A bukaresti élelmiszer-kutató intézet (ICA) 2003-as privatizációja körüli rendellenességek ügyében, pénzmosás és korrupció vádjában találta vétkesnek a kiterjedt médiabirodalommal rendelkező oligarchát, a kormányon lévő Konzervatív Párt (PC) alapítóját a bíróság. A vádirat szerint pártelnöki tisztségét kihasználva, a tulajdonában lévő Grivco cég révén Dan Voiculescu a piaci árnál 75-ször alacsonyabb összegért, alig több mint 100 ezer euróért jutott az intézet Bukarest közeli telkéhez. A korrupcióellenes ügyészség szerint a román államot ért kár értéke összesen 60 millió euróra rúg.
Tavaly szeptemberben a bukaresti törvényszék alapfokon öt év szabadságvesztéssel sújtotta Voiculescut, de további tizenegy vádlott is letöltendő börtönbüntetést kapott. A táblabíróság ezúttal a vádlottak többsége esetében súlyosbította a korábbi verdiktet, közülük Sorin Pantiş volt távközlési miniszter, a Grivco egykori igazgatója hét, az egyik legismertebb román táplálkozás-szakértőnek számító Gheorghe Mencinicopschi, az ICA 65 éves volt igazgatója, valamint Corneliu Popa, az állami földalap egykori vezetője nyolc-nyolc év börtönt kapott.
Voiculescu esetében a bíróság elrendelte a 29 ezer négyzetméteres telek, valamint a hozzá tartozó ingatlanok – köztük az egyik legnézettebb román hírtelevízió, az Antena3 székhelyének – elkobzását is. A bíróság a politikus-üzletember lányaitól 5,8 millió lejt foglalt le, ilyen értékben adományozott ugyanis Voiculescu ICA-részvényeket a lányainak. A terhére felrótt bűncselekmények elévülése reményében a 67 éves Voiculescu különböző trükkökkel próbálta késleltetni a nyolc éve húzódó pert, például kétszer is lemondott szenátori mandátumáról, így a tárgyalást a legfelsőbb bíróságról visszautalták a törvényszékre.
Felix és a szekus vagyon
Bár a Voiculescu által alapított PC amolyan zsebpártnak számít, az elmúlt évtizedben az Intact médiacsoport feltétlen „támogatását” élvező politikai alakulat hol a szociáldemokraták, hol a liberálisok oldalán jutott parlamenti képviselethez, és többnyire része volt a hatalomnak is. Voiculescu ez idő alatt Traian Băsescu egyik legfőbb politikai ellenfelének számított, közvetett vagy közvetlen módon oroszlánrésze volt az államfőt célzó kétszeri, sikertelen felfüggesztési kísérletben is. Ennek következtében az oligarcha mindvégig Băsescu politikai bosszújának tekintette az ellene zajló pert.
Voiculescu 1989 előtt Felix fedőnéven együttműködött a kommunista titkosszolgálattal, tetemes vagyonát sokak szerint a Szekuritáté külkereskedelmi vállalata, a Crescent irányítása során szerezte.
Tulajdonosa elítélését az Antena3 hírtévé túlkapásként, a sajtószabadság elleni támadásként, a „Băsescu-rezsimnek alárendelt román igazságszolgáltatás által elrendelt kivégzésként” tálalta. Hevesen támadta az államfőt, az ügyben eljáró bírákat és a DNA ügyészeit. A csatorna újságírói vasárnap délutánra „államellenes sétára” szólították fel a nézőket a Cotroceni-palota elé, ahol az államfőt szidalmazva tiltakoztak a Voiculescu és bűntársai bebörtönzéséről szóló bírósági döntés ellen. A mintegy kétezer, többnyire nyugdíjas, rendkívül agresszív demonstráló – lapértesülések szerint több dél-romániai településről odaszállított bértüntetőkről van szó – rátámadt a konkurens hírtévék tudósítóira is. Az ellenzéki pártok a csendőrség országos parancsnokának lemondását követelték amiatt, hogy a rendfenntartók egyetlen esetben sem avatkoztak közbe.
Ehhez képest Victor Ponta kormányfő a demokrácia szempontjából hasznosnak nevezte a megmozdulást, és hangsúlyozta, hogy az újságíróknak minden jellegű befolyástól mentesen kell végezniük tevékenységüket. „Nemcsak az engem bíráló és Traian Băsescut dicsérő médiatermékeknek kell tovább működniük, hanem azoknak is, amelyek az államfőt kritizálják. Egy demokratikus társadalom nem létezhet sajtószabadság nélkül” – jelentette ki a miniszterelnök, a Voiculescu-tröszt munkatársaihoz hasonlóan azt a hamis látszatot keltve, mintha bárki be akarná zárni az Antena3 hírtévét.
George Scutaru, a liberális párt (PNL) képviselőházi frakcióvezetője felszólította Victor Ponta kormányfőt: valljon színt, hogy az elmúlt két hét során találkozott-e Voiculescuval, és amnesztiát ígért-e neki államfővé választása esetén.
Magyarellenesség magyar feleséggel
Dan Voiculescu első felesége, lányainak édesanyja egy háromszéki származású magyar nő volt. Ez azonban nem gátolta meg a politikus-üzletembert, hogy szélsőségesen ellenségesen viszonyuljon a magyarokhoz. Egyik elhíresült kijelentése szerint pártja kötelezővé tenné a román nyelv elsajátítását a magyarok számára. A PC törvénytervezetet is benyújtott, amely szerint automatikusan elveszítenék román állampolgárságukat azok a romániai magyarok, akiknek két év alatt nem sikerül megtanulniuk az ország hivatalos nyelvét. A 2012-es parlamenti választásokat követően Voiculescu Crin Antonescu liberális pártelnökkel együtt akadályozta meg, hogy a PSD mellett kormányra lépjen az RMDSZ.
Médialincselés
A korrupcióellenes főügyész, Codruţa Kövesi visszautasította, hogy a Voiculescu elleni bűnvádi eljárás sértené a sajtószabadságot. Közben a börtönbüntetését töltő üzletember trösztjének munkatársai folytatják a nyomozó hatóság elleni hadjáratukat. A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) vizsgálatot indított annak megállapítására, hogy sértették-e a Dan Voiculescu elleni perben eljáró ügyészek és bírák függetlenségét és pártatlanságát az ügyben megjelent sajtóanyagok. A bírói testület azután rendelte el az eljárást, hogy a korrupcióellenes ügyészség (DNA) vezetője szerint a CSM és a médiahatóság (CNA) tétlenül szemlélte az élelmiszerkutató-intézet (ICA) privatizációjával kapcsolatban lefolytatott pert övező sajtóhadjáratot. Kövesi az Adevărul című napilap online kiadásának adott interjúban leszögezte: az Antena3 újságíróinak állításával ellentétben sem a bűnvádi eljárás, sem a hat évig zajló per nem irányult a hírtelevízió ellen, amelynek semmilyen szerepe nem volt a nyomozati anyagban. „Teljesen valótlan az a sokat hangoztatott kijelentés, miszerint az ügyészség vagy más állami intézmény elkobozta volna a csatornát. A bíróság a privatizáció útján szerzett telek és a rajta található épületek lefoglalását rendelte el, az Antena3 pedig maradhat, ha meg tud egyezni a bérleti díjról székháza új tulajdonosával” – jelentette ki a korrupcióellenes főügyész. A Voiculescu-pernek vagy az üzletember-politikus elítélésének semmi köze a sajtószabadsághoz, jelentette ki Kövesi, aki élesen kifogásolta, hogy a bírói tanács és a CNA semmiféleképpen nem reagált a Voiculescu érdekeltségébe tartozó Intact-tröszt részéről az ügyben megnyilvánuló „médialincselésre”, és nem védte meg az ügyben eljáró, éles kritikának és nyomásnak kitett ügyészeket és bírákat.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök – aki korábban a román politika rákos daganatának nevezte a médiamágnást – szerint a PC alapítójának semmilyen befolyása nem volt a kormány és a koalíció tevékenységére. Különben Voiculescu ellen az ügyészség nemrég annak gyanújával indított bűnvádi eljárást, hogy vállalkozókat zsarolt meg, miszerint lejárató sajtókampányt indít cégeik ellen, ha nem hirdetnek a tulajdonában lévő Intact médiacsoportnál.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.