Rendőrparancsnokok a rács mögött

EN-összeállítás 2015. január 24., 12:45

Erdély-szerte egymás után kerülnek előzetes letartóztatásba magas rangú rendőrségi alkalmazottak. A Temes megyei rendőrség csúcsvezetőségét számos korrupciós váddal vették őrizetbe. A DNA eltökélt szándéka kitakarítani a román rendőrséget a korrupt alkalmazottaktól.

 

galéria

A Temes megyei rendőrség és a helyi közigazgatás nyolc tagját vette őrizetbe hétfőn az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA). A Temes megyei közlekedésrendészet parancsnokát, Marcel Crăciunescut, Temesrékás helyi rendőrségének vezetőjét, Doru Berzescut, és a város liberális polgármesterét, Teodor Pavelt azzal vádolják, hogy a tavaly őszi választási kampány idején – bűnszövetkezet keretében – megakadályozták a rendőröket abban, hogy munkájukat végezzék. Felsőbb parancsra a rendőrök szüneteltették szokásos közúti tevékenységüket a bánsági város területén, illetve annak határában. Később a Temes megyei rendőrparancsnokság vezetőjét, Sorin Munteanut és helyettesét, Florin Bolboşt is őrizetbe vették más rendőrtisztek társaságában.

A rendőrségi botrány az Eugen Milutinovici üzletember ellen folytatott bűnvádi eljárás során derült ki: a vállalkozó olyan temesrékási rendőrről is beszélt az ügyészeknek, aki nem volt hajlandó figyelembe venni felettesei tiltását. A felsőbb utasításokat megtagadó rendőrt elmozdították beosztásából. A letartóztatásokkal egyidőben több rendőrségi irodában tartottak házkutatást – tájékoztat a Mediafax hírügynökség.

Csúszópénzek mindenkitől

Az Evenimentul Zilei bukaresti napilap egy sokkal nagyobb méretű korrupcióellenes kivizsgálásról tud, amelyben a nyolc letartóztatott személy csupán a kezdetét jelenti a mintegy ötven rendőrt és 39 civilt érintő kivizsgálásnak. Marcel Crăciunescu rendőrparancsnok bűnlajstroma sokkal hosszabb. Doinel Malcoci, a Temes megyei rendőrök szakszervezetének elnöke azt nyilatkozta a lapnak: a megyei rendőrparancsnok eddig is hírhedt volt korrupt ügyeiről. Beosztottjaitól rendszeresen elvárta a csúszópénzt: aki a ranglétrán feljebb akart jutni, annak több ezer eurós taksát kellett lepengetnie. A DNA által hosszabb ideje megfigyelt rendőrségi elöljárók azonban nem csak saját beosztottjaik csúszópénzére vadásztak. Florian Bolboş parancsnokhelyettes például több tucat esetben lépett közbe beosztottjainál a közúti büntetések és az autóvezetői jogosítványok ideiglenes bevonása, felfüggesztése ügyében: ismerőseit rendszeresen kimentette.

A dagadó temesvári bűnügyi dosszié a megyei rendőrségi csúcsvezetők hatalmas vagyonára is rávilágít. A bukaresti és a helyi kormánypárti politikai elittel kiváló kapcsolatot ápoló rendőrfőnök felesége a kormánypárt, a PSD nőtagozatának megyei vezetője több iskolában üzemeltet büfét. A helyzet pikantériája, hogy ezekre az üzletekre a törvény által előírt licit nélkül kapott működési engedélyt a megyei tanfelügyelőségtől. A házaspárnak irigylésre méltó vagyona van: nemcsak Temesváron rendelkeznek kacsalábon forgó villával, hanem egy ausztriai síparadicsomban is. A három luxuskocsi csupán hab a tortán a gyanúsan meggazdagodott család felhozatalában.

Beszterce után Temesvár

A helyi közéletet megrázó bűnesetek nem előzmény nélküliek Temesváron. 2012-ben 14 közlekedésrendészeti alkalmazottat vettek őrizetbe csúszópénz elfogadása miatt. Akkor Mircea Duşa belügyminiszter különbizottságot menesztett Temesvárra, hogy megtudakolja, történt-e érdemi felvilágosító és bűnmegelőző munka a rendőrség kötelékében? Doinel Malcoci szakszervezeti vezető akkor úgy fogalmazott: a 14 letartóztatott rendőrrel nem szűnik meg a korrupció a rendőrségen, hiszen a nyomozóhatóság a politikailag védett nagy halakhoz el sem jut. Úgy tűnik, több mint két évet kellett várni, amíg a hatóság Temesváron is eljutott a helyi korrupció csúcsáig.

Hasonló forgatókönyv szerint bukott le tavaly a Beszterce-Naszód megyei rendőr-felügyelőség vezérkara is. A besztercei botrány akkor pattant ki, amikor a városi közlekedésrendészeten dolgozó egyik rendőr megelégelte felettesei viselt ügyeit és kipakolt. Kiderült, hogy a megyei csúcsvezetők azokat az alacsonyabb beosztású rendőröket terrorizálták, akik nem akartak szemet hunyni korrupciós ügyeik felett. A rendőrparancsnok például arra kényszeríttette beosztottjait, hogy ismerősök, barátok súlyosabb autóbaleseteinek jegyzőkönyvét megmásítsák, a helyszínelés eredményeit meghamisítsák, illetve teljesen más időpontra és helyszínekre írják át az adatokat. A DNA tavaly ősszel vette őrizetbe Ioan Ovidiu Mureşan Beszterce-Naszód megyei rendőrparancsnokot, Roberto Haşnăst, a közlekedésrendészet megyei vezetőjét és Leon Cloşcát, Naszód város rendőrparancsnokát. A három vezető rendőr azóta is a rendőrségi fogdában várja ügyének bírósági tárgyalását.

Úgy tűnik, a rendőrség kötelékeiben folyamatosan visszatérő gond a korrupció. A Kolozsváron szintén tavaly letartóztatott 12 közlekedésrendészeti dolgozó esete jól példázza a rendőrségen is végigsöprő korrupcióellenes harcot.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.