A tanév végéig tartandó érettségi felkészítőn 850 székelyföldi magyar végzős diák vehet részt ingyenesen. A fiatalok kétharmada román nyelvből és irodalomból, harmadrészük matematikából igényelt segítséget. Szász Jenő, az NSKI elnöke az MTI-nek elmondta, Székelyföldön évek óta csak 50 százalék körüli a sikeres érettségizők aránya, legtöbbjüknek a román nyelv és irodalom vizsga okoz gondot. „Az általunk támogatott program épp a legnagyobb nehézséget okozó akadályok leküzdését segíti” – fogalmazott Szász Jenő, aki 2013 óta a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, előtte 2008–2012 között a Magyar Polgári Párt elnöke volt, míg 1996–2008 között Székelyudvarhely polgármestereként tevékenykedett. Szerinte a gyenge érettségi eredmények azt is jelzik, hogy a román állam olyannyira erőlteti a román nyelv és irodalom megismerését, és olyan tárgyi tudást követel, amelyet a kisebbségben élő fiatalok csak nehezen szerezhetnek meg. A kialakult helyzet minden bizonnyal a fiatalok és a szülők kifogásolható hozzáállásán és a pedagógusok nem mindig lelkiismeretes munkáján is múlik – tette hozzá. Az elnök azért tartja az NSKI illetékességi körébe tartozónak a diákok felkészítését, mert az intézet a humánerőforrás-gazdálkodást tekinti legfontosabb küldetésének. „Valamennyi gazdasági és természeti erőforrásnál nagyobb kincs a magyar kultúrkörhöz tartozó ember” – jelentette ki Szász Jenő.
A programot – amelyet Udvarhelyszéken a Modern Üzleti Tudományok Főiskolája (MÜTF) oktatási központja, Csíkszéken és Gyergyószéken a csíkszeredai Fidelitas egyesület, Háromszéken pedig a sepsiszentgyörgyi Amőba Alapítvány bonyolítja le – hozzávetőleg 24 millió forinttal támogatja a kutatóintézet. Az NSKI a képzés során szerzett információkból olyan tudományos alapon nyugvó következtetéseket akar levonni, amelyek később az oktatásban hasznosíthatók, miközben gyakorlati segítséget nyújt a székelyföldi fiatal végzősöknek. Két évvel ezelőtt a MÜTF indított már érettségi felkészítő programot, de a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem oktatási helyszínein is rendszeresek a felkészítők. Tavaly országos szinten a diákok 60,65 százaléka érettségizett sikeresen, tavalyelőtt 56,4 százalékuk. A székelyföldi megyék tavalyi eredményei (a fellebbezések előtt): Maros 58,44, Kovászna 56,49 (tavalyelőtt 42,74 százalék), Hargita 51,93 (közel tízszázalékos növekedéssel az előző esztendőhöz képest). Az idei érettségi 2015. június 8-án kezdődik, a végleges eredményeket július 10-én függesztik ki. Mindezeket megelőzően március 2. és 6. között a tizenegyedikes és tizenkettedikes diákok országos szinten próbaérettségin vesznek majd részt. A március 12-én nyilvánosságra hozandó eredményeket nem írják be a naplóba, de kiértékelik azokat.
A Nemzeti Kisebbségkutató Intézetet a 2012. december 11-i magyar kormányrendelet értelmében hozták létre, Kutatási, stratégiai és koordinációs igazgatósággal és Nemzeti integrációs és Kárpát-medencei hálózatfejlesztési igazgatósággal működik.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.