A legfrissebb közvélemény-kutatás szerint a május 22–25. közötti periódusban esedékes európai parlamenti választáson diadalmaskodhat az Európai Néppárt. A szocialisták sokáig vezettek, március óta viszont folyamatosan csökken a támogatottságuk.
Milyen lesz az Európai Parlament összetétele a május 22–25-i európai választások után? A pontos választ egyelőre senki sem tudja, a kérdés azonban sokakat foglalkoztat. A közvélemény-kutatás nem méri a választásokon való részvételi hajlandóságot, hanem az uniós országokban a közvélemény éppen aktuális állását figyelembe véve körvonalazza a 2014. évi európai választások lehetséges kimenetelét.
A márciusi közvélemény-kutatás óta a szocialisták folyamatosan veszítenek támogatottságukból: az akkori felmérés szerint még 208 mandátumot szereztek volna, ez az állapot „olvadt” a május 5-i felmérésre 203-ra, mostanra pedig 194-re. A Néppárt az előző kutatás óta 12-vel több képviselőt juttathat be az uniós testületbe (209 helyett 221-et). Amájus eleji felmérés óta valamelyest csökkent az úgynevezett others, azaz egyebek kategória (70-ről 62-re), nagy valószínűség szerint ide tartoznak az euroszkeptikus képviselők. Némileg nőtt a Zöldek és a liberálisok támogatottsága.
A kutatás egyrészt azért érdekes, mert a Heti Válasz című hetilap év eleji számában Schöpflin György, a Fidesz egyik EP-képviselője még úgy nyilatkozott: „Reálisnak látszik, hogy a szocialisták mondjuk 240, a Néppárt 200 helyet szerez, az EU-szkeptikusok pedig 150, de akár 200 képviselőt is adhatnak. Blokkoló kisebbség lehetnek.” A kérdésnek azért is van kiemelt jelentősége, mert a Lisszaboni szerződés értelmében az Európai Bizottság elnökét az a csoport adhatja – a jelölés joga persze az Európai Tanács kezében van –, amely többséget szerez az EP-ben. A szocialisták eddig többé-kevésbé biztosra vették, hogy jelöltjük, Martin Schulz, a jelenlegi EP-elnök veheti át José Manuel Barroso helyét. Ha viszont a Néppárt nyer, ismét EPP-s vezetője lehet az EB-nek, talán Jean-Claude Juncker személyében. A szakértők azonban megkérdőjelezik, hogy valóban a jelenleg ismert EB-elnökjelöltek közül kerül-e majd ki az új bizottsági elnök.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.