Az RMDSZ a tulipán jele alatt indít jelölteket az európai parlamenti választásokon, mert azt a politikai „brandet”, amit 25 év alatt felépítettünk, és amelyet az erdélyi magyar emberek sorozatosan megerősítettek, nem fogjuk feladni. Az RMDSZ 2012-ben a parlamenti választásokon a magyar szavazatok 89 százalékát kapta, ezt a felelősséget nem lehet megosztani, és nem lehet feladni – jelentette ki Kelemen Hunor. A szövetségi elnök nem tartja szerencsésnek, hogy az európai parlamenti választásokat és az alkotmánymódosítás ügyében kiírt népszavazást ugyanazon a napon szervezik meg, szerinte ily módon elsikkadnak az európai uniós témák. Egyébként is létezik egy ajánlás az Európai Tanács részéről, amely épp azt kéri az uniós tagországoktól, hogy az európai parlamenti választások napjára ne időzítsenek más belpolitikai tárgyú eseményt.
Addig is sokasodnak az RMDSZ EP-listájára pályázó jelöltek. Winkler Gyula és Sógor Csaba „gyakorló” EP-képviselők már korábban jelezték újrázási szándékukat, Vincze Lóránt, az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójának alelnökének indulási szándéka is nyilvános már egy ideje, néhány napja pedig színre lépett Eckstein-Kovács Péter és Hegedűs Csilla, a szövetség kulturális osztályának főtitkárhelyettese is. Úgy tűnik viszont, hogy a Borbély László, Borboly Csaba és Korodi Attila indulásáról szóló híresztelések minden alapot nélkülöznek. A jelöltek a megyei, illetve területi szervezetek ajánlásainak „beszerzésén” munkálkodnak, a háromszéki szervezet például valamennyi jelöltet támogatásáról biztosítja.
Miután a rangsorolást a harminctagú SZÁT dönti el, biztos befutónak pedig csak a lista első két helye tekinthető – az 5 százalékos küszöb elérése esetén ennyi jelöltet juttathat az RMDSZ az EP-be – izgalmas lobbitevékenység várható az elkövetkező hetekben. Eckstein-Kovács Péter jelentkezése alaposan megkavarhatja az erőviszonyokat, hiszen a helyi (kolozsvári) és parlamenti politizálásban is alapos tapasztalatot szerző kolozsvári ügyvéd szenátorként korábban tagja volt különböző uniós ügyekkel foglalkozó bizottságoknak, az európai alkotmány kidolgozásával megbízott európai konventben pedig póttagként képviselte a román szenátust. „Ez utóbbi másfél éves intenzív munkát jelentett, nagy iskola volt számomra, sok tapasztalatra, kapcsolatra tettem szert” – mondta Eckstein-Kovács. A Traian Băsescutanácsadójaként is ismert politikus bízik a sikerében, úgy tartja, hogy a magyar közösségen belüli 70 százalék fölötti ismertsége, láthatósága nyomós érvnek számít. „Nem a csillogás vonz Brüsszelbe, néhány témában – az emberi jogok, azon belül a nemzeti kisebbségek jogainak kérdése, a környezetvédelem, illetve a korrupcióellenes harc – alapos felkészültséggel rendelkezem. Ugyanakkor hasznosítani tudnám liberális és zöld kapcsolataimat, hiszen a két nagy európai politikai család, a néppárt és a szocialisták csak a liberálisok, illetve a kisebb frakciók segítségével vihetnek győzelemre egy-egy projektet” – érvelt a politikus, aki tisztában van azzal, hogy a romániai magyar szavazók fele Székelyföldön él, de úgy tartja, olyan listavezető kell, akit itt is ismernek, és akinek hitelét nemcsak a székely származás szavatolja.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.