– Bő három hét van hátra a magyarországi országgyűlési választásokig. Meddig regisztrálhatnak a magyar állampolgársággal rendelkező erdélyi választók?
– Regisztrálni március 24-ig lehet személyesen az EMNT demokrácia-központokban vagy interneten keresztül, a valasztas.info oldalon.
– Mekkora az érdeklődés a regisztráció iránt? Az önök közvetítésével milyen vidékekről érkezett be több kérés, és hol kisebb az érdeklődés?
– Egyértelműen állítható, hogy a választások közeledtével nő az érdeklődés. Sokan vannak viszont, akik megkeresnek, és rákérdeznek, kell-e regisztrálniuk, mert nem biztosak benne. Minden esetben elmondjuk, hogy aki részt vett a 2014-es országgyűlési választáson vagy a 2016-os népszavazáson, annak nem kell regisztrálnia, mert a nyilvántartásban szerepel, és ez így lesz 10 évig. Élénkebb az érdeklődés tömbvidéken, a Székelyföldön, főként Sepsiszentgyörgy, Székelyudvarhely, Kézdivásárhely és Gyergyószentmiklós városokban és azok vonzáskörzetében. Szórványban sajnos kisebb az érdeklődés, de ott is igyekszünk minél több magyar állampolgárhoz eljutni, és meggyőzni, hogy éljen az állampolgársági joggal.
– A négy évvel ezelőtti választásokon sok volt az érvénytelen levélszavazat. Melyek a leggyakoribb hibák, amelyet idén jó volna megelőzni?
– A szavazólap kitöltése egyszerű, csak ikszelni kell. Emellett viszont van egy azonosító nyilatkozat, amit helyesen kell kitölteni, különben érvénytelen lesz a szavazat. Ennek a kitöltése okozott a legtöbb gondot. Sokan az anya nevéhez nem a leánykori nevet írták be, ez jelentette a legnagyobb problémát. Gyakori hiba volt az is, hogy a honosítási folyamat során kapott lakcímkártyán szereplő szám helyett nem ezt a személyazonosítót, hanem a román személyazonossági számát tüntették fel. Jó tudni, hogy ha az azonosító nyilatkozat kitöltésében hibázunk, azt ki lehet cserélni. Segítőink erre helyben is fel lesznek készülve, illetve bárki letöltheti azt a Nemzeti Választási Iroda honlapjáról.
– Az emberek többsége a postán kapja meg a szavazáshoz szükséges csomagot. Mi a további teendő?
– Idén várhatóan március közepétől érkeznek az első levélszavazatos borítékok. Senkinek sem ajánljuk, hogy postára tegye a levélszavazatát. Ha bizonytalan, kérjen segítséget a kitöltésben, és a leadáshoz válassza a személyesebb utat: keresse a településén a néppárt helyi kapcsolatemberét, vagy ha valamelyik erdélyi városban lakik, akkor az EMNT demokrácia-központokat, ahol leadhatja a borítékot. Mi biztonságban eljuttatjuk a kolozsvári vagy a csíkszeredai főkonzulátusra.
– Arra bíztatják az embereket, hogy ne a postán továbbítsák levélszavazataikat. Hogyan történik a szavazatok biztonságos eljuttatása Budapestre?
– Már kétszer volt alkalmunk tapasztalatot gyűjteni ebben: előbb 2014-ben, majd 2016-ban is ugyanezt a módszert használtuk. Minden erdélyi városban van irodánk, ahová be lehetett vinni a levélszavazatokat, falvakban pedig igyekeztünk mindenhol találni egy-egy helyi megbízottat –a néppárt tagjait, illetve önkormányzati képviselőit vagy a helyi egyházközségek lelkészeit, közösségszervezőket –aki vállalta, hogy helyben segít a kitöltésben, illetve a gyűjtésben. A településeken összegyűlt borítékokat beszállították –vagy mi begyűjtöttük egy-egy körút keretében –a legközelebbi város demokrácia-központjába, onnan pedig szervezetten vittük el a kolozsvári vagy a csíkszeredai főkonzulátusra. A Budapestre való eljuttatásukat már a konzulátusok intézték. Április 8-án lehet leadni a konzulátusokon a levélszavazatokat, a mi irodáinkba pedig jó lenne, ha április 7-ig eljutnának a szavazatok. Fontos kiemelni, hogy azok, akik a konzulátusokra kérték a levélszavazatot tartalmazó borítékot, csak személyesen vehetik át és csak április 7-ig! Április 8-án már csak a leadásukra van lehetőség.
– A demokrácia-központok munkatársai mennyire tudják lefedezni Erdély teljes területét? Hogyan lehet a vidéki, elsősorban a falun élő emberekkel tartani a kapcsolatot?
– Minden erdélyi megyeszékhelyen jelen vagyunk, Székelyföldön pedig minden városban. A falun élő emberekkel a kapcsolatot a néppárt helyi szervezete által tudjuk felvenni, illetve több olyan település is van, ahol a helyi lelkészek vagy éppen vállalkozók ajánlottak fel egy-egy biztos gyűjtőpontot, ahová az emberek be tudják vinni a szavazataikat, és mi onnan elszállítjuk.
– Mit üzenne azoknak a magyarországi ellenzéki politikusoknak, akik szerint nem szerencsés, ha a határon túl élő magyar állampolgárok a választáson való részvétellel beleszólnak Magyarország sorsának alakulásába?
– Röviden azt, hogy ideje felhagyni azzal a retorikával, ami a mai határokra mutatva elválaszt magyart a magyartól. Ez a múlt rendszer határozott szándéka volt, sajnálatos, hogy ma még mindig vannak olyanok, akik ebből akarnak politikai tőkét kovácsolni.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.