A magyar borélet egyik leginkább várt eseménye az Év Bortermelője cím odaítélése. E kitüntetést a Hét Borbírák Rendje alapította, idén a harminc hektáron gazdálkodó balatonfüredi borász, Figula Mihály kapta.
Az ismeretlenségből robbantak be az európai pezsgők élvonalába a Kárásztelki Pezsgőpincészet italai. A sorozatban elnyert ezüst- és aranyérmek a szilágysági pincészetet az ország élvonalába emelték. A borüzemben követtük végig a pezsgőkészítés útját.
Az érmelléki homokon termelt szőlő borának régi hagyománya van a Kárpát-medencei magyar borkultúrában. A mai érmelléki borászat még nem ennyire híres, de kézműves borait egyre többen kedvelik. Az érmihályfalvi Hegedűs Attila pincészetében jártunk.
Egységes Kárpát-medencei borpiac létrehozásán dolgozik a Kárpátok bora program, amely magyar kormányzati források révén anyagilag is támogatja a határon túli magyar borászok piacra jutási esélyeit. Legújabb konferenciáját ezúttal Nagyváradon tartotta.
A szatmári borvidék fénykorát a 18. században élte, napjainkban pedig a régi hagyományok újjászületésének vagyunk tanúi. A krasznabélteki Nachbil pincészet a vidék megújuló borászatának lett a zászlóshajója. Serli Csilla borásszal beszélgettünk.
A Tokaji a borok királynője. Erről a Tokaji borvidék kellemes hangulatú pincéiben győződhetünk meg, amikor végigkóstoljuk a hegyaljai borok kínálatát. Helyi borászokkal és gasztrobloggerrel vettük számba a világszerte ismert magyar borvidék kínálatát.
VinCE – egy rendezvény, amely joggal hívja magát Közép-Európa boriránytűjének. Idén második esztendeje a Várkert bazárban tartották a régió legjelentősebb szakmai rendezvényét, amely a borvilág legnagyobbjait csábította a Kárpát-medencébe.
A jeles villányi borásznak, Tiffán Edének ítélte oda a Magyar Borakadémia a nemrég alapított életműdíjat. Kövér László, az Országgyűlés elnöke szerint a magyar borászat rendszerváltás utáni sikertörténetének egyik főszereplőjéhez került a díj.
A rendszerváltás után az anyaországi borászat lábra állt és ezzel egyidőben az elcsatolt területeken is megindult a magyar borászati reneszánsz. E megújulásnak Érmelléken is akadt gazdája Heit Loránd személyében.
Virágkorát éli Erdélyben a borkóstolás. Egyre több helyi és magyarországi szakember kínálja saját készítésű nedűit a borok iránt érdeklődők folyamatosan bővülő táborának. Borbély Zsolt Attila borszakértőt az erdélyi borkultúra fejlődéséről kérdeztük.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.