A Magyar Rendőrség adatai szerint 2023. január 1. és április 30. között 40 ezer határátlépési kísérletet hiúsítottak meg a magyar hatóságok, és összesen 319 embercsempészt vettek őrizetbe és indítottak büntető eljárást ellenük.
A meleg időjárás beálltával a magyar-szerb határszakaszon ismét egyre többen próbálnak illegálisan bejutni magyar területre.
Idén januárban indult el magyar, osztrák és szerb rendőri együttműködésben az a misszió, amelyben a rendőrök Szerbia déli határain teljesítenek szolgálatot az illegális migráció és az azt elősegítő embercsempészettel szembeni határozottabb fellépés érdekében.
Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára a Szerbiába induló magyar rendőri kontingens búcsúztatóján, Budapesten felidézte, hogy egész Európa biztonságára veszélyt jelent a szervezett bűnözés keretein belül működő embercsempészek tevékenysége, ezért is kiemelten fontos a velük szembeni határozott fellépés.
Az államtitkár kiemelte, hogy az elmúlt időszakban a szervezett bűnözői csoportok egyik legfőbb bevételi forrásává vált az embercsempészet. A bűnözők egy illegális migráns Nyugat-Európába csempészése során akár több millió forintnak megfelelő bevételre is szert tesznek. Elmondta, hogy sem az illegális migránsok, sem az embercsempészek száma nem csökken, sőt egyesek már egészen fiatalon ezt a bűnözési formát választják: 14 éves embercsempészre is volt már példa.
Az államtitkár kitért arra, hogy ez a tevékenység óriási bevételi forrást jelent a szervezett bűnözői körök számára:
becslések szerint egy illegális migráns Törökországból Németországba juttatásáért mintegy 5,7 millió forintnak megfelelő összeget is zsebre tehetnek.
Ennek fejében megszervezik a migránsok szállítását, határokon történő átjuttatását, sőt adott esetben szállást és étkezést is biztosítanak számukra.
Ráadásul már nemcsak készpénzben, hanem egy speciális átutalási formát alkalmazva, egyfajta biztosított pénzügyi letét formájában is ki lehet nekik fizetni az embercsempészet díját. ,,Ezért is fontos az a háromoldalú megállapodás, amely Ausztria, Magyarország és Szerbia között jött létre, hiszen így már nemcsak Magyarország, hanem Szerbia déli határán is felvehetjük a harcot e bűnözési formával szemben” – emelte ki Rétvári Bence.
Az államtitkár szólt arról, hogy a további migránsok tömegeit befogadni már nem képes Ausztria azért vétózta meg Bulgária és Románia schengeni csatlakozását, mert ez a két állam nem tudott elég hatékonyan fellépni az illegális migráció és az embercsempészek tevékenysége ellen. Így Európa biztonságának védelme érdekében a hőkamerákkal és éjjellátó készülékekkel is dolgozó magyar rendőrök tevékenysége kiemelten fontos.
,,Önök egy teljesen más kultúrájú, idegen nyelvű közegben fognak eltölteni egy hónapot, büszkék vagyunk rá, hogy vállalják” – mondta a búcsúztatón Rétvári Bence.
Miközben a magyar rendőrök napi rendszerességgel szembesülnek az embercsempészek tevékenységével, a bűnüldözői munkában kiemelt szerepe van a ,,nagyobb halak”, az embercsempészeket mozgató vezetők kézrekerítésének. Így került nemrég rendőrségi fogdába S. Csaba, aki a főszervezője volt egy illegális migránsokat rendszeresen Ausztriába csempésző bandának. A Magyar Rendőrség honlapjának, a Police.hu portálnak a tájékoztatója szerint a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) Nemzetközi Bűnözés Elleni Főosztály Illegális Migráció Elleni Osztályának sikerült beazonosítania az embercsempész szervezőt.
A siker kulcsa a KR NNI, valamint több vármegye felderítőinek és bűnügyeseinek összehangolt munkája volt.
A korábban külön eljárásokban folyó nyomozásokban a KR NNI-n kívül részt vettek a Csongrád-Csanád, a Győr-Moson-Sopron és a Hajdú-Bihar Vármegyei Rendőr-főkapitányságok is. A beszerzett bizonyítékok alapján kiderült, hogy öt embercsempészéssel meggyanúsított férfinek is ugyanaz a személy lehet a főnöke.
S. Csaba irányította azt a csapatot, amelynek tagjai a Magyarországra illegálisan bejutott migránsokat a szerb határról autókkal szállították Ausztriába. A tavaly elfogott öt sofőr mindegyikének felső kapcsolata a 41 éves egyeki férfi volt. Az ő elfogására szerveztek összehangolt akciót, amit 2023. április 26-án a KR NNI nyomozói a hajdú-bihari felderítőkkel és a Cívis Közterületi Támogató Alosztály munkatársaival közösen hajtottak végre. A férfi egyeki otthonában a rendőrök lefoglaltak minden olyan eszközt, telefont, adathordozót, amely tárgyi bizonyítékként szolgál az ügyben. Ezen túl vagyonvisszaszerzés keretében lefoglaltak egy nagyértékű gépkocsit, amit a férfi egyértelműen a bűncselekményekből számára befolyó összegből vásárolt.
Az ügynek koránt sincs vége, a KR NNI vizsgálja, hogy a bandának még hányan és kik lehettek a tagjai. Így nem kizárt, hogy a jövőben bővülni fog a gyanúsítotti kör.
A magyar bűnüldöző szervek gyakran találkoznak olyan, határokon átívelő embercsempész bandákkal is, amelyeknek szerte Európában fontos láncszemei vannak. Így került a magyar hatóságok figyelmébe egy Svédországban élő szír férfi, aki éveken át ,,mozgatta” a szerb-magyar határon működő egyik embercsempész bűnszervezet pénzét. A férfit magyarországi tartózkodás alatt vették őrizetbe, az ügyészség indítványozta a letartóztatását – tájékoztatta a Csongrád-Csanád Vármegyei Főügyészség szóvivője az MTI-t.
A férfit bűnszervezetben elkövetett embercsempészés bűntettével gyanúsítják. A megalapozott gyanú szerint a déli határszakasz szerb oldalán működő egyik bűnszervezet tagjaként dolgozott.
Feladata az volt, hogy egy informális pénzátutalási rendszeren (hawala) keresztül kifizesse az illegális határátlépőket szállító sofőröket.
Az illegális határátlépők letétbe helyezték a határátlépést megelőzően a szerb határtól az osztrák határig történő átkísérés és szállítás 1500-3000 eurós fejenkénti díját.
Amennyiben a szállítás sikeres volt, a mobiltelefonos alkalmazáson keresztül titkosított kódokkal a sofőrök kapcsolatba léphettek a gyanúsítottal, aki egy budapesti kávézóban vagy piacon kifizette a szervezetnél letétbe helyezettel megegyező összeget a szállítóknak.
A férfi az eddigi gyanú szerint 2020-2021-ben volt a bűnszervezet tagja, koordinálta az embercsempészéshez kötődő hawala tevékenységből származó pénzek Európára kiterjedő mozgatását. A nyomozók őrizetbe vették a férfi egy szír állampolgárságú társát is, aki a pénzek kifizetésében nyújtott segítséget.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.