A legfelsőbb bíróság jogerősen letöltendő börtönbüntetésre ítélte hétfőn Gigi Becali parlamenti képviselőt, a Steaua Bukarest futballklub mecénását a román védelmi minisztériummal 14 éve lebonyolított telekcsere ügyében. Az ügy másik két gyanúsítottját – Victor Babiuc volt védelmi minisztert és Dumitru Ciolfinã volt vezérkari tábornokot – két-két év szabadságvesztésre ítélték az államot megkárosító telekcsere ügyében. Az elítéltek azóta börtönbe is vonultak.
A közel másfél évtizeddel ezelőtt az Adevãrul című napilap által nyilvánosságra hozott egyezség értelmében Becali az Ilfov megyei Stefãnestii de Jos községben lévő 29 hektáros telkéért egy nagyjából azonos méretű telket kapott a minisztériumtól a Bukarest belterületéhez tartozó Bãneasa-Pipera negyedben. A bíróság megállapítása szerint a telkek piaci ára között az ügylet nyélbeütése pillanatában regisztrált különbség révén csaknem 900 ezer dollár kár érte az államot. A védelmi minisztérium vezetőit hivatali hatalommal való visszaélésben találták vétkesnek, Becalit pedig hivatali visszaélésben való bűnrészességért ítélték el. Mivel Becalinak egy önbíráskodási ügyben volt már egy hároméves felfüggesztett börtönbüntetése, a legfelsőbb bíróság a két büntetést összevonva a súlyosabbik letöltésére ítélte a politikus-üzletembert. A bíróság ugyanakkor elrendelte, hogy a vádlottak 450 ezer dolláros kártérítést fizessenek az államnak.
A pályafutását juhpásztorként kezdő Gigi Becali éppen a védelmi minisztériummal lebonyolított előnyös telekcsere nyomán és egyéb ingatlanügyek révén tett szert milliárdos vagyonra. 2003-ban megvásárolta a Steaua futballklubot, 2009-ben Corneliu Vadim Tudor pártelnök társaságában pedig a Nagy Románia Párt listáján bejutott az Európai Parlamentbe. Az idegengyűlölő kijelentések miatt több ízben is megbírságolt üzletember tavaly átigazolt a liberálisokhoz, a PNL színeiben a bukaresti parlament képviselőjévé választották. Miután februárban jogerősen elítélték önbíráskodásért, kilépett a PNL-ből, és független képviselőként folytatta tevékenységét a román parlamentben.
A futballmecénás önbíráskodási ügye februári ítélethirdetése előtt külföldre távozott, és be is jelentette, hogy nem tér haza, ha letöltendő börtönre ítélik. A május 20-i ítélethirdetés előtt is megpróbált elutazni, a rendőrök percekkel azelőtt fordították vissza, hogy magánrepülője felszállt volna Izrael irányába. Közölték vele, hogy a korrupcióellenes ügyészség (DNA) egy újabb ügyben indított vizsgálatot ellene, ezért néhány órája elrendelték, hogy nem hagyhatja el az országot.
Gigi Becali az ítélethirdetés után a parlamentben újságíróknak kijelentette: fejet hajt az igazságszolgáltatás előtt, ugyanakkor Sátán országának nevezte az országot, amely így bánik vele.
„Öt bíró szerint ártatlan vagyok, három szerint bűnös. Ha ezek azt hiszik, hogy bebörtönzésemmel Románia beléphet a schengeni övezetbe, lelkük rajta” – jelentette ki Becali. Ügyvédje közölte, hogy megtámadják az ítéletet az Európai Emberjogi Bíróságon.
„Hosszabbítás” futballügyben
Nem hozott jogerős ítéletet a legfelsőbb bíróság az adócsalással, sikkasztással és korrupciós bűncselekményekkel vádolt román futballvezetők perében, hanem újratárgyalásra visszaküldte az ügyet a bukaresti táblabíróságra. Novemberben ugyanaz a táblabíróság jelentős mértékű adócsalásban találta vétkesnek a román futball nyolc közismert vezetőjét, akikre összesen 40 év börtönbüntetést szabott ki. Azzal vádolják őket, hogy 1999 és 2005 között 1,5 millió dollárral károsították meg a román államot azáltal, hogy 12 román labdarúgó külföldi eladásakor elhallgatták az üzletek valós értékét. A vádirat szerint négy román futballcsapatot több mint 10 millió dolláros kár ért a tranzakciók nyomán, mivel a pénz a vádlottak számlájára került. Első fokon George Copos, a bukaresti Rapid tulajdonosa, volt miniszterelnök-helyettes ötéves börtönbüntetést kapott, Ioan és Victor Becali játékosügynököket – Gigi Becali politikus-üzletember unokatestvéreit – nyolc, illetve hét év szabadságvesztésre ítélték, Cristian Borceát, a Dinamo egyik volt tulajdonosát hét, Mihai Stoicát, a Steaua menedzserét pedig négy év letöltendő börtönre ítélték. Az ügy három további szereplőjét, Jean Pãdureanut, a besztercei Gloria tulajdonos-elnökét, Gheorghe Neþoiut, a Dinamo azóta parlamenti képviselővé választott volt tulajdonosát és Gheorghe Popescu játékosügynököt három-három év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte a táblabíróság. A legfelsőbb bíróság háromtagú bírói tanácsa szavazattöbbséggel megsemmisítette a novemberi végzést, és a bizonyítási eljárás kiegészítésére kötelezte a bukaresti bíróságot.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.