát-medencei nemzetrészek között.

Regisztráció és voksolás
Az augusztus elsejétől beindult papír alapú regisztráció során az állampolgársághoz jutott anyaországon kívüli magyarok levélben kapták meg a Nemzeti Választási Irodától (NVI) a kitöltendő formanyomtatványt. Az erdélyi magyar főkonzulátusokon helyben is kitölthetők a választási regisztrációs ívek. November elsejétől a valasztas.hu honlapon is regisztrálni lehet a személyes adatok, illetve a lakcímkártyán szereplő személyi szám, útlevélszám vagy a honosítási okirat számának megadásával. A választási iroda valamennyi regisztrált határon túli magyar számára postai borítékban lakcímre vagy azoknak, akik kérik, a főkonzulátusra küldi el a választói csomagot, amely egy szavazólapot és igazoló iratot tartalmaz. A szavazólapot a csomagban kapott kisebb borítékban kell lezárni, majd a személyi adatokkal kitöltött igazolólappal együtt postázni az NVI budapesti címére, vagy eljuttatni a helyi főkonzulátusokra. Regisztrálni legkésőbb két héttel a voksolás előtt lehet. Ebben az időszakban postázzák a választói csomagot is.
A leadott szavatok összegyűjtéséről a törvény ugyan nem rendelkezik, de az erdélyi egyházak, civil szervezetek vagy éppen a pártok képviselői is segítséget nyújthatnak abban, hogy a leragasztott borítékokat begyűjtsék, és eljuttassák a legközelebbi magyar főkonzulátusra. Ez a szavazás menetét nem befolyásolja: a Budapestre megérkező borítékokat ellenőrzik, és a szavazat csak azután kerülhet be a határon túli magyarok közös szavazóurnájába, ha feladója törvényesen regisztrált. Magdó János kolozsvári főkonzul (képünkön jobbra) arra hívja fel a figyelmet, hogy az európai parlamenti választásokon mindenki csak saját lakhelye szerint szavazhat. A kettős állampolgárságú erdélyi magyarok az országgyűlési választásokon szavazhatnak magyarországi képviselőkre.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.