Vaníliás zöldparadicsom-lekvár
Hozzávalók: 1 kg zöld paradicsom, 30 dkg cukor, 1 citrom leve, 1 rúd vanília, 5 cm-es gyömbérdarab
Elkészítés:a paradicsomokat kockákra vágjuk, ráöntjük a cukrot, a citromlét. A gyömbért megtisztítjuk, lereszeljük, a vaníliarudat kettévágjuk, és kikaparjuk a magjait, majd ezeket is a paradicsomhoz adjuk. Lassú tűzön egy-másfél órán keresztül főzzük, amíg besűrűsödik. Csírátlanított üvegekbe töltjük, és száraz dunsztba tesszük.
Amikor sok-sok évvel ezelőtt elkezdtünk vaníliás zöldparadicsom-lekvárt főzni, olyanról még nemigen hallott senki. Kuriózumként, ebédek, vacsorák után kiskanállal kínáltuk a vendégeinknek. Az egész inkább arra volt jó, hogy mindenki elcsodálkozzon: nahát, mik vannak. De enni, úgy igazán, ahogy lekvárt eszik az ember, soha nem ettük.
Akkoriban ugyanis a zöld paradicsomból leginkább savanyúság készült, télire: önmagában vagy más zöldségekkel keverve, befőttesüvegben vagy egyenesen hordóban. Zöld paradicsomot csakis házilag tettünk el, ilyet nagyüzemi módon nem készítenek. Az ipari felhasználás azért sem terjedt el, mert a nyers krumplihoz hasonlóan a zöld paradicsom is szolaninttartalmaz, ami, ha sokat eszünk belőle, mérgező.
Szerencsére azóta a gasztronómia is nagyot fejlődött, a különböző divatok hatására mindenki sokkal többet kísérletezik, így a zöld paradicsomra is jobb idők járnak. Most már nemcsak egy zöldség, ami nem tud beérni, ezért aztán valamit kezdeni kell vele, hanem egy igen értékes alapanyag, amit a szemfüles kertészek már igen drágán kínálnak az arra éhes vevőknek. A zöld paradicsomból a savanyúságon túl főznek csatnit, de panírozva és megsütve is finom. Készülhet belőle leves vagy csípős salsa. Nekem még mindig a lekvár a kedvencem, amit azonban nem vajas kenyérrel kínálok, hanem karakteresebb ízű sajtok vagy sültek mellé. A lekvárt pedig nemcsak vaníliával ízesítem, hanem teszek bele friss gyömbért is, hogy pikánsabb, picit csípősebb legyen.
(egigeropaszuly.blogspot.com)
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.