Nincs arról szó, hogy március 10-én nem szabad elmenni Marosvásárhelyen a Székely Vértanúk Emlékművéhez. Szervezőként a megemlékezést ugyan nem vállalja fel a Székely Nemzeti Tanács, de én mégis abban reménykedem, hogy egy szál virággal és egy gyertyával sokan ott leszünk, és a történelmi magyar egyházak képviselői közös imával emlékeznek a székely vértanúkra – jelentette ki lapunknak Kincses Előd ügyvéd. A korábban meghirdetett Székely Szabadság Napjának megszervezéséről és a Marosvásárhely főteréig történő felvonulásról lemondó SZNT jogi képviselője törvénytelennek tartja Dorin Florea polgármester rendezvényt betiltó döntését.
„A gyülekezési törvény egyértelműen fogalmaz: a gyülekezést vagy a felvonulást be kell jelenteni, és ha a tömegdemonstráció nem fasiszta, nem kommunista, nem rasszista indíttatású, nem az államrend megdöntésére irányul, vagy nem államcsíny céljából szervezik, betiltani nem lehet. Értelemszerűen a számunkra elfogadhatatlan forgatókönyvű regionalizáció elleni tiltakozás, illetve a Székelyföld területi autonómiája melletti kiállás nem eshet ilyen tiltás alá, ezért annak hatósági megakadályozása törvénytelen” –fogalmaz Kincses Előd (portrénkon).
Dorin Florea, Marosvásárhely polgármestere immár másodszor játssza el ugyanazt az SZNT-vel és az erdélyi magyarsággal. Az SZNT által kezdeményezett tavalyi per sem vezetett sehova, mint ahogy az idei beadvány jogorvoslatára sem érkezik hasznos időn belüli bírósági döntés. A városközpontot célzó felvonulást betiltó tavalyi polgármesteri határozat ellenére az SZNT megtartotta az emlékmű elé szervezett rendezvényét, majd a tömeg a járdára szorítva vonult a prefektúra épülete elé. Kincses szerint nem megoldás, hogy a résztvevők járdára kényszerítve, ismét megalázó zsúfoltságban vonuljanak. Ugyanakkor úgy véli, nem lehet kizárni a provokációt, ami nagyon rossz fényben tüntetné fel a törvénysértőként bemutatott SZNT-t.
Igazuk bizonyítása céljából a jogász végig szeretné járni a jogorvoslat valamennyi állomását. A tavaly márciusban benyújtott panaszukat a marosvásárhelyi közigazgatási bíróság nem zárta le, ügyükben még nem hirdetett ítéletet: az újabb tárgyalást március 13-ra tűzték ki. Kérdés: a román bíróság ki meri-e mondani, hogy a törvénysértő polgármester döntése törvényes? Ha az idei beadványukkal sem járnak sikerrel, az Európai Emberjogi Bírósághoz fordulnak, mondja Kincses. A szakember úgy látja, ma Európában a szólás- és a gyülekezés szabadsága az egyik legérzékenyebb kérdés, amit a román hatóságok nem tudnak kényük-kedvük szerint magyarázni és értelmezni.
Sokat elmond a román hatósági megközelítésről a tény, ahogyan az SZNT tavalyi beadványára reagált a bukaresti kormányhivatal. A szervezet azt kérte a miniszterelnöktől, utasítsa a prefektust, hogy legyen a törvényesség őre, azaz támadja meg a marosvásárhelyi polgármester törvénytelen döntését a közigazgatási bíróságon. A kormányhivataltól kapott levél így fogalmaz: Románia jogállam, a jogállami szabályok pedig nem teszik lehetővé, hogy beavatkozzanak az igazságszolgáltatás munkájába. „Egyértelmű, hogy a kormány képviselője kiforgatta szavainkat: mi nem azt kértük, hogy a bírákat utasítsák, hanem azt, hogy a kormány saját prefektusát utasítsa egy törvénytelen intézkedés felülbírálására.”
Az idei rendezvényt elutasító határozatban a polgármester arra hivatkozik: a 2013-as és a 2014-es felvonulás videói bizonyítják, hogy a szervezők és a résztvevők megsértették a felvonulási törvényt. Mivel további magyarázó részletek hiányoznak, csak találgatni lehet, hogy a városvezető ezt hogyan érti. Mint ahogyan az is abszurd magyarázat, hogy az SZNT által szervezett felvonulás megzavarná a húsvéti szokások idejét, a hívek éjszakai felvonulását. Épp Dorin Florea ne tudná, hogy az általa emlegetett húsvét ünnepének éjszakai feltámadásmenetére egy hónappal később kerül sor?
Dengezik álma
Aszónoklatok után a tömeg fáklyákkal indul a város főtere felé, hogy a tüntetés négy szónoka, Tőkés László, Izsák Balázs, Biró Zsolt MPP-elnök, az EMNP képviseletében pedig Sánta Imre nyújtsa át a román kormány helyi képviselőjének a közfelkiáltással elfogadott petíciót. Utunkat nézelődők, ablakokból leselkedők, utánunk köpők és román zászlók lobogtatásával válaszolók szegélyezik. A tömeg népdalokat és katonadalokat énekelve jó hangulatban teszi meg a két kilométeres utat. Otthon vagyunk Marosvásárhelyen. A 14 hónapos Sós Dengezik békésen aludt apukája hátán a babahordozóban, miközben szülei a székely mártírok marosvásárhelyi emlékművénél, majd a városközpontba tartó felvonulás során az autonómia mellett tették le voksukat. Számára már biztosan nem csak álom lesz Székelyföld önrendelkezése.
Erdélyi Napló, 2013. március 10.
Járdafoglalás zűrökkel
A megemlékezés végén Izsák Balázs polgári sétára invitálta a résztvevőket, de újra egyértelműsítette: nincs forgalomkorlátozás, a tömeg a járdán haladva békésen kísérje a petíciót vivő küldöttséget a prefektúráig, majd onnan megállás nélkül folytassa útját haza, illetve a hazaszállító járművekhez. A felszólításnak a többség engedelmeskedett is – leszámítva a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom néhány, eltakart arcú fiatalját, akik az úttesten haladva provokálták a rendőröket. A kis csoport Marosvásárhely főterén megállt az út közepén, akadályozva a forgalmat, a rendőrök és csendőrök azonban határozottan visszaszorították a rendbontókat. A kialakult rögtönzött tüntetés résztvevői eleinte Izsák Balázs felszólításának sem engedelmeskedtek, de az SZNT-elnök végül a tömeg élére állva indította el a hazatartó tömeget. A tucatnyi rendbontó fiatalról a többezres tömeg jó része nem is tudott. Számukra az a néhány, helybelitől származott beszólás jelenthette a legnagyobb traumát, amelyek újabb fekete márciust emlegettek. Pedig sokkal inkább ünnepi márciusként könyvelhető el a székelység és támogatói újabb, szívet melengető együttléte.
Erdélyi Napló, 2014. március 10.
Alternatív helyszínek
Az SZNT Románia tervezett közigazgatási átalakítása elleni tiltakozásul és a székelyföldi autonómiaigény demonstrálása érdekében hirdetett megmozdulást Marosvásárhely főterére. A polgármesteri hivatal azonban csak az emlékműnél tartandó megemlékezést engedélyezte, a felvonulást nem. „Szervezőkként nem kívánunk a hatóságok partnerei lenni a súlyos jogtiprás leplezésében azzal, hogy megtartjuk a megemlékezést, s a tiltakozó megmozdulást pedig nem, hiszen ezzel azt a látszatot keltenénk, hogy gyülekezési jogunk nem sérült” – hangzott Izsák Balázs, az SZNT elnökének (képünkön) indoklása. Lapzárta előtti információink szerint csak Sepsiszentgyörgyön és Gyergyószentmiklóson szerveznek felvonulást a székely mártírok emléknapján. Gazda Zoltán, a Székely Nemzeti Tanács sepsiszéki elnökének tájékoztatása szerint a turulszobor előtti megemlékezést követően a tömeg a Kovászna megye prefektúrája elé vonul, ahol Székelyföld autonómiáját követelő petíciót nyújtanak át. Gyergyószentmiklóson is várnak mindenkit, aki részt szándékozott venni a marosvásárhelyi tüntetésen, illetve aki felháborodással vette tudomásul annak betiltását, és várhatóan elfogadják a Marosvásárhelyre tervezett petíciót.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.