Gerillából uruguayi államelnök

Dénes Ida 2013. szeptember 05., 20:45

Uruguay negyvenedik elnöke igencsak kilóg a sorból: a 78 esztendős férfit a világ legszegényebb államfőjeként tartják számon, gerillavezérből lett elnök, kis farmján mai napig krizantémokat termeszt. Ismerjék meg José Alberto „Pepe” Mujica Cordanot, vagyis José Mujicát, az uruguayi nép 21. századi elnökét!

galéria

Uruguay 2010-ben választott elnökéről nem szexbotrányok vagy korrupciós ügyek, be nem tartott ígéretek miatt hallani viszonylag gyakran. A 78 esztendős miniszterelnök ránézésre inkább egy joviális öregúrra emlékeztet, mintsem egy mindenre elszánt politikusra. Az „antipolitikus” az Uruguayi Keleti Köztársaságot 2010 márciusa óta vezeti: mandátuma öt évre szól. Dél-Amerika második legkisebb független országának vezetőjét az alkotmány értelmében nem lehet újraválasztani, így tetteit biztosan nem az vezérli, hogy meghökkentő munkájával bebetonozza magát a miniszterelnöki székbe. A hárommilliós országot egyébként Dél-Amerika Svájcaként emlegetik. Uruguay a második legkevésbé korrupt ország egész Dél-Amerikában. Egy másik összeállítás értelmében pedig az ország a bolygó tíz „legélhetőbb és legzöldebb” államainak egyike.

 Védelem

Mujica nemzetközi szinten főleg annak köszönheti hírnevét, hogy fizetésének mindössze 10 százalékát – vagyis nagyjából 900 eurót, egy átlag uruguayi munkabérnek megfelelő összeget – tartja meg. A „maradék” 90 százalék karitatív célokat szolgál: szegényeket és kisvállalkozókat támogat. Mujica nem költözött be a palotába sem, sőt a mandátuma lejártával esedékes tiszteletdíjra sem tart igényt: abból iskolát építtet majd. A parasztcsaládból származó elnök feleségével kis farmján gazdálkodik, ingó vagyonuk alapját traktoraik és egy 1987-es kék Volkswagen bogár képezi. „A legszegényebb elnöknek neveznek, de én nem érzem magam szegénynek. Azok az emberek szegények, akik csak azért dolgoznak, hogy fenntarthassák drága életmódjukat és mindig többet akarnak” – véli Mujica.

Az 1960-as években Jose Mujica és felesége, Lucia Topolansky fiatal aktivisták voltak: a Tupac Amaru indián szabadságharcosról elnevezett Tupamaros nemzeti felszabadító mozgalom tagjai voltak. 1973-tól 1985-ig gerillaként harcoltak a hatalmon lévő diktatúra ellen. Mujica vezető lett, ám hamar fogságba is esett 1969-ben. Innen csodával határos módon 1971-ben több mint száz bajtársával együtt megszökött. Három évvel később viszont több ellenzéki vezetővel együtt ismét elfogták, és csak 1985-ben – az állam demokratikussá válása után – szabadult általános politikai amnesztiának köszönhetően. Az uruguayi elnök így nagyjából 14 esztendőt töltött fogságban igen kemény körülmények között, és összesen hat golyólövést élt túl. 1994-ben parlamenti képviselőnek választották, majd szenátor és mezőgazdasági miniszter volt a 2010-es sorsdöntő esztendőig, amikor végül az állam első olyan elnöke lett, aki gerillaként harcolt az előző rendszerben.

 És támadás

A visszafogott életmódot folytató Mujicát támadni is szokták. Főleg három okból: egyrészt, mivel elnöksége alatt engedélyezték az abortuszt az országban. Másrészt mivel szintén az ő vezetésével vált törvényessé a meleg párok házassága, s harmadrészt mivel törvényessé akarja tenni a kender (cannabis) termelését. Véleménye szerint ugyanis nem a fogyasztás az igazi probléma, hanem a marihuána terjesztése. Az uruguayiak jelenleg büntetlenül fogyaszthatnak kendert, de nem termeszthetik vagy árulhatják azt, vagyis a feketepiacon szerzik be az árut. Mujica törvénytervezetével szeretné megtörni a maffiamonopóliumot a piacon. Az elképzelés szerint minden háztartásban termeszthetnének hat növényt, bejegyzett társaságok 99-et, ám kizárólag magánhasználat céljára. Csak az állam vásárolhatna engedélyezett vállalkozásoktól, a terméket végül gyógyszertárakon keresztül forgalmaznák. Minden nagykorú állampolgár regisztráltatná magát és maximum havi negyven grammot vásárolhatna. A tervezet már közel van a törvényi szintre való emeléshez. Népszerű viszont a „Fegyvert az életért” elnevezésű kampánya, melynek értelmében az uruguayi állampolgárok az illegálisan maguknál tartott fegyver leadásáért cserébe nem börtönbüntetést kapnak, hanem biciklit vagy laptopot.

Emir Kuszturica szerb filmrendező dokumentumfilmet készít a különc elnökről El presidente de la gente (A nép elnöke) címmel. A filmet decemberben kezdik forgatni, amikor a legszegényebb elnök Amerika első emberével, Barack Obamával találkozik majd. Így remélhetőleg még jobban megmerhetjük majd Mujicát, akiről az eddigi híradások alapján nehéz eldönteni: példaértékű vagy csak egyszerűen különc.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
2025. február 22., szombat

Oroszellenes Romániát lát Oroszország bukaresti nagykövete

Oroszország bukaresti nagykövete, Vladimir Lipaev interjút adott a HotNews.ro román nyelvű hírportálnak. A román médiának először nyilatkozó orosz diplomatát elsősorban a romániai elnökválasztásba való orosz beavatkozásról kérdezték.

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.