A magyar kormány támogatásával felújított és berendezett épületben hat évvel ezelőtt indult be a magyar nyelvű szakiskolai oktatás a Kolozsvári Református Kollégiumban. A sikertörténetnek számító kezdeményezés eddig több szakács, fodrász, víz- és gázszerelő, asztalos valamint elektronikai szakmunkás és villanyszerelő végzős szakosztályt bocsájtott útra. Az érdeklődéssel nincsenek gondok, hiszen a legtöbb szakon a meghirdetett helyekhez képest több a jelentkező, így felvételi dönti el, hogy ki kezdheti el a hároméves szakiskolai képzés 9. osztályát. Érdekes módon az idei járványidőszak sem hátráltatta túlságosan a legtöbb szakiskolai osztály munkáját. A szakácsképző osztályok kivételével a szakiskola többi diákja zavartalanul jár szakgyakorlatra a korábban leszerződött cégekhez, miközben az elméleti oktatás online-rendszerben folyik. A kolozsvári építőipar működik, a néhány elektronikai nagyvállalat pedig ha visszafogottabban is, de leállás nélkül termel.
Balázs Malmos Edit szaktanár, a szakácsképző osztályok szakmai vezetője szerint legjobban a vendéglátóipari képzés szenvedi meg a koronavírus-járványt. „Jól látszik, hogy ezt a szakterületet küldte leggyorsabban padlóra a pandémia. A kolozsvári éttermek mintegy harmada – ahol elsősorban lakodalmak és egyébb nagyobb rendezvények szervezésével foglalkoztak –, már a tavaszi karantén idején bezártak. Őket követte a szállodai éttermek gyors zsugorodása, hiszen a szállóvendégek drasztikus visszaesésével a vendéglátásnak ez a formája is nagyban visszaesett. Jórészt
az így működő vendéglátó helyek kisebb csoportját” – összegzi a lesújtó látleletet a gasztronómiai szakember.
A vendéglátóipar gyors összeomlása azokat a vendéglői konyhákat is érintette, ahol szerződéses rendszerben fogadták szakgyakorlatra a kolozsvári szakiskola diákjait. Néhány tanulónak szerencséje van, mert az az étterem, ahol korábban dolgozott, ma is működik, így most is bejárhatnak a meghatározott idejű szakgyakorlatra. Ez viszont sok szakácstanulónak nem adatik meg. Balázs Malmos Edit szerint
„A karácsonyi ételek közül két menűsort vettünk fel az online-oktatásba: az egyik a családi asztalra kerülő ételeket jelenti, a másik pedig egy a la carte vendéglő ünnepi menűsora. Mindkét felhozatalból el kell készíteni otthon az ételeket, amit a diákok lefényképeznek és elküldik nekünk. A szakmai gyakorlatként elfogadott otthonfőzésre azonban nem lehet kötelezni senkit, hiszen a szülőknek kell megvásárolniuk az alapanyagot, és egy vendéglői recept hozzávalója nem kevés pénzbe kerül. Tapasztalataim szerint ezzel a lehetőséggel a diákok kétharmada tud élni” – magyarázza a kolozsvári szakember.
A kolozsvári szaklíceum szakosztályai közül eddig a szakácsképzőbe lehetett a legnehezebben bejutni, így a szelekciónak köszönhetően ígényesebb diákréteggel van dolga a tanároknak. A fiatalok többsége elkötelezett a gasztronómia mellett, amit az is jelez, hogy Kolozsvár elitvendéglői, ahol az elmúlt években gyakorlatoztak, értékelik a szakácstanulók munkáját, és a végzősök már „elkeltek”. A mostani pandémia azonban ebben a szakmában szülte a legnagyobb bizonytalanságot, hiszen mindenki tanácstalan. A szakoktató szerint az a legrosszabb, hogy senki nem tud előre tervezni.
A legtöbb étterem államilag támogatott kényszerszabadságra küldte alkalmazottait, a frissen végző fiataloknak pedig egyelőre nem kínálnak munkalehetőséget.
„Leginkább az étterem vezetőin látom az elbizonytalanodás jeleit. Azt mondják, ha tudnák biztosan, hogy három vagy hat hónap múlva az élet visszaáll a rendes kerékvágásba, akkor könyebben befektetnének a humánerőforrásba is. Idén és jövőre azonban mindenki kivár. Az a rossz hírem, hogy a végzős 14 fiatal áldozati nemzedék” – fogalmaz Balázs Malmos Edit.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.