Fülsebészeti műtéthez használnak csúcstechnológiai eszközöket a Szegedi Hallásjavító Implantáció Munkacsoport tagjai. A Szegedi Tudományegyetemen egyedülálló, modern feltételek adottak a hallásjavító implantátum beültetéséhez. Az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Fül- Orr- Gégészeti és Fej- Nyaksebészeti Klinika élen jár az olyan innovatív eszközök kifejlesztésében, amelyek a betegek ellátását még magasabb szintre emelik.
A Nucleus® Nexa™ Implant System a világ első okos cochleáris implantátuma, mely forradalmasítja a hallásjavítást, és új távlatokat nyit a páciensek és az orvosok számára
– áll az SZTE szerkesztőségünkbe eljuttatott sajtóanyagában. Az eszközt exkluzív sajtónyilvános műtét során ültették be Szegeden, 2025. június 25-én, majd sajtótájékoztatón számoltak be a részletekről.
A gondosan előkészített és csúcstechnológiával megtervezett beavatkozást a Szegedi Hallásjavító Implantáció Munkacsoport, prof. dr. Rovó László vezetésével végezte el. A szegedi orvosok korábban már a RobOtol elnevezésű robotot is tesztelték hasonló műtéteknél.
Loránd édesanyja, Hankó Mónika elmondta, hogy a kisebbik fiuk már négy éve cochleáris implantátummal él és nagyon jók a tapasztalataik.
A család szempontjából óriási a jelentősége a tudomány adta lehetőségnek, hiszen így a fiúk teljes értékű tagjai lehetnek a társadalomnak,
ugyanolyan iskolába járhatnak, mint a bárki más és akár zenélhetnek, sportolhatnak is, hiszen van vízálló változata is az implantátum külső egységének. A szülők a szegedi orvosok kiváló híre és a beavatkozás rutinszerű alkalmazása miatt döntöttek a Szegedi Tudományegyetem mellett.
A műtétet követően magát a Nucleus® Nexa™ Implant-ot, a világ első és egyetlen okos cochleáris implantátumát szakértők mutatták be egy sajtótájékoztatón. A Szegedi Tudományegyetem Rektori Épület dísztermében tartott rendezvényen részt vett Terman Tibor, a Cochlear magyarországi képviselője, prof. dr. Rovó László, az SZTE rektora, Lantos Júlia, a Magyar Cochleáris Implantáltak Egyesületének elnöke, valamint Antonio Sportelli, a Cochlear regionális vezetője és munkatársai, Katharina Roessl és Robin Turek.
A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a Nucleus® Nexa™ Implant a Cochlear több mint négy évtizedes, bizonyított megbízhatóságú implantátumaira és technológiai innovációban betöltött vezető szerepére építve, új korszakot nyit a cochleáris implantációban.
Ez az eszköz az első olyan implantátum, amely folyamatos önellenőrzést végez a biztonság és teljesítmény optimalizálása érdekében, Firmware-frissítéseken keresztül folyamatosan fejleszthető,
így a jövő innovációi is elérhetővé válnak a páciensek számára. Különlegessége, hogy dinamikus energiagazdálkodással javítja a használhatóságot és a teljes napos akkumulátor-élettartamot, valamint a világ legkisebb és legkönnyebb hangprocesszorával kínál kompromisszummentes hallásélményt.
,,Egy teljesen új világ kezdete a mai műtét. Valódi mérföldkő az orvostechnológiában ez az új eszköz. A különbség a régebbi hasonló eszközökhöz képest körülbelül annyi, mint a nyomógombos és az érintőképernyős mobiltelefonok között. A folyamatos frissítési lehetőségeknek, innovációknak köszönhetően megoldást jelenthet a mostani gyerekeknek felnőttként is, tehát évtizedeken át biztosítja a hallás élményét. Elsődleges célja, hogy a hallásproblémával küzdőket integrálja a hallók világába, de más előnyei is lesznek.
– fogalmazott Rovó László professzor, a beavatkozást elvégző fül-orr-gégész, az SZTE rektora.
A sajtótájékoztatón részt vett Lantos Júlia, a Magyar Cochleáris Implantáltak Egyesületének elnöke, aki az implantált közösség értékeit és a társadalmi inklúzió fontosságát hangsúlyozta. Elmondta, hogy a technológiának köszönhetően a hallásproblémával születettek a jövőben, ahogy egyre idősebbé válnak, akár egyre jobban hallhatnak.
A Szegeden megműtött Loránd várhatóan a műtét után négy héttel megkezdi a rehabilitációt, és az eszköz beállításai után pár hónappal már közel tökéletes hallásélménnyel vetheti bele magát az akrobatikus rock and roll edzésekbe, majd az új iskolai évbe.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.