Egy héttel azután, hogy a parlament megszavazta, a korrupcióellenes ügyosztály (DNA) bűnvádi eljárásokat indított ellene, azaz február 16-én a fővárosi fogdából ismét a DNA nyomozói elé szállították Elena Udreát, hogy közöljék vele: újabb három vádpontban indítanak eljárást ellene, mindhárom esetben csúszópénz elfogadása miatt. Korábban a román képviselőház titkos szavazással függesztette fel Elena Udrea PMP-s (Népi Mozgalom Pártja) képviselő, volt regionális fejlesztési és turisztikai miniszter mentelmi jogát, hogy két ügyben is bűnvádi eljárás indulhasson ellene: a korrupcióellenes ügyészség szolgálati visszaéléssel és csúszópénz elfogadásával gyanúsította. Egyrészt a Bute-bokszgála ügyében, másrészt pénzmosással, befolyással való üzérkedéssel vádolják a Microsoft-ügyben, és azzal is, hogy hamis vagyonnyilatkozatot nyújtott be.
A vagdalkozó Udrea
A szőkített ciklon azzal sem lopta be magát a DNA nyomozóinak a szívébe, hogy megszegte a január 29-én rárótt igazságügyi felügyelet feltételeit, nyilvánosan kommentálta a vádakat, ezért egy külön letartóztatási kérést is benyújtottak ellene. A legnagyobb forróvizes fazék, amit az őrizetes magára húzott, mégiscsak az lehet, hogy megvádolta a román titkosszolgálat jelenlegi ideiglenes vezetőjét, Florian Coldea tábornokot, hogy félmillió eurónyi csúszópénzt kapott – a volt férjétől!
Elena Udrea a parlamenti szavazás előtt arra biztatta kollégáit, szavazzák meg mentelmi jogának felfüggesztését, hogy a bíróság előtt bizonyíthassa ártatlanságát, mert áldozatnak tekinti magát, a letartóztatási kérelmekkel az ügyészség el akarja őt hallgattatni, a titkosszolgálatokat érintő kijelentései miatt. Miután ez megtörtént, február 11-én a Legfelső Semmítő- és Ítélőszék elrendelte a politikus 30 napos letartóztatását, miután a bíróság elfogadta a DNA nyomozói által benyújtott előzetes letartóztatási kérelmet azzal a váddal, hogy Elena Udrea miniszter kenőpénzt fogadott el Dinu Pescariu teniszjátékostól.
Ezt megelőzően tíz órán keresztül tartott a Microsoft-ügy aktájának kivizsgálása és a politikus kihallgatása. A nyomozók szerint a bűncselekmények során a volt miniszter 500 ezer euróra tett szert, tehát a vád kenőpénz elfogadása és pénzmosás is. Ugyanabban az ügyben volt férjét, Dorin Cocoşt azzal vádolják, hogy 9 millió eurót kért és kapott Claudiu Florică és Dinu Pescariu vádlottaktól, akik fele Elena Udrea regionális fejlesztési és turisztikai miniszter közvetített.
Ki ez a nő?
„Követem a sorsomat” – mondta parlamenti kollégáinak Elena Udrea néhány perccel azelőtt, hogy megszavazták az ellene benyújtott letartóztatási kérelmet. A 41 éves politikus sorsa – legalábbis letartóztatásáig – érdekfeszítő és tartalmasnak mondható: tíz év alatt sikerült betöltenie a legmagasabb politikai és adminisztratív állásokat Romániában.
Volt elnöki tanácsadó, két rendben miniszter, képviselő, pártelnök, és nem utolsó sorban államelnök-jelölt. Most őrizetes.
A jó ideje reflektorfényben élő politikus 1973 decemberében Bodzavásáron (Buzău) látta meg a napvilágot egy munkáscsaládban, édesapja sofőr volt, édesanyja jegyellenőr a helyi közszállítási vállalatnál. Tizenkilenc éves korában érkezett a fővárosba, négy év múlva már diplomázott jogból egy magánegyetemen. A 31 éves ügyvédnő 2004-ben lépett be a politikába a liberális párt színeiben (PNL). Ugyanabban az évben ismerte meg Traian Băsescut, akinek az ügyvédje lett, és elérte, hogy felmentsék a Mihăileanu utcai házzal kapcsolatos perében.
Már az első néhány nyilvános megjelenése után felhívta magára a figyelmet, rá is ragasztották a „Cotroceni-i szőke” nevet. Traian Băsescu tanácsadójaként követte el egyik emlékezetes baklövését: a nyilvánosság előtt az uniós Norvégia elnökéről beszél, miközben Norvégia királyság, és nem tagja az Európai Uniónak! Visszaléptették, de az elnök közelében maradt, átiratkozott a Demokrata Pártba. Egy 2007-es leleplezése következtében egy pártszövetség is szétszakadt, a liberálisok búcsút intettek a demokratáknak, miután Udrea azzal vádolta meg Călin Popescu-Tăriceanu kormányfőt, hogy megpróbálta rávenni Traian Băsescu államelnököt, járjon közben Dinu Patriciu üzletember érdekében az igazságügynél. „Egy színes, kis, kézzel írt cédula volt, amit az elnök eldobott” – mondta Udrea 2007 januárjában, és máris szakadt a pártszövetség.
2008 novemberében képviselővé választották, egy hónappal később már letette az esküt: a Boc-kabinet turisztikai minisztere lett. Traian Băsescu kedvence az igazi kapcsolat az elnöki hivatal és a kormány között, jutalmul egy sok milliárddal gazdálkodó tárcát kapott: a regionális fejlesztését. A pártban is megerősödött, a PDL fővárosi alapszervezetének főnöke lett, 2013-ban már megpályázta a pártelnöki tisztséget is a „bulldog”, Vasile Blaga ellen. Természetesen az elnökkel a háta mögött – de veszített. Miután bizalmi emberét kibuktatták, Traian Băsescu otthagyta az általa alapított pártot, távoztak az alakulatból a hozzá hű alattvalók is, és megalapították a Népi Mozgalom Pártját (PMP), amelynek az elnöke Elena Udrea lett. Ebből a pozícióból indult az államelnök-választásokon, azzal a bevallott céllal, hogy Traian Băsescu utódja lesz. Nem sikerült, tavaly novemberben a voksoknak mindössze 5,2 százalékát szerezte meg, és ma már előzetes letartóztatásban ül, ha jól számoltuk, hatrendbeli vád van ellene.
Tapéta a cellába
Időközben elvált attól a Dorin Cocoş nevű, gravitációs kihívásokkal küzdő üzletembertől, akivel 2003-ban, New Yorkban keltek egybe. Az úriember már a házasságkötés idején sötét, de pénzes ügyekben utazott, beleértve a fővárosi parkok koncesszióját, vagy a külföldön munkát vállaló románok orvosi bizonyítványainak kiállítását. Pénze viszont volt, a felek megegyezésével zajló válás után Elena Udrea bőven kapott készpénzt, mezőgazdasági területeket, házakat, gépkocsikat – ezek egy részét illegálisan szerzett vagyonból, állítják a DNA nyomozói. A pénz pedig kellett, mert Udrea költekezési szokásairól legendák keringtek, sok ezer eurós ruhákban járt, többek közt a Szervezettbűnözés- és Terrorizmusellenes Ügyészség (DIICOT) időközben letartóztatott volt vezetőjével, Alina Bicával utazott Párizsba (is) bevásárolni. Letartóztatása óta is hallat magáról, a bukaresti rendőrségi fogda vezetőségéhez azzal a hivatalos kéréssel fordult, hogy tapétáztathassa ki a cellát, cseréltethesse le a mellékhelyiség csempéit és az ágyakat is – természetesen a saját költségén.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.