Blatter után a (futball)élet

EN-összeállítás 2015. június 12., 21:45

Szövetségi nyomozás folyik az Egyesült Államokban Sepp Blatter, a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) elnöke ellen, aki négy nappal újraválasztása után bejelentette távozási szándékát. A vég kezdete?

Blatter után a (futball)élet
galéria

Joseph Blatter megbukott, de a játszma még korántsem ért véget. A tét nem kicsi: a lemondott elnök az általa eltervezett forgatókönyv szerint, rendezetten hagyja-e el a FIFA-t, vagy meghurcolják, akár bíróság elé is állítják. Aligha véletlen, hogy lemondott újraválasztása után alig négy nappal. A 79 éves svájci sportdiplomatának három hír is az elevenébe vágott. Először: a svájci ügyészség bejelentése, miszerint vizsgálják a 2018-as és a 2022-es világbajnokság odaítélésének gyanús körülményeit. Másodszor: a FIFA szponzorainak a rosszallása az egyre terebélyesedő botrányok miatt. A kieső több millió dolláros bevételt még a FIFA sem tudná pótolni egyik pillanatról a másikra. Nem véletlen, hogy Blatter távozását a Coca-Cola Co., a Visa Inc, az Adidas AG és az Anheuser-Busch InBev SA is üdvözölte; igaz, azzal a kiegészítéssel, hogy többet várnak a FIFA-tól a korrupciós botrány tisztázása érdekében.

A harmadik kínos ügy a több tíz millió dolláros, tisztázatlan hátterű átutalások nyilvánosságra kerülése. Elsőként a The New York Times írt arról, hogy amerikai ügyészek szerint Jérome Valcke, a FIFA főtitkára több tételben tízmillió dollárt utaltatott a vesztegetési botrány egyik főszereplőjének, Jack Warner volt FIFA-alelnöknek. Az elnök legfőbb aduja eddig az volt, hogy bár körülötte hullottak a korrupció vádja miatt megbukott emberek, őt közvetlenül eddig egyetlen kínos ügylettel sem lehetett összefüggésbe hozni.

Blatter ezek ismeretében döbbent rá, hogy nem maradhat tovább. Igaz, a távozásának körülményeit egyelőre maga kívánja meghatározni. „Minden erőmmel arra összpontosítok, hogy motorja legyek a szervezetet érintő mélyreható változtatásoknak, alapvető reformoknak. Ezekért a változtatásokért korábban is harcoltam, de akadályoztak a törekvéseimben. Most sikerrel fogok járni. Számomra mindennél fontosabb, hogy a futball legyen a győztes” – szólt a cinikus kijelentés.

Hullanak, mint a legyek

Az első bomba még két nappal a FIFA elnökválasztása előtt robbant: az amerikai hatóságok kérésére a szervezet kilenc magas rangú illetékesét őrizetbe vették, köztük két alelnököt. A FIFA közleménye hangsúlyozta, hogy Blatter elnök nem érintett az ügyben, és nem változtatnak a kongresszus tervezett napirendi pontjain sem.

Már régóta sokan voltak azon az állásponton, miszerint a FIFA a korrupció melegágya. Kisebb-nagyobb repedések eddig is mutatkoztak az építményen, s bizonyára nem véletlen, hogy a hatóságok az elnökválasztó kongresszus előtt egyszerre csaptak le a szerintük „sáros” küldöttekre. Amerikai kérésre hét tisztviselőt vittek el, köztük két alelnököt, Jeffrey Webb, az észak- és közép-amerikai országok szövetségeit tömörítő CONCACAF 50 éves kajmán-szigeteki vezetőjét és a 83 esztendős uruguayi Eugenio Figueredót. Rajtuk kívül a brazil szövetséget áprilisig irányító, ugyancsak 83 éves José Maria Marin, az 58 éves Costa Rica-i Eduardo Li, a 64 éves nicaraguai Julio Rocha Ocha, a korábbi alelnök, a 72 éves trinidadi Jack Warner, az 58 éves brit Costas Takkas, a 68 éves venezuelai Rafael Esquivel és a 86 éves paraguayi Nicolás Leoz neve szerepel az összesen kilenc őrizetbe vett FIFA-illetékest tartalmazó listán. Később kiderült, hogy öt marketingvezetőt is vádolnak.

A New York-i szövetségi bíróságnál kétéves nyomozás eredményeként benyújtott vádiratban futballvezetők legalább két generációja érintett, akik bizalmi pozíciójukkal visszaélve dollármilliókra tettek szert kenőpénzekből. Legalábbis ez áll a Loretta Lynch amerikai főügyész által jegyzett közleményben.

Az akcióban komoly szerepet játszó svájci ügyészség szerint az érintettek több mint 100 millió dollár értékben fogadtak el kenőpénzt sporttal foglalkozó média- és értékesítési cégektől, amelyek cserébe megkapták különböző egyesült államokbeli és latin amerikai tornák média- és értékesítési jogait. A svájci ügyészség más szálon is vizsgálódik: büntetőeljárást indított a 2018-as oroszországi és a 2022-es katari vb odaítélése kapcsán. Elektronikus adatokat és dokumentumokat foglaltak le a FIFA zürichi főhadiszállásán, s az illetékesek közölték, hogy a hűtlen kezelés és pénzmosás gyanújával indított nyomozás nem konkrét személyek ellen zajlik.

Jelöltek és önjelöltek

Az utódlás körüli mozgolódás máris megkezdődött, jelöltek és önjelöltek egész sora – a teljesség igénye nélkül: Ali bin al-Husszein, Michael van Praag, Luis Figo, s újdonságként Zico – kandidál a vezér megüresedett elnöki posztjára. Hogy ki lesz a befutó, az csak hónapok múlva – decembernél semmi esetre sem hamarabb –, rendkívüli közgyűlésen derül ki.

A vetélytársak eltérően értékelik a jelenlegi helyzetet. Michel Platini, az Európai Labdarúgó-szövetség elnöke „nehéz, bátor, de jó döntésnek” nevezte a FIFA-elnök lépését. A holland szövetséget irányító Van Praag „nagyon jó hírként” értékelte a lemondást. „Szép nap ez a FIFA és a labdarúgás számára. Végre itt a változás!” – lelkendezett az aranylabdás Figo. Az említettek régi szereplői a Blatter-ellenes harcnak, a brazilok egykori kedvence, Zico azonban új arc. „Miért ne? Az egész életem a labdarúgásról szól” – a jelenleg Indiában dolgozó, 62 éves kiválóság így reagált Facebook-oldalán arra a kérdésre, lenne-e a FIFA elnöke. A legerősebb konföderáció, az UEFA véleménye nyilván sokat nyom a latban. Elnöke, Michel Platini körültekintően akar eljárni, így a Bajnokok Ligája-döntő helyszínén, a Berlinben tervezett tanácskozás elhalasztásáról döntött. Aligha tévedünk abban, hogy Platini vagy maga tör az elnöki pozícióra, vagy legalább a saját emberét ültetné Blatter örökébe.

A FIFA „watergate”-je
Miközben az év, de könnyen lehet, hogy az évtized sztorija épp kibontakozóban volt, az ember, aki a FIFA gigantikus korrupciós és zsarolási ügyét felderítette, az igazak álmát aludta skóciai házában. Andrew Jennings 2002 óta nyomoz a FIFA-ban zajló vesztegetések ügyében, s most érett be a 71 éves skót újságíró munkájának gyümölcse. A Watergate-ügy óta nem volt példa ekkora léptékű tényfeltáró munkára. Jennings 2006-ban publikált FOUL! The Secret World of FIFA: Bribes, Vote Rigging and Ticket Scandals című könyvével vette rá a bűnüldöző hatóságokat arra, hogy nyomozást indítsanak a FIFA működését övező, legalább 150 millió dollár kárt okozó ügyekben. Tavaly a BBC Panorama című műsora „Omerta: Sepp Blatter’s FIFA Organised Crime Family” címmel dokumentumfilmet is sugárzott a témakörben, ugyancsak Jennings anyagaira támaszkodva.
Jennings a kilencvenes években a Nemzetközi Olimpiai Bizottság sötét pénzügyi ügyleteit vette górcső alá, majd 2002-ben figyelme a FIFA felé fordult. Blattert abban az évben választották először újra. Jennings fogta magát, és elment a megválasztást követő első Blatter-sajtóértekezletre. „Körbenéztem a teremben, és láttam a sok szervilis riportert az elegáns öltönyükben, selyem nyakkendővel, ahogy alákérdeznek az elnöknek. Én magamhoz kértem a mikrofont, s csak egy rövid kérdést tettem fel: Herr Blatter, életében fogadott el kenőpénzt?” A hatás frenetikus volt. Megfagyott a levegő a teremben, Blatter természetesen még a kérdést is kikérte magának, Jenningst pedig kitiltották a FIFA-sajtóértekezletekről.
Hat héttel később éjféli randevúra hívták Jenningst a zürichi tó partjára. A skótot nem olyan fából faragták, aki megijedne a saját árnyékától, elment. A megbeszélt randihelyen megragadták, berántották egy kapualjba, nyílt a kapu, odabent egy magas rangú FIFA-tisztségviselő várta egy hatalmas paksamétával. „Ez történt tizenhárom éve, azóta folyamatosan kapom a leleplező dokumentumokat a forrásaimtól. Merthogy ma már többen is vannak” – mondja Jennings. Kiderítette, hogy Blatter hat számjegyű (svájci frankban) bónuszokat irat ki magának, hogy nem is tudja, mit jelent a menetrend szerinti repülőgépjárat, hogy kb. negyven éve csak különgéppel utazik.
Blatter azzal fenyegette meg Jenningst, hogy bepereli rágalmazásért, de a fenyegetést nem követte feljelentés. Vajon miért nem?! Amikor megjelent a 2006-os könyv, az egyik főszereplő, Jack Warner leköpte és megütötte őt, úgy, hogy a kamerák is vették az inzultust. 2009-ben új fordulatot vett az ügy: Jennings kapott egy telefonhívást egy ismerősétől. Egy órával később egy szállodában három úr várt az újságíróra. „Olyan volt a frizurájuk, amilyent csak kormányalkalmazottak viselnek. Nem tévedtem. Mindhárman az FBI-tól érkeztek.”
Hat éven át tartó nyomozás kezdődött. A bomba május 27-én robbant, majd június 2-án a következő: ekkor jelentette be lemondását Blatter. „Hogy érzek-e elégtételt? – kérdezi Jennings. – Persze. Ezek a gazemberek többé nem fognak luxusszállók luxuslakosztályaiban dőzsölni. Az első tárgyalásukra kiutazom Amerikába, ha lesz pénzem a repülőjegyre. Jó lesz látni őket a vádlottak padján. Hosszú meló volt, de megérte.”

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.