Győznének a liberálisok

EN-összeállítás 2015. január 10., 14:53

Ha ma lennének a parlamenti választások, a PNL 47 százalékot szerezne, az emberek többsége mégsem akarja, hogy a kormány és az államfő ugyanabból a pártból érkezzen. A közvélemény-kutatók szerint rekordot dönt Johannis népszerűsége.

Emil Constantinescu román államfő 1996-os megválasztása óta az elmúlt 19 évben nem volt ennyire pozitív hangulat Romániában, mint Klaus Johannis új államfő győzelmét követően 2014 decemberében. A kolozsvári IRES közvélemény-kutató cég legfrissebb felmérése szerint az ország lakosságának 55 százaléka hisz abban, hogy az ország jó irányba halad, a megkérdezett 53 százaléka szerint pedig jobbak a jövőbeli kilátások. A legoptimistábbak az erdélyi, a bánsági valamint a falun élő emberek, a legpesszimistábbak a moldvaiak. A romániai jövőbe vetett hit az iskolázottság függvényében is változik: a legpesszimistábbak a középiskolát vagy egyetemet végzett fiatalok.

A rendszerváltás utáni Romániában rekordnak számít Klaus Johannis államfő 61 százalékos, pozitív megítélése. Míg Erdélyben a megkérdezettek 69,3 százaléka bízik az új román államelnökben, a Kárpátokon túli területeken ez az arány 55 százalék. A férfiak nagyobb arányban szavaznak bizalmat Johannisnak (61%), mint a nők (51%). Az államfőválasztás jót tett a politikai elit megítélésének is: a román parlament bizalmi indexe 16-ról 22 százalékra nőtt.

A közvélemény-kutatásból kiderül, hogy az emberek fele elutasítja a Traian Băsescu nevével fémjelzett eddigi romániai államfői magatartást, és csupán 40 százalék véli úgy, hogy Johannisnak az elődje által kitaposott utat kellene követnie. A Traian Băsescu által felvállalt projektek közül két elképzelést támogat a többség: az igazságszolgáltatás reformját és a korrupcióellenes harcot.

A megkérdezettek 62 százaléka mégsem híve a kormányváltásnak, nem támogatná a Ponta-kabinet felcserélését egy liberális színezetű kormányra. Az adatok elemzéséből kiderül, hogy az ötven év fölöttiek elsöprő többsége szívesen látná továbbra is a szocialista kabinetet, míg a fiatalok inkább egy jobboldali kormányt szeretnének. A Klaus Johannist megválasztók táborának a fele szerint kormányváltásra lenne szükség, amit a Ponta szavazóinak mindössze 6 százaléka támogat.

A bukaresti CSOP közvélemény-kutató cég szintén tavaly decemberi felmérése szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL) 47, a Szociáldemokrata Párt (PSD) 34, az RMDSZ pedig 6 százalékon áll, tehát egy előrehozott választáson ez a három párt kerülne be a parlamentbe. Román politológusok szerint azonban ma kicsi a valószínűsége egy előrehozott parlamenti választásnak, a PSD-nek ugyanakkor kényelmes többsége van a kormányzati szerep megtartásához.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.