Trump győzelmének szurkol a magyar kormány

EN-összeállítás 2020. október 27., 18:42 utolsó módosítás: 2020. október 30., 09:22

Egy hét maradt a november 3-án megrendezésre kerülő amerikai elnökválasztásig. A kampány utolsó szakaszában Donald Trump kihívója a demokrata párti jelölt, Joe Biden rossz járványkezeléssel vádolja a republikánus jelöltet, miközben Trump konzervatív alkotmánybíró kinevezésével keményít be. Orbán Viktor magyar miniszterelnök úgy fogalmazott, „ szorítunk Donald Trump amerikai elnök újabb győzelméért”.

Trump győzelmének szurkol a magyar kormány
galéria
Donald Trump magabiztosan mozog az elnökválasztási kampány finisében Fotó: Facebook/Donald Trump

Az Egyesült Államokban november 3-án sorra kerülő elnökválasztás finisében az amerikai szenátus megszavazta Amy Coney Barrett konzervatív alkotmánybíró jelöltségét, a bíró le is tette a hivatali esküjét. A szenátorok párthovatartozás szerint, 52:48 arányban szavazták meg az új alkotmánybírót. Egyetlen republikánus politikus, Maine állam szenátora, Susan Collins voksolt együtt a demokratákkal és nemleges szavazatot adott le.

Az MTI összeállítása szerint Donald Trump amerikai elnök üdvözölte a döntést. „Történelmi nap ez Amerika számára” – jelentette ki a Fehér Házban az esketési ceremónián. Amy Coney Barrett röviddel a szenátusi szavazás után Clarence Thomas főbíró irányításával letette a hivatali esküt a Fehér Házban. Az új alkotmánybíró az eskütételkor ismételten ígéretet tett arra, hogy személyes meggyőződését nem érvényesíti bírói gyakorlatában. Kifejtette, hogy független lesz az elnöktől, aki jelölte, és a republikánus szenátoroktól, akik megszavazták őt. „Munkámat félelem és részrehajlás nélkül fogom végezni” – jelentette ki. Az ünnepséget a nagy amerikai televíziós társaságok élőben közvetítették.

Donald Trump beszédében méltatta Coney Barrett szakmai felkészültségét. Úgy fogalmazott: a 49 éves jogásznőnek, aki eddig szövetségi kerületi fellebbviteli bíró volt, „kifogástalan a szakmai felkészültsége, nagylelkű a hite és nemes a jelleme”.

Demokrata vélemény: a bírónő radikális jobboldali véleményt képvisel

A demokraták keményen bírálják az új alkotmánybíró személyét. Chuck Schumer, a szenátus kisebbségben lévő demokrata párti frakciójának vezetője úgy vélekedett, hogy álszent döntés született, mert szerinte Donald Trump nem a képességei és a felkészültsége alapján jelölte Barrettet, hanem azért, mert a bírónő radikális jobboldali véleményt képvisel, nevezetesen az abortusz, az emberi jogok vagy a klímavédelem ügyeiben.

A hét gyermeket nevelő Coney Barrett konzervatív és katolikus hitében mélyen elkötelezett személyiség, aki jogászként azt vallja, hogy a törvényt betű szerint be kell tartani, nem pedig értelmezni kell,

majd az értelmezés alapján meghozni a döntést. Jelölését a demokraták kezdettől fogva elutasították. Részben arra hivatkoztak, hogy az elnök a választások előtt jelölte őt amelyhez egyébként Trumpnak alkotmányos joga volt –, részben pedig konzervativizmusa miatt nem támogatták a bírónőt.
Az alkotmánybíróság szerepét betöltő szövetségi legfelsőbb bíróság az amerikai politika és társadalom életét befolyásoló irányadó döntéseket hoz, bíráinak megbízatása élethosszig tart. Amy Barrett a harmadik konzervatív alkotmánybíró – Neil Gorsuch és Brett Kavanaugh után –, akit Donald Trump jelölt, és akit a szenátus meg is szavazott.

Donald Trump táborában az új alkotmánybíró beiktatása fontos fegyverténynek számít.

Megfigyelők szerint az esemény módosíthat a közvélemény-kutatások szerint jelenleg pár százalékos előnyt élvező demokrata jelölt, Joe Biden és a republikánusok államfőjelöltje, Donald Trump közötti erőviszonyokon.

Orbán: szorítunk Trump újabb győzelméért

„Szorítunk Donald Trump amerikai elnök újabb győzelméért és gratulálunk az új amerikai alkotmánybíró megválasztásához” – mondta Orbán Viktor miniszterelnök kedden Budapesten, amikor kitüntette David B. Cornsteint, az Egyesült Államok távozó budapesti nagykövetét. A Magyar Érdemrend Középkeresztje csillaggal kitüntetést Áder János államfő adományozta és a kormányfő adta át a diplomatának a Karmelita kolostorban.

David B. Cornsteint, az Egyesült Államok budapesti nagykövete szerint Orbán Viktor és Donald Trump kapcsolata nagyszerű, nagyon kedvelik egymást Fotó: MTI

Orbán Viktor hangsúlyozta: Donald Trump megválasztásával és David B. Cornstein érkezésével minden megváltozott, Magyarország nyitottságot, őszinteséget és baráti közeledést érzett az Egyesült Államok részéről. A nagykövet munkájának köszönhetően a magyar-amerikai kapcsolatok ismét régi fényüket idézik – értékelt.

Orbán kifejtette: ritka, amikor egy ország barátra lel valakiben, és „mi ezt a ritka ajándékot kaptuk a gondviseléstől és Donald Trump elnök úrtól”.

A magyar kormányfő szerint korábban alig gondolták volna, hogy ilyen széleskörű együttműködés lesz diplomáciai és külpolitikai ügyekben a két ország között, az Egyesült Államok barátként segíti Magyarországot, és Magyarország is az Egyesült Államok barátjaként cselekszik a nemzetközi politikában. A miniszterelnök gratulált Amy Coney Barrett amerikai alkotmánybíró megválasztáshoz is. Azt mondta: emberemlékezet óta nem történt olyan, hogy a hagyományos amerikai értékeknek ilyen erős többségük lett volna a testületben, Trump ezzel „megmentette a konzervatív Amerikát és belépett a legnagyobb amerikai elnökök közé”.
David B. Cornstein beszédében hangsúlyozta: barátra és partnerre lelt a miniszterelnökben. Orbán Viktor és Donald Trump kapcsolata nagyszerű, nagyon kedvelik egymást – fogalmazott. A nagykövet gratulált a kormányfőnek ahhoz a csapathoz, amelyet összeállított, azt mondta, nagyon jó miniszterek vannak a kormányban. Jó csapat dolgozik az amerikai nagykövetségen is, így együttműködve sokat értek el – vélekedett.

Erősödő járványhullám

Amerikai szakértők szerint Donald Trump kampányának sikerét elsősorban a koronavírus-járvány elszabadulása kérdőjelezheti meg. Az Egyesült Államokban egyetlen nap alatt mintegy 80 ezer új fertőzöttet regisztrálnak. A járvány által a leginkább sújtott térség változatlanul az amerikai középnyugati vidék. Ohióban harmadik napja folyamatosan magas az újonnan diagnosztizált fertőzöttek száma, miként Pennsylvaniában, Wisconsinban és Illinois államban is. Ohio, Pennsylvania és Wisconsin az úgynevezett csatatér-államok, vagy ingadozó államok közé tartozik, vagyis ott az állampolgárok soha nem egyértelműen demokratákra vagy republikánusokra voksolnak. A csatatér-államok kulcsfontosságúak az elnökválasztás eredményei szempontjából. Joe Biden, a demokraták elnökjelöltje ezekben a tagállamokban bővítette a vele rokonszenvezők arányát.

Az Egyesült Államokban a múlt héten több mint 441 ezer koronavírusos fertőzöttet diagnosztizáltak.

A járvány erősödését Joe Biden a Donald Trump elnök elleni támadásokra is felhasználta, azt állítva, hogy az elnök képtelen jól kezelni a járványt. A múlt csütörtöki elnökjelölti vitán – amelyet a Tennessee államban lévő Nashville egyik egyetemén tartottak – a demokrata párti politikus a járvány szempontjából „sötét telet” jósolt, pénteken Delaware-ben mondott kampánybeszédében pedig azt hangoztatta, hogy Trump alábecsüli a szájmaszk és a társadalmi távolságtartás fontosságát. „Hányan fognak még szenvedni, mert a szeretteik az elnökre hallgattak?” – fogalmazta kérdésbe az álláspontját Biden.

Donald Trump változatlanul optimista képet próbál festeni a járványról. Pénteken a közép-floridai Ocalában kampányolva kijelentette: Biden „lényegében megpróbálja megfélemlíteni az embereket”. Az elnök azt hangsúlyozta, hogy „nem lesz sötét a telünk, a (járvány) vége felé közeledünk, és az alagút végén ott a fény”.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.