A Fonó Zenekar és a Musica Profana zenekar koncertje, valamint Zorán fellépése foglalta rangos keretbe az idei, immár harmadik nagyváradi városünnepet. A megnyitóra zsúfolásig megtelt a Királyhágómelléki Református Egyházkerület díszterme a Szent László Napok estére meghirdetett megnyitójára. Zatykó Gyula, a programsorozat főszervezője várkapitányhoz illő bejelentéssel adta meg az alaphangot: „Jelentem, a várat meghódítottuk! Veszteségeink nincsenek, sőt, úgy tűnik, egyre többen vagyunk – fogalmazott beszédében. – Az új helyszín szimbolikus jelentőségű, és azt sugallja: Nagyvárad magyarsága újra birtokba veszi azt, ami régen is az övé volt. Nem maradt más hátra: idővel vissza kell foglalnunk a Szent László teret és a Kálvária-dombot is!”
Grezsa István, a határon átnyúló beruházások ellenőrzéséért felelős miniszteri biztos Magyarország kormányának nevében üdvözölte a megjelenteket, és kijelentette: „A Szent László Napok a nagyváradi magyarság élni akarásának ünnepe. A magyar kormány üdvözli a helyi civilek kezdeményezését, s szándékukat, hogy a saját kezükbe vegyék sorsuk irányítását. Ezt a határozott akaratot mutatja a fesztivál új és szimbolikus helyszíne is.” Grezsa megerősítette: a magyar kormány továbbra is támogatni kívánja a Partiumi Keresztény Egyetemet, s a legitim keretek között megvalósítható partiumi autonómia ügyét. „Minden nagyváradinak és partiuminak erősítenie kell Szent László kultuszát, hogy a lovagkirályhoz hasonlóan mi is vizet fakasztó közösség lehessünk” – zárta beszédét a miniszteri biztos.
Tőkés László, európai parlamenti képviselő, a Szent László Napok házigazdája is kitért az új helyszín szimbolikus jellegére. „A vár visszafoglalása jelképes értékű, és nekünk – nagyváradi és erdélyi magyaroknak – szükségünk van a jelképes helyszínekre” – fogalmazott Tőkés. Szent László szelleme annak ellenére is jelen van Nagyváradon, hogy megpróbálják a külvárosba száműzni azt, utalt az EP-képviselő arra a méltánytalan helyzetre, amelynek következményeként a magyar király nevét csak egy félreeső utca örökíti meg a nagyváradi tér- és utcaelnevezések sorában. „Nagyváradon ma nem állíthatunk szobrot városalapító királyunknak a főtéren. Ne áltassuk magunkat: folytatódik a többségi nemzet térhódítása, most épp a jelképek szintjén folyik a küzdelem. El kell érnünk, hogy visszaszerezzük, ami minket megillet, s ehhez jó alkalom a Szent László Napok várbeli jelenléte is” – mondta Tőkés László.
A Szent László Napok hivatalos megnyitója előtt és a Szent László-szobor megkoszorúzása után a Királyhágómelléki Református Egyházkerület székházának előcsarnokában megnyitották Gazdáné Olosz Ella magyar textilművész, néprajzkutató emlékkiállítását is, amely július 12-ig látogatható.
A reneszánsz miliőben zajló háromnapos rendezvény során a történelmi színhely – ahol a szervezők a magyar kultúra keresztmetszetét kívánták bemutatni – megtelt élettel: honfoglalás kori jurtát is felállítottak a gyerekek örömére, népszerű volt a viselet- és fegyverbemutató, és a Szent László Napokon hagyományosnak számító kézműves vásárban is jelentős forgalom volt. A vár látványosságait bemutató, magyar és román nyelvű vezetéssel zajló körsétákon több százan vettek részt. Női divatbemutató szemtanúi is lehettek a „várlakók” Hampel Katalin jóvoltából: a budapesti Hampel-ruhaszalon Magyarországon és Nagyváradon közismert személyek közreműködésével, kecses koreográfiában mutatta be népi, polgári és úri viseleteit. A bemutatón elhangzott felvezető szerint az idők változása előnyösen befolyásolta a magyar nemzeti viseletet – régen egyenesen tiltott volt a viselésük, napjainkban azonban újból visszaszivárognak a divatba.
A szombati programot a főzni vágyók nyüzsgése indította a várudvaron. Sátorállítás, hozzávalók előkészítése, az Érmellék különböző tájairól érkező főzőcsapatok felvonulása után, néhány óra múlva már ínycsiklandó illatok töltötték be a teret. A jó ebédhez szóló nótát Kátai Zoltán Tinódi-díjas népzenész biztosította. A délutáni órákban a rendezvény fő helyszínének számító várszínpadon a kolozsvári Operettissimo társulat tolmácsolásában csendültek fel – többek között – a Csárdáskirálynő dallamai, míg a Hooligans esti koncertje telt ház előtt zajlott, több ezer fős tömeg énekelte együtt a budapestiek legnagyobb slágerét, a Királylányt. „Boldogságos huligános jó éjszakát kívánok mindenkinek” – búcsúzott Csipa, az együttes frontembere.
A várban berendezett gyerekkuckók is megteltek: a foglalkozások keretében a legkisebb várhódítók fára, kőre, gipszöntvényre festhettek, fonhattak és gyöngyöt is fűzhettek. Őket szólította meg gyerekkoncertjével a délutáni órákban színpadra lépő Ghymes zenekar is, akik a Bennünk van a kutyavér című programjukat mutatták be a nézők kórusának közreműködésével. A rendezvénysorozatot sokakat dalra fakasztó Zorán-koncert zárta.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.