Bűnügyi botrányok szorításában a magyarországi baloldal
Hírösszefoglaló
•
2014. március 14., 13:06
• utolsó módosítás: 2014. március 15., 21:44
Bő egy hónapja tematizálja a magyarországi sajtót, és immár a választási kampányt is Simon Gábor volt MSZP-s elnökhelyettes bűnügye, aki osztrák bankban tartott 240 millió forintos betétjéről sem a nyomozó hatóságnak, sem a közvéleménynek nem tudott érdemi választ adni. A hét elején őrizetbe vett egykori országgyűlési képviselőt a vagyonbevallásában fel nem tüntetett összeg mellett okirat hamisítással, hamis útlevél felhasználásával is vádolják. Az ügyészségi tájékoztató szerint Simon Gábor egy dél-afrikai országban kiállított, saját személyi adatait tartalmazó, hamis útlevelet szerzett, majd ismerőse segítségével új bankszámlát nyitott egy magyar bankban. Simon Gábor új bűnügyeihez házkutatás vezetett el: a hányatott sorsú Sólyom Airways magyar légitársaság új tulajdonosánál, Welsz Tamásnál azért került sor házkutatásra, mert a magyar üzletember ellen többrendbéli csalás és okirat hamisítás miatt nyomoz a rendőrség. A volt szocialista politikus és Welsz Tamás kapcsolatáról eddig is tudott a magyar sajtó, de lebukását és immár letartóztatását a vállalkozó villájában talált Simon-féle széf okozta. A páncélszekrényből hamis afrikai útlevelek és egyéb hivatalos papírok kerültek elő. Simon Gábor bissau-guineai állampolgárságú „identitása” azt is sejtette, hogy az egyre nagyobb pácba került ellenzéki politikus menekülni készült a magyar nyomozóhatóság elől, így az utolsó pillanatban csaptak le rá a rendőrök.
A Magyar Szocialista Párt (MSZP) Mesterházy Attila utáni második emberének, Simon Gábornak a lebukása a lehető legrosszabb időzített bomba volt a baloldal számára, és égből pottyant manna a nyerésre álló, de pozícióit megerősíteni akaró kormánypártoknak. A képviselői vagyonbevallásból hiányzó 770 ezer eurónyi, osztrák bankban parkoltatott összegről február elején számolt be a Magyar Nemzet. Simon Gábor pártja lemondásra, és képviselői mandátumának visszaadására kérte. A magyar Országgyűlés mentelmi bizottsága még februárban két eljárást indított a szocialista politikus ellen: elmarasztalta a vagyonnyilatkozatában szereplő téves adatok miatt, és a legfőbb ügyész kérése alapján adócsalás és okirat hamisítás gyanújával felfüggesztette mentelmi jogát. Az ügyben megszólaló fideszes és jobbikos képviselők az MSZP érintettségének kivizsgálását követelték. Rogán Antal, a Fidesz országgyűlési frakciójának vezetője szerint a magyar demokrácia történetében példátlan bűncselekmény-sorozat képe rajzolódik ki a Simon-ügy kapcsán. Rogán azt követelte, hogy „a baloldal három vezetője, Mesterházy Attila, Bajnai Gordon és Gyurcsány Ferenc azonnal álljanak a nyilvánosság elé és mondják el, mit tudtak erről a példátlan bűncselekményről, és mióta tudták mindezt”.
A Jobbik Magyarországért Mozgalom frakcióvezető-helyettese, Gyöngyösi Márton szerint „a választások előtt fény derülhet az MSZP nevű bűnszervezetben történő eseményekre, s arra, hogy kik állnak a volt politikus mögött”. Az ellenzéki politikus szerint nem egyedi jelenségről van szó, hiszen maga Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció (DK) elnöke ismerte el, hogy MSZP-s elnöksége alatt sok helyről vándorolt pénz a párthoz, de jobb nem firtatni, hogy honnan.
A baloldali pártszövetség zűrös pénzügyeit, illetve vezetőinek lehetséges bűnrészességét jelzi a hat éves börtönbüntetéséből tavaly szabadult Zuschlag János volt szocialista politikus legújabb interjúja a Napi Gazdaságban. A beáldozott politikusként elhíresült Zuschlag az interjúban az MSZP-beli pénzügyi botrányokról és zsarolásról beszélt. A párt feketepénzeit tartalmazó legendás széfről azt mondta: „mindig tele volt pénzzel, volt benne pár száz millió forint, és ott állt a régi székház második emeletén, rajta az MSZMP-címerrel”. A volt szocialista politikus szerint kizárt, hogy az általa is jól ismert Simon Gábor „egyszemélyes buliban tudott volna megszerezni ennyi pénzt”. Mint fogalmazott, ezt az MSZP rendszerének jellegzetessége is kizárja.