Gedő Dalma Orsolya
Kétféle porcelánból készült babát különböztethetünk meg: a biszkvitből, más néven mázatlan porcelánból és a mázas porcelánból létrehozott kerámiafigurát. Köznyelvben ezeket a terminusokat néha felváltva használják. De amikor a gyűjtők antik babákra hivatkoznak, különbséget tesznek a mázas és a mázatlan porcelánból készült tárgyak között.
A legelső európai porcelánbabákat az 1800-as évek végén Németországban készítették. A biszkvit babafejeket először kézzel préselték formákba, de a vastag agyagot nagyon nehéz volt modellálni. A vékonyabb, önthető massza azt eredményezte, hogy sokkal simább felületeket lehet létrehozni, és azokat aprólékosabban részletezni.
Jelzések és sorszámok
Magam is szenvedélyes porcelánbaba-gyűjtő vagyok. Soha nem számoltam meg, hány babám van, de úgy saccolom, hogy száz biztosan. A gyűjtők által közkedvelten használt „eredeti baba” terminust akkor használják, ha a baba fejének hátsó részén a készítő cég pecsétje és sorszáma is szerepel. Vagyis az igazán értékesek külön jelzéssel és sorszámmal vannak ellátva, ennek alapján következtetni lehet arra, hol készülhettek. Egy babagyűjtő számára több szempontból is meghatározható a különböző babák értéke, főleg ha a szellemi vonatkozást vesszük figyelembe. Nekem is van öt sorszámozott babám. Büszke vagyok, mert kettő teljesen a gyártóéval azonos ruhában, igazolvánnyal együtt színesíti a palettát. A másik három bébibaba viszont új ruhákat kapott, és igazolványuk sincs, de hosszú böngészés után kiderült, mindhárman a The Ashton Drake Galleries-ből származnak.
Milyen típusú porcelánbaba érdekli a legtöbb gyűjtőt?
A porcelánbaba-gyűjtők számára mindig fontos a figura mérete, az öltözék stílusa és a ruha anyaga is. Ez teljesen szubjektív, nemcsak akkor szép egy baba, ha öltözéke hiánytalan. Hiszen ez a hiány akár saját kezűleg is pótolható. A cipők már nagyobb kihívást jelentenek, mert nagyon nehéz beszerezni ilyen pinduri cipőket. Ha valahová utazom, arra törekszem, hogy autentikus népviseletbe öltöztetett babákat is vásároljak. Van már ír, holland, német, francia, de ciprusi népviseletbe öltöztetett darabom is. És persze a különböző magyar tájegységek is képviselve vannak: a székely, a kalotaszegi, a kalocsai, a palotás és a díszmagyar ruhás babák szintén gyűjteményem részei.
Egy tudatos gyűjtő sok mindenre odafigyel. A sorszámozott baba akkor is többet ér, mint egy kínai gyártmány, ha nem is az eredeti ruhájában eladó, és nincs igazolványa sem. Többek közt azért, mert sokkal részletesebben kidolgozott, tartósabb, minőségi porcelánból készült, és legtöbbjük sokkal különlegesebb a kínainál. A már említett Ashton Drake-féle Jo baba például fordítja a fejét is, és a bébi-babáknak ugyanúgy ki kell támasztani a fejét, mint egy igazi csecsemőnek. Áruk mérettől függően változik. Érdemes kisebb turkálókban kutakodni, mert ott mindig lehet alkudni, és sokszor az eladók sincsenek tisztában azzal, mekkora kincs van náluk.
Nincs két egyforma baba a gyűjteményemben. Még két hasonló sem. Arckifejezésük, hajuk, szemük színe vagy akár ruhájuk is teljesen más. Van valami a porcelánbabákban, ami elvarázsol. Általuk mesevilágban érzem magam, és nem győzöm csodálni őket.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.