Beiktatják a héten az új kormányt

EN-összeállítás 2017. január 07., 15:52 utolsó módosítás: 2017. január 07., 15:55

Várhatóan ezen a héten szavazza meg a bukaresti törvényhozás két háza a Sorin Grindeanu miniszterelnök vezette új kabinetet, amelynek kényelmes parlamenti támogatását a PSD–ALDE szociálliberális koalíció és az RMDSZ biztosítja. 

A decemberi parlamenti választásokon többséget szerző PSD–ALDE szociálliberális koalíció ezen a héten akar bizalmat szavazni a parlamentben a Sorin Grindeanu vezette kormánynak – jelentették be a kétkamarás parlamentben házelnöki tisztséget is betöltő koalíciós pártvezetők múlt pénteken.

A parlamenti mandátumok csaknem 54 százalékával rendelkező PSD–ALDE koalíció múlt szerdán Sorin Grindeanu volt távközlési minisztert jelölte miniszterelnöknek, miután Klaus Johannis államelnök előző nap elutasította első javaslatukat, Sevil Shhaideh volt regionális minisztert. Sajtóértesülések szerint az államfő „geopolitikai” megfontolásból utasította el a muzulmán vallású közgazdász kinevezését, akinek szíriai férje Bassár el-Aszad szíriai elnököt dicsőítő bejegyzéseket osztott meg közösségi oldalán. Johannis állítólag attól tartott, hogy Shhaideh miniszterelnöki kinevezése hátrányosan befolyásolta volna Románia Szíriával, illetve az Egyesült Államokkal ápolt kapcsolatait. Johannis múlt csütörtökön félórás megbeszélést folytatott az új jelölttel. A Cotroceni-palotából kiszivárgott információk szerint az államfő Grindeanut már „megfelelőbb” jelöltnek tartotta a miniszterelnöki posztra, mint Shhaidehet.

SMS-ben kinevezett kormányfő

Sorin Grindeanu, a kormánykoalíció miniszterelnök-jelöltje Liviu Dragneaval, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökével tartott közös sajtóértekezle­tükön beszámolt arról, hogy Klaus Johannis államfő péntek reggeli sms-üzenetéből tudta meg, hogy az elnök aláírta a kormányalakítási megbízásáról szóló rendeletet. Sorin Grindeanu elmondása szerint Johannis sok sikert kívánt neki, mivel azonban nem ismerte az államfő mobilszámát, csak azt követően köszönte meg a bizalmat, hogy pártja elnökénél leellenőrizte, valóban Johannistól jött-e az üzenet, és nem vált-e ízetlen tréfa célpontjává.

Klaus Johannis – az eddigi szokásjoggal ellentétben – nem személyesen jelentette be újév előtt, hogy kormányalakítási megbízást adott Grindeanunak, erről mindössze egy sajtóközlemény jelent meg az elnöki hivatal honlapján.

Liviu Dragnea pártelnök üdvözölte az elnök döntését, de az államfőt tette felelőssé azért, hogy a választásokon széles támogatottságot szerző PSD-programot nem lehet már január elsejétől életbe léptetni. Hozzátette: így az új kormány már csak februártól növelheti a minimálbért, a hallgatói ösztöndíjakat, csökkenthetik a gyógyszerárakat, és törölhetik el valamennyi nyugdíjas egészségügyi járulékfizetési kötelezettségét és a 2000 lej alatti nyugdíjak adóterheit. Dragnea szerint nem kizárt, hogy az államfő – döntése halogatásával, a koalíció első miniszterelnök-jelöltjének elutasításával – azt akarta elérni, hogy az új kormány már ne tudja megakadályozni az adótörvénykönyvben január elsejére előirányzott intézkedések életbe lépését. Az ipari létesítményekre kivetett különadónak és az üzemanyag pótlólagos jövedéki adójának eltörlése a „nagy cégeknek” állhatott érdekében – magyarázta Dragnea.

A két adónem mellett a januártól újabb százalékponttal 19 százalékra csökkenő áfa is jelentős adóbevételektől fosztja meg a PSD–ALDE kormányt, miután a két párt béremelések és más adócsökkentések ígéretével nyerte meg a december 11-i választásokat. Sorin Grindeanu a sajtóértekezleten megerősítette: Romániában politikai kormány alakul, így a kabinet névsoráról és a kormány programjáról is a koalíciós pártok döntenek.

Miután a miniszterjelöltek listáját és a kabinet programját kedden megküldték a parlamentnek, a miniszterelnök-jelölt az RMDSZ és a nem magyar kisebbségek parlamenti frakciójával is kész tárgyalóasztalhoz ülni, hogy megszerezze támogatásukat a kormánya beiktatásához.

Grindeanu, a hűséges pártkatona?

A december 11-i parlamenti választásokon az alacsony részvétel mellett besöpört 45 százalékos győzelem örömét a Szociáldemokrata Párt számára csak az árnyékolta be, hogy Liviu Dragnea pártelnökből – priusza miatt – nem lehetett kormányfő. Így neki is olyan megbízható helyettes után kellett néznie, aki – a kormánypalotában megerősödve –nem fogja majd kitúrni őt a pártelnöki székből. Leghűségesebb munkatársát, Sevil Shhaidehet, volt regionális fejlesztési minisztert nem sikerült elfogadtatnia Johannisszal, így csak második nekifutásra, a 43 éves bánsági karrierpolitikus, Sorin Grindeanu számára sikerült kormányalakítási megbízást kierőszakolnia az államfőtől.

Grindeanu a temesvári tudományegyetem matematika szakán szerzett informatikusi oklevelet, korábban Temesvár alpolgármestere volt, jelenleg pedig a Temes megyei önkormányzat elnöke. 2014 decemberétől a Ponta-kormány 2015. novemberi lemondásáig vezette a bukaresti távközlési tárcát. Jelölése bejelentésekor arra az újságírói kérdésre, hogy kormányfői megbízatása esetén „alárendeltje” lesz-e Dragneának, maga a jelölt igennel válaszolt, hozzátéve magyarázatként, hogy Dragnea a PSD elnöke.

A most hűséges pártkatonának mutatkozó Grindeanu bizonyára nagyobb veszélyt jelenthet Dragnea székére az idegenellenes szólamokhoz szokott PSD-ben, mint egy muzulmán vallású nő, így elképzelhető, hogy a mostani helyettes a tervezettnél fontosabb szerepet játszik majd, és jövőre már meghatározó személyisége lesz a román nagypolitikának.

A Grindeanu kormány névsora
Miniszterelnök: Sorin Grindeanu. Miniszterelnök-helyettes, régiófejlesztés: Sevil Shhaideh. Miniszterelnök-helyettes, környezetvédelem: Daniel Constantin (ALDE). Gazdaság: Alexandru Petrescu. Külügy: Teodor Meleşcanu (ALDE). Európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszter: Ana Birchall. Belügy: Carmen Daniela Dan. Mezőgazdaság: Petre Daea. Védelem: Gabriel Beniamin Leş. Művelődés és nemzeti identitás: Ioan Vulpescu. Oktatás: Pavel Năstase. Kutatás és innováció: Şerban Valeca. Energia: Toma Florian Petcu (ALDE). Pénzügy: Viorel Ştefan. Igazságügy: Florin Iordache. Viz- és erdőgazdálkodás: Adriana Petcu. Munkaügy és társadalmi egyenlőség: Lia Olguţa Vasilescu. Távközlés és információs társadalom: Augustin Jianu. Egészségügy: Florian Dorel Bodog. Ifjúság- és sportügy: Marius Dunca. Közlekedés: Răzvan Alexandru Cuc. Társadalmi párbeszéd: Gabriel Petrea. Kis- és középvállalkozások: Florin Jianu. Idegenforgalom: Mircea Titus Dobre. Európai forrásokért felelős tárca nélküli miniszter: Miheala Virginia Toader. Határon túli románokért felelős tárca nélküli miniszter: Andreea Păstîrnac. Parlamenti kapcsolatokért felelős tárca nélküli miniszter: Graţiela Gavrilescu (ALDE).

 

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.