Szecesszió, art deco, népművészet, női lélek, népi formák – nagyszabású időszaki kiállítás nyílt a Hagyományok Házában

Csermák Zoltán 2024. február 04., 19:21 utolsó módosítás: 2024. február 04., 19:24

A kiállítás a huszadik század elejének két nagy stílusa – a szecesszió, illetve az art deco – és a népművészet találkozását vizsgálja női alkotók sajátos perspektívájából. Olyan meghatározó női művészek nézőpontján keresztül mutatja be a korszakot, mint Lesznai Anna, a Zsolnay nővérek, Mallász Gitta, Undi Mariska, Lukáts Kató vagy Zsindelyné Tüdős Klára, akik mindannyian úttörők voltak a maguk idejében. A tárlat a köz- és magángyűjteményekből kölcsönzött tárgyak mellé a Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum tárgyainak bemutatásával új perspektívát kínál a látogatók számára. A kiállítás – amelynek ötletadója és főkurátora Dr. Czingel Szilvia, kurátora Üveges Krisztina –, június 22-éig látogatható a Hagyományok Háza nyitvatartási idejében.

•  Fotó: Hagyományok Háza
galéria
Fotó: Hagyományok Háza

Miért gondolta a Stühmer csokoládé és bonbon készítő gyár, hogy csokoládé dobozait Lukáts Katóval tervezteti meg, aki kifejezetten magyar népi motívumokkal sajátos stilizált formában készítette el terveit? Hogyan találkozott Lesznai Anna a mezőkövesdi népviselettel, és milyen kalandos módon kerültek vissza a munkái az amerikai emigrációja során New Yorkból Hatvanba?

Hogyan hatottak a Zsolnay nővérek néprajzi gyűjtései a világhírű zsolnai gyár kerámiáinak díszítőművészetére?

Melyik ma is működő budapesti kórház betegszobáit és ma hajléktalanszállóként működő épület belső tereit festette meg Undi Mariska kalotaszegi és mezőkövesdi motívumokkal?

•  Fotó: Hagyományok Háza
Fotó: Hagyományok Háza

Hogyan lett Mallász Gitta a Magyar Állami Népi Együttes jelmeztervezője, és miért kapta meg Tüdős Klárával egyetemben a Világ Igaza kitüntetést? A március 31-én, Budapesten, a Hagyományok Házában megnyílt kiállítás sok izgalmas történet mellett ezekre a kérdésekre is választ ad.

A kiállított alkotók munkásságának közös pontja, hogy tudatosan fordultak a népművészet kutatása, feldolgozása és megújítása felé.

Látásmódjukat, szakmai tevékenységüket izgalmas és reprezentatív tárgyak segítségével eleveníti meg a tárlat, a történetmesélés eszközeivel kibontva életük és a népművészet kapcsolatát.

A művekkel párhuzamosan bemutatják a Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum által őrzött tárgyakat is, hogy új perspektívákat kínáljanak a gyűjteményhez, és előtérbe helyezzék az ott megjelenő műalkotásokat, művészeket, témákat.

•  Fotó: Hagyományok Háza
Fotó: Hagyományok Háza

„Gyűjteményes tárgyaink párbeszédbe lépnek a kiállításhoz más köz- és magángyűjteményekből kölcsönzött művekkel, így a közönség számára is láthatóvá válik a kollekció jelentősége.

A kiállítás gyűjteményi fókuszában szintén női alkotók vannak, azok a hímző parasztasszonyok, akik munkásságukkal fontos mérföldköveket raktak le a régi hímzőművészet kutatásában és az új motívumkincs kialakításában.

Ilyen volt Király Ilus, Kis Jankó Bori és Csuhai Józsefné (Pólik Erzsébet)” – vallják a kiállítás létrehozói.

Részletes információk a Hagyományok Háza honlapján érhetők el.

•  Fotó: Hagyományok Háza
Fotó: Hagyományok Háza

Tárlatvezetések időpontja
Február 10. Szombat, 10:30
Február 29. Csütörtök, 17:00
Március 21. Csütörtök, 17:00
Március 23. Szombat, 10:30
Nyitvatartás: Február 1-től június 22-ig: kedd-vasárnap 10:00-18:00
A belépőjeggyel a Hagyományok Háza állandó kiállítása is, az Illatok, ízek, formák is megtekinthető!

0 HOZZÁSZÓLÁS
EN-összeállítás 2024. december 18., szerda

Fehér karácsonyt ígérnek a meteorológusok – egyhetes időjárás-előrejelzés Erdélyben

Tartós fagyokra a következő napokban sincs kilátás, de hétvégétől jelentősebb csapadékfront éri el térségünket, ami fehér karácsonyt hozhat. A havas esővel induló időjárás-változás jövő hét elején átvált havaz&

Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.