Kényelmes, biztonságos, átlátható – íme az online jegyvásárlás néhány jellemzője. Kell ugyan hozzá bankkártya, a megvásárolt jegy kinyomtatására felszerelés és természetesen világhálós hozzáférés. Igazi luxus ahhoz képest, hogy egyébként a színházig kéne eljutni – lehetőleg ne tíz perccel az előadás előtt, mert lehet, hogy akkorra már elfogytak a jegyek –, vagy telefonon kellene foglalni és legalább fél órával kezdés előtt megvásárolni – és az ember mindig akkor késik el, amikor a legjobban siet. Mivel online, a fiatalabbak körében elterjedtebb, de mindenkinek hasznos lehet.
A Jegymester romániai leányvállalata, biletmaster.ro rendszeréhez eddig 14 színház csatlakozott. Köztük hét erdélyi és partiumi magyar társulat: a temesvári Csiky Gergely Állami Színház, a nagyváradi Szigligeti Színház, a Szatmárnémeti Északi Színház (ezen belül a Harag György Társulat), a Kolozsvári Állami Magyar Színház, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata, a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház és a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház. Megkerestük a színházakat és a Jegymestert is, hogy képet alkothassunk az online és személyes színházjegyvásárlási szokásokról és jellemzőkről.
Nehéz kezdet
A Budapesti Nemzeti Színház és a Bukaresti Nemzeti Színház saját honlapján működtet online jegyeladást, míg a többi magyarországi és romániai színház – ha egyáltalán módot nyújt internetes jegyvásárlásra – valamelyik szolgáltatón keresztül értékesíti előadásaira a belépőket. A romániai magyar színházak a biletmaster.ro-val állnak szerződésben. A Csiky Gergely Állami Magyar Színház például 2011 októbere óta használja a Jegymester romániai webáruházát, de Temesváron így is csak az eladott jegyek 0,42 százaléka származik internetes eladásból. A vegyes korosztályú közönség leginkább telefonon foglal jegyet, az előadás előtt vásárol, vagy – ritkábban – az előadás előtt néhány nappal.
A Szigligeti Színház két éve csatlakozott a rendszerhez. Az intézmény szervezőirodájának munkatársa úgy tájékoztatott, hogy az internetes jegyeladás aránya elég alacsony, de állandó. A színházjegyvásárlási szokások Nagyváradon is változók, elsősorban az előadás jellegétől függnek: musical, opera vagy operett esetében már hetekkel az előadás előtt élénk az érdeklődés. A Pece-parti Párizs magyar teátrumának törzsközönsége inkább középkorú és nyugdíjas, aki nem csak jeggyel, hanem különböző bérletek tulajdonosaként is jár színházba. Az intézmény minden évben új, vonalkódos plasztikkártyát készít bérleteseinek, jelenleg nyolc, különböző értékű bérletház működik a Szigligeti Színházban, a bemutatóbérlet és egyéni bérlet mellett határon túli érdeklődők számára is hirdettek bérletet.
A Harag György Társulat egy év kihagyással 2011 óta kínál online jegyeket. A szatmárnémeti közönség azonban még nem kapott rá az online vásárlás ízére, bár az is igaz, hogy a társulat honlapján igencsak meg kell keresni a megfelelő menüpontot. A törzsközönség 40 százaléka felnőtt (fele-fele arányban nyugdíjas és teljes árú jegyek), 30 százaléka óvodás (ők főleg a Brighella Bábszínház előadásait látogatják), további 30 százalék pedig iskolás. A különböző korosztályok Szatmárnémetiben is különböző bérletek között válogathatnak.
Népszerűbb folytatás
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a romániai színházak között elsőként, 2010 decemberében, az Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál alkalmával vezette be az internetes jegyvásárlási lehetőséget. Azóta töretlenül növekszik ez a fajta jegyeladás: míg 2011-ben az értékesített jegyek 9,26 százaléka talált gazdára online módon, addig 2014-ben már a jegyek 21 százalékát vásárolták interneten. „Bár a kolozsvári színház legalább két-három hónapra előre meghirdeti műsorát, és ezekre az előadásokra a programhirdetés időpontjától már lehet a színház pénztárában és online is jegyeket vásárolni, a tapasztalat azt mutatja, hogy néhány előadást leszámítva (Ványa bácsi, Születésnap, Hedda Gabler) alacsony az elővételben megvásárolt jegyek aránya” – tájékoztatott Csép Zoltán a Marketing, Image és PR-osztály vezetője.
Kolozsvár a közönség átlagéletkorát tekintve is különleges eset. A színház törzsközönségét a fiatal korosztály alkotja, 69 százalék a 18-25 év közöttiek aránya, a 26-40 év közöttiek a nézők 17 százalékát jelentik. A színházbajárók 64 százaléka nő, 36 százaléka férfi, és 30 százalékuk egy évadban legalább háromszor látogatja az előadásokat, 26 százalékuk havi egy-két alkalommal jár színházba, 18 százalék pedig havonta legalább három alkalommal néz előadásokat. A kincses városban egyébként a 2003-2004-es évadtól kezdődően nincsenek bérletházak, miután a bérleteseknek fenntartott helyekre gyakran nem jöttek el a meghirdetett időpontban.
A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatnak honlapját böngészve sem túl szembeszökő az online jegyvásárlás lehetősége. Azt viszont az interneten is kiemelik, hogy a mozgássérült személy és kísérője számára vásárolt jegy mindössze 1 lej, a színház munkatársai pedig segítenek az előadás helyszínének megközelítésében. A Tompa Miklós Társulat előadásaira 2011 decembere óta lehet online jegyet vásárolni, a jegyeladás 17 százaléka származik világhálós értékesítésből. Egy 2013-as felmérés alapján a marosvásárhelyi magyar társulat közönségének 40 százalékát a 29 évesnél fiatalabb nézők teszik ki, 60 évesnél idősebbek közel feleannyian vannak a nézők között, mint a legfiatalabbak. A fennmaradó százalékokat a középkorosztály teszi ki – derül ki a társulat marketingosztályának tájékoztatásából. Marosvásárhelyen működik bérletrendszer, az ajánlatok különböző korosztályokat szólítanak meg, de vannak szabadbérletek is, melyek az évad során – a bemutató és a vendégelőadások kivételével – bármikor felhasználhatók. Mind Kolozsvár, mind Marosvásárhely tekintetében meghatározó az egyetemisták hangsúlyos jelenléte, és természetesen az sem mellékes – az adott település demográfiai mutatóin túl –, hogy az egyes színházak milyen műsorpolitikával igyekeznek vonzani az egyes korosztályokat.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színházban 2011 óta lehet online jegyet vásárolni, egyelőre azonban kevesen élnek a lehetőséggel. Diákbérletek keltek el a legnagyobb számban, ezt követi a felnőtt közönség számára kiadott bérlet, majd a nyugdíjas, a város kulturális intézményeiben dolgozók számára meghirdetett, illetve vidéki bérlet következik. A Tamási Áron Színház egyébként a 2012-2013-as évadtól kezdődően rugalmas bérletrendszert vezetett be: az öt belépést lehetővé tevő ajánlat keretében egy személy öt alkalommal mehet színházba, de akár öt személy is egyszerre.
Last minute szórakozás
„Szeretnél féláron színházba járni? Itt összegyűjtjük neked az aznapi szabad színházjegyeket, hogy last minute, féláron vehesd meg őket!” – olvasható a magyarországi Ma este színház! weblapján (maesteszinhaz.hu). A 2011. december 9-én debütált díjnyertes honlap megálmodói Limbacher Tivadar és Szabadkai Attila két év alatt több mint százezer nézőt csábított színházba féláron kínált jegyekkel. „Felmérést végeztünk a felhasználóink között, amiből kiderült: sokan nem is feltétlenül az ötvenszázalékos jegyárkedvezmény miatt kezdtek újra színházba járni, hanem azért, mert egy oldalon látják összegyűjtve, miket játszanak aznap a teátrumokban, és mire van még szabad hely” – mondta el Limbacher Tivadar egy Heti Válasznak adott interjúban. A Ma este színház! kihasználja, hogy sok színházszerető van, aki nem szeret előre tervezni, elegendőnek tartja aznap eldönteni az esti programot, s így ráadásul olcsóbban is jut jegyhez. A szolgáltatás nemcsak a nézőknek, hanem a színházaknak is nyereség, hiszen kevesebb üres hely marad a nézőtéren. A kizárólag online és kezelési költséggel működő szolgáltatás naponta 30-35 last minute előadást ajánl. Idén áprilisban elindult a Ma este színház! kistestvére, a Ma este Koncert!, amely last minute zenei programokkal várja a látogatókat, szintén félárú jegyekkel.
Esemény ajándékba is
A Biletmaster magyarországi anyacége, a Jegymester 1995-ben alakult – tudtuk meg Antal Zsuzsanna ügyvezető igazgatótól. A cég Magyarországon elsőként indított el bankkártyás fizetéssel internetes jegyáruházat a 2000-es évek elején. A 2010-ben alapított biletmaster.ro három nyelven működő internetes jegyáruház, teljes körű számítógépes jegyértékesítési megoldásokat kínál román, magyar és angol nyelven színházaknak, fesztiváloknak, múzeumoknak, kulturális intézményeknek, sport- és egyéb rendezvények szervezőinek. Elsőként a Kolozsvári Állami Magyar Színház csatlakozott rendszeréhez 2010 őszén, majd a nagyváradi, szatmárnémeti, marosvásárhelyi, sepsiszentgyörgyi, temesvári, a székelyudvarhelyi és az aradi színházzal kötöttek megállapodást. „Időközben kiemelt ügyfelünk lett a Kolozsvári Nemzeti Színház is, de klienseink között szerepel a kolozsvári TIFF Nemzetközi Filmfesztivál, a Comedy Cluj Filmfesztivál – és idéntől a Nagyszebeni Astra Filmfesztivál is” – mondta el acégvezető.
Az egyes intézmények, fesztiválok vagy rendezvényszervezők marketingje természetesen nagy hatással van az online értékesítésre. „A jó előre meghirdetett és kellőképpen reklámozott programok esetén nő az elővételes értékesítés, hiszen a vásárlók időben jutnak információhoz, így időben tudnak programot tervezni. Természetesen mi is igyekszünk kiemelt ajánlóval, hírlevéllel segíteni az egyes előadások népszerűsítését. Az online vásárlások aránya városonként különbözik, az egyetemi központokban nagyobb százalékban vásárolnak interneten. Tavaly kiemelkedő forgalmat hozott a karácsonyi időszak, idén is számítunk rá: a nagy magyarországi siker után tervezzük bevezetni a Biletmaster Ajándékkártyát, így karácsonyra bárki ajándékozhat szeretteinek élményt úgy, hogy a megajándékozott választja ki, mikor, mit szeretne látni” – tudtuk meg a Jegymester ügyvezető igazgatójától.
„Sokan idegenkednek még az internetes vásárlástól, ami nyilván korosztályos probléma is, de van ellenpéldánk is. Nemrég egy idős hölgy jött be az irodánkba, hogy van bankkártyája, mert az unokája ragaszkodik hozzá, hogy legyen, és ha már így van, szeretné megtanulni az internetes jegyvásárlást. Örömmel mutattuk meg neki, és büszkén jelentjük, hogy azóta van már egy sikeres vásárlása, amihez nem kellett a mi segítségünk” – büszkélkedett Antal Zsuzsanna.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.