Bizsergett már az agya?

Kádár Hanga 2016. szeptember 03., 18:44

Tévedés azt hinni, hogy a YouTube-on csak pihentető zenét hallgatva és virtuális meditációs leckéket véve lehet relaxálni. Kipróbáltuk a legújabb lazító módszert, amelyért millió netpolgár rajong.

galéria

Egyre kevésbé számít újdonságnak, hogy a világhálón mindent megtalálunk a legőrültebb hobbipraktikák gyakorlásának tréfásabb bugyraitól kezdve a komolyabb nyelvtanfolyamokig szinte minden témában kaphatunk segítséget. Az ASMR első hallásra sokaknak komolytalan nóvumnak tűnhet, azonban tudományos magyarázat áll az új relaxációs videók hátterében. A titok az agyunkban keresendő.

A pihentető videóknak már többéves hagyománya van, a jóga- és meditációs gyakorlatokat bemutató kisfilmek mellett a természeti hangokat, például madárcsicsergést, kandallóban ropogó tűz felvett, majd hosszú perceken át lejátszott összeállításai ma már nem számítanak újdonságnak. A legnépszerűbb ASMR-videók készítői azonban átlagosan millión felüli nézettséggel büszkélkedhetnek vlog-csatornájukon, a friss hóbort az elmúlt, körülbelül három évben vált igazán népszerűvé.

Mitől leszünk libabőrösek?

Bár a jelenség frissessége miatt a kutatások még nem teljeskörűek, néhány alapvető magyarázat segít megértenünk, hogy miért borzongunk meg a nyakunk és a gerincünk tájékán, ha például a hajunkat babrálja valaki, vagy a susogó, ropogós papír hangját halljuk. Az Autonomous Sensory Meridian Response (ASMR) magyarul önkéntelen érzéki választ jelent, másként önálló idegi reakcióként írható le. Az érzés tapasztalati körülményeit mindenkinél más-más helyzet váltja ki, például, ha csendben, suttogva beszélnek hozzá, ha megmossák vagy fésülik a haját, ha sminkelés közben az arcbőrét érintik, esetleg lassú mozdulatokkal forgatnak előtte egy könyvet. Ilyenkor a tarkó vagy a gerincoszlop közepe tájékán, illetve felső részén érezhető különös, pihentető bizsergés, amely a szőrborzoló izmok aktív működésével, magyarán libabőrhatással is járhat.

Suttogás és recsegő hangok

A témában leginkább a YouTube-on videóblogot működtető személyek csatornáit átlagosan több százezer személy követi, de a legnépszerűbbek esetében a nézettség az egymilliót is meghaladja. S bár szexuális indíttatása nincs az említett relaxációs folyamatnak, sokan mégis agyi orgazmusnak nevezik az ASMR-hatást, igaz, az említett felvételek készítői nem szeretik ezt a kifejezést használni. Egyre több férfi indít YouTube-os csatornát a témában, leginkább női vloggerek készítik a videókat, amelyek során általában suttogó, nagyon halk, csendes és lassú beszéd kíséretében vagy előre eltervezett, szinte szerepjátékszerű folyamatokat végeznek, vagy szuperérzékeny mikrofonokkal különleges, ám mégis hétköznapi hanghatásokat keltenek, például körmök kopogását keményborítós könyvháton, enyhén recsegő műanyag-csomagolás hangját.

A szerepjátékok során a videók készítői úgy beszélnek egyenesen a kamerába nézve, mintha a rögzítő eszköz mi lennénk – számos különböző helyzetre találhatunk példákat a weben, van, aki parókát tesz a kamerájára, amit fésülgetve virtuális fodrászszalonban érezhetjük magunkat, ugyanígy orvosi vizsgálatra, arcmasszázsra, különböző intézményekben történő regisztrációs folyamatokra találhatunk példát. Utóbbiak esetében általában az adatok beiktatásánál a folyamatosan kopogó, kattogó billentyűhang nyújt megnyugtató hatást.

A kellemes borzongásként leírható ingereket a sajátos hanghatások, a lágy beszéddel kísért emberközeli érzést imitáló személyes kontaktus vagy egy-egy mozdulatsor folyamatos ismétlődése váltja ki – ez ugyanúgy személyenként változik. Akad olyan is, aki nagyon későre, évek múltán érez rá a saját ASMR-t kiváltó helyzetére, de olyan is van, aki egyáltalán nem hajlamos a jelenségre. Akadnak személyek, akik a borzongás mellett olyan ellazító hatást érzékelnek, amely segíti őket az elalvásban, azonban ennél komolyabb pszichikai problémák javítására is alkalmazzák.

Szorongás és depresszió ellen

A téma legfrissebb kutatását tavaly végezte el a Swansea Uni­ver­­sity két szakembere 475 alannyal. Kiderült, hogy az ASMR-jelenség kiváltó okai közül a suttogás a leggyakoribb, amely az összes válaszadó 75 százalékánál működik, a személyes figyelem szintén népszerű, ugyanis a megkérdezettek 69 százalékánál váltott ki bizsergést. Azonban akadt olyan válaszadó is, aki a porszívó hangjára tud ellazulni, bár a kutatás szerint ez igen ritka esetnek számít. Az egyedi inger mindig a központi idegrendszer szintjén keletkezik, legtöbb esetben az agyban alakul ki, ahonnan a gerinc irányába halad, esetenként a végtagokat is eléri. Az ASMR segítségével pihenő személyek közül sokan az átlagos rosszkedv mellett a depressziós tünetek és a szorongás enyhítésére is eredményesen használják. A neurológiai jelenség a meditációs folyamatok és a jóga megnyugtató hatásához hasonlítható, rendszeres alkalmazása pedig az alvászavarban szenvedőknek is segíthet.

Az online szféra tette népszerűvé

A különös relaxációs folyamat nem is számít újdonságnak, hiszen sokan tapasztalták már korábban, csak éppen valóságos és nem virtuális környezetben, népszerűvé azonban az internet révén vált. Az egyre sűrűsödő ASMR-csatornáknak köszönhetően ma már elég, ha csak kattintunk párat a YouTube-on, nem kell fodrászhoz, manikűröshöz vagy orvoshoz mennünk ahhoz, hogy megtapasztaljuk a nyugtató érzést, amit például egy másik személy közeli interakciója vált ki az agyunkban. A legnépszerűbb ASMR-csa­tornát, a GentleWhispering-et működtető, orosz származású Maria, a Vice magazinnak adott korábbi nyilatkozatában úgy fogalmazott: a jelenség számára olyan érzés, mintha buborékok csiklandoznák belülről a koponyáját. Elmondása szerint számára egyebek mellett a suttogás és a szemcsés felületeken végighúzott körmök zaja is kiváltja az érzést. A GentleWhispering csatorna videói átlagosan másfél millió megtekintőt és több mint hétszázezer feliratkozót vonzottak eddig.

Az ASMR videóknak létezik egy hagyományosabb, ám annál egyedibb változata is, ezek pedig egy-egy kitalált világ, fantáziauniverzum vagy éppen kellemesen nyugtató környezetet imitáló audiovizuális összeállítások. A cinematográfia elemeit felhasználva az ilyen videók készítői általában 40–60 percben részben mozgó, részben állókép segítségével egy-egy közkedvelt helyszín hanghatásait játsszák le – olyan érzés keltése a cél, mintha magunk is abban a környezetben tartózkodnánk, például erdőben, kandalló előtt, tengerparton, a Gyűrűk Urából ismert hobbit-lakban vagy éppen a Harry Potter-történetekben látott Griffendél tornyában. A pihentető összeállítások megtekintése előtt azonban célszerű legalább egy órányi szabadidőt teremtenünk, mert csak akkor érezhetőek igazán hatásosnak, ugyanakkor fej- vagy fülhallgatóval a legajánlottabb megtekinteni őket, hogy minden apró háttérzajt, effektet lehessen hallani.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.