Az európai parlamenti választásra való felkészülés és a listaállítás tematizálta az RMDSZ Szövetségi Képviselők Tanácsának (SZKT) a hétvégén, Marosvásárhelyen megtartott ülését. A Kelemen Hunor vezette RMDSZ „tisztikara” egyértelmű választ akart adni a két ellenzéki párt, az EMNP és az MPP kérésére, hogy az EP-választásokon az erdélyi magyar pártok közösen állítsanak listát. Kelemen Hunor (képünkön) ezt így fogalmazta meg: „Nem engedünk a zsarolásnak, és nem ígérünk befutó helyet (az európai parlamenti választások jelöltlistáján) olyan politikusoknak, akik a mi bizalmunkkal visszaéltek. Nem tudjuk meg nem történtté tenni mindazt, ami a 2012-es parlamenti választásokon történt.” Az RMDSZ elnöke a többi párttal történő együttműködés elutasítását többek között azzal indokolta, hogy négy évvel ezelőtt Tőkés László az RMDSZ jelképe alatt vezette az RMDSZ és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) közös választási listáját, majd a volt püspök védnöksége alatt megalakult az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP), mely a 2012-es parlamenti választásokon versenybe szállt az RMDSZ-szel. Kelemen szerint azokat a pártokat nem tudják partnerüknek tekinteni, akik azzal zsarolják az RMDSZ-t, hogyha nem köt koalíciót, önállóan indítanak jelölteket, és ezzel kiütik az RMDSZ-t az európai parlamentből. Az RMDSZ-elnök úgy véli, a szövetségnek annak tudatában kell készülnie a választásra, hogy maga mögött tudhatja a romániai magyar nemzeti közösség 89 százalékának a támogatását. Hozzátette, partnerséget ígérnek mindenkinek, aki abban érdekelt, hogy ne a megosztást erősítse.
Az SZKT szombati ülésén egyébként kiderült, az RMDSZ március elsején rangsorolja európai parlamenti képviselőjelöltjeit. A szabályzat szerint csakis az RMDSZ valamely területi szervezete, platformja, társult szervezete, nőszervezete vagy a szövetséges ifjúsági szervezeteket tömörítő Magyar Ifjúsági Értekezlet (Miért) ajánlásával lehet pályázni a képviselő-jelöltségre. A jelölteknek február 15-ig kell benyújtaniuk a pályázatokat.
Az SZKT-én érezhető belső ellentétek feszültek a Székelyek Nagy Menetelésének megítélése kapcsán. Az alaphangot Markó Béla volt szövetségi elnök ütötte le a magyarországi Élet és Irodalomban megjelent publicisztikájában, amelyben az utcai demonstráció hasznosságát szembe állította „az RMDSZ eddig elért eredményeivel”. Erre reagálva Kelemen Hunor így fogalmazott: „Nem tartom életszerűnek azt a felvetést, mely szerint vagy politizálunk a parlamentben, az önkormányzatokban, vagy menetelünk. Azt mondom, hogy az is-is helyzet sokkal inkább igaz. Eszköztárunkat kiegészítjük olyan eszközökkel, amelyeket ez a szervezet még használt. És valószínű, hogy az élet még teremthet olyan helyzetet, amikor használnia kell”.
A személyeskedésektől és vitáktól sem mentes marosvásárhelyi tanácskozáson szó esett a jövő tavasszal sorra kerülő magyarországi választások ügyéről is. Míg a „nagy öregek”, élükön Markó Bélával, az erdélyi magyarság számára nem a legfontosabb feladatnak minősítették az anyaországi választásokat, addig Kelemen Hunor szerint „ahogy a könnyített állampolgárság megszerzéséhez is segítséget nyújtottunk anélkül, hogy ezért bárkitől ellenszolgáltatást kértünk vagy vártunk volna el, a regisztrációval kapcsolatban is így járunk el”.
Toró T. Tibor, az EMNP elnöke Kelemen Hunor kijelentését kommentálva a Krónikának elmondta: pártja továbbra is felelősen kíván viselkedni, és tárgyalni akar az RMDSZ-szel arról, hogy hozzanak létre koalíciót az EP-választásokra, a közös lista ugyanis véleménye szerint mozgósítaná a romániai magyar közösséget. Toró tévhiteket próbált eloszlatni azzal, hogy egyértelműsítette: a hatályos törvények szerint az európai megméretés esetében a pártokhoz hasonlóan a pártkoalícióknak is ötszázalékos küszöböt kell teljesíteniük, tehát semmiféle akadálya nincs az együttműködésnek.
Biró Zsolt, a Magyar Polgári Párt (MPP) elnöke szerint az erdélyi magyar szervezetek „együttműködésre vannak ítélve az EP-választásokon.” „Az elmúlt szerdán levélben fordultunk Kelemen Hunor szövetségi elnökhöz, melyben jeleztük, tárgyalni akarunk a kérdésről. Választ nem kaptunk, de továbbra is azt tartjuk a legjobb megoldásnak, hogy a jelöltlistát a 2012-es önkormányzati választásokon elért eredmények szerint közösen állítsuk össze” – fogalmazott Bíró.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.