Álhírek és valós problémák a Néppártban

Makkay József 2014. január 31., 21:40

„Bomlásnak indult” az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) háromszéki szervezete, értesülhettünk több hírforrásból is a közelmúltban. A párt vezetői azonban cáfolnak, szerintük csak az RMDSZ megyei vezetőinek bomlasztó szándéka érhető tetten. A néppárt olyan RMDSZ-próbálkozásokat is érzékel, amelyek Tőkés László Fidesz-listán való indulását igyekezne megtorpedózni az EP-választásokon.

galéria

Több ízben is foglalkozott az elmúlt napokban a hazai magyar sajtó az Erdélyi Magyar Néppárt háromszéki szervezetével. Hírek, majd azok cáfolatai jelentek meg arról, hogy ki lépett ki a szervezetből, és igazolt át az RMDSZ soraiba. A párt megyei elnöke, Benedek Erika szerint az állításokkal szemben egyetlen személy, Váncsa Jenő gidófalvi néppárti alapító tag hagyta el a pártot. Nemes Előd sepsiszentgyörgyi önkormányzati képviselőt a néppárt január 21-i elnökségi ülése felfüggesztette a pártban betöltött tisztségeiből, néppárti tagságát azonban meghagyta.

A néppárti politikusok szerint a történtek mögött egyértelműen a háromszéki RMDSZ elnöke, Tamás Sándor ellenzéki pártot bomlasztani akaró szándéka érhető tetten. Tamás egyik kedvenc foglalatossága, hogy telefonos körüzenetekben kommunikál vidéki tagszervezeteivel. Az elnöki SMS-eket kiszivárogtatók szerint az utóbbi időben hangsúlyosan kezdett el foglalkozni a néppárti önkormányzati képviselőkkel, illetve polgármesterekkel. Ha meghívásnak eleget téve megfigyelőként elmentek egy-egy RMDSZ-gyűlésre, a megyei közgyűlés elnöke ezt úgy tálalta, mintha a néppárt emberei az RMDSZ-hez közelednének, vagy éppenséggel tagfelvételüket kérnék az RMDSZ-be – mesélte Benedek Erika. A néppárt háromszéki vezetője szerint az RMDSZ-többségű háromszéki önkormányzatokban normális párbeszéd folyik a két pártot képviselők között – a közös ügyek érdekében a néppártiak többször is támogatták az RMDSZ-es településvezetést –, ez a munkakapcsolat azonban megyei szinten teljességgel hiányzik. A megyei RMDSZ-vezetés a néppártot nyilvánosan semmibe veszi, azt a látszatot keltve, hogy a megyében nincs szerepük – állítja Benedek.

„A néppárt színeiben tevékenykedő Nemes Előd elbizonytalanodott a közösségi szerepvállalásában” – fogalmaz az elnök asszony, aki időt adna az RMDSZ-hez munkaviszonyba átigazolt háromszéki politikusnak, hogy eldöntse, mit is szeretne a jövőben. Benedek szerint a néppárti tagság elvi, és értékrendi közösség, amihez rendszerint nem jár jól fizetett állás. Ráadásul hátrányok is származhatnak belőle, hiszen úgy tűnhet, szélmalomharcot folytatnak a többségi RMDSZ-es túlerővel. Egyértelmű, hogy a néppártban tevékenykedő emberek kisebb eséllyel juthatnak jól fizetett munkahelyekhez olyan településeken, ahol az RMDSZ-nek döntő szava van.

Toró T. Tibor, az EMNP országos elnöke szerint Erdélyben sehol sem jellemző, hogy tagjaik kilépnének a pártból vagy átállnának másik magyar pártba. „Érthető és értékelendő háromszéki barátaim elvszerű szűkszavúsága ebben a kérdésben, hiszen a belső ügyek a tagok közösségére tartoznak, nem pedig a nyilvánosságra. Jól ismerem a háromszéki szervezet belső életét, több szállal kötődöm hozzá, és meg tudom erősíteni álláspontjukat: aki nem érzi sajátjának a néppárt értékeit – legyenek azok politikai vagy erkölcsiértékek –, annak nincs helyeacsapatban” – fogalmazott Toró. Szerinte a háromszéki
RMDSZ-hez köthető primitív és szánalmas kommunikációs kampány a szövetséget minősíti. „Ezzel azonban már sem Háromszéken, sem máshol nem lehet a közösséget becsapni” – szögezte le Toró.

Önállóan vagy Fidesz-listán?

A május 25-én sorra kerülő európai parlamenti választásokra készülődő erdélyi magyar pártok háza táján egyelőre nincs esély hárompárti közös listára. Ezt az Erdélyi Magyar Néppárt és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnökségének közös torockói ülése is tudomásul vette az elmúlt hét végén, amikor a továbblépés lehetőségeiről tárgyaltak. Az ellenzéki párt elnöksége legfontosabb célként azt jelölte meg, hogy Tőkés László EP-képviselő folytathassa munkáját az Európai Parlamentben, és ennek érdekében több alternatívát is számba vettek. Az RMDSZ-szel indítandó közös lista híján felmerült a néppárt jele alatt, illetve a függetlenként állítandó lista. A kérdésre, hogy e két alternatíváról csupán lehetséges kényszerítő eszközként beszéltek-e az RMDSZ-szel folytatandó tárgyalásokra készülve, Toró T. Tibor pártelnök azt válaszolta: „Bár a politikában a kényszerítőzés lehet eredményes, a néppárt inkább a közös értékek, és érdekek alapján válogatja partnereit. Kérdés, hogy közös érdek-e egy erős brüsszeli képviselet, amely az autonómiát hitelesen tudja megjeleníteni? Ha igen, akkor a megoldás egy koalíciós lista, amelyet Tőkés László vezet. Ha az RMDSZ számára valóban a „brand” a fontosabb – ahogyan azt Kelemen Hunor a minap nyilatkozta – és ennek érdekében képes kockáztatni az EP-képviseletet, akkor ezt a néppárt kénytelen tudomásul venni, és egyéb alternatívákban gondolkodni”.

Toró sok sikert kívánt az RMDSZ és az MPP vezetőinek a tárgyalásokhoz, de mint fogalmazott, bizonyára ők is tudják, hogy a néppárt védnöke, Tőkés László és támogatói nélkül nehéz lesz olyan csapatot összerakni, amelyet az erdélyi magyarok „nemzeti válogatottjaként” tudnak majd eladni.

A sajtóberkekben sokat hangoztatott Fidesz-listán történő indulásról Toró azt mondta: ezzel most nem foglalkoztak Torockón, a döntés a Fideszen múlik: „Ha nemzetpolitikai stratégiája alapján a Fidesz döntéshozói a határmódosítás nélküli nemzetegyesítésre törekszenek, és ezt meg kívánják személyesíteni EP-választási programjukban, akkor keresve sem tudnak jobb jelöltet találni erre, mint Tőkés Lászlót, a Kárpát-medencei Magyar Autonómia Tanács elnökét”. Toró ugyanakkor megerősítette, hogy egyes RMDSZ-vezetők mindent megtesznek annak érdekében, hogy megakadályozzák Tőkés László indulását a Fidesz-listán. „Feltételezem azonban, hogy a Fidesz ezt nem szemléli tétlenül” – mondta Toró T. Tibor.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.