Nem lenne szerencsés a két kitüntetést egymás ellen kijátszani, tény az, hogy eddig soha senki nem kapta érdemtelenül egyik díjat sem. S ugyanakkor az is, hogy mindkettő odaítélésének procedúrájában vannak vagy voltak vitatható pontok, első esetben ellenőrizhetetlen a beérkezett „többezer” jelölés összeszámlálásának korrektsége, a másik esetben az idei évig vitatható volt, hogy egy szűk, bár kétségkívül szakértő kör határozza meg, hogy kik lehetnek azok a borászok, akik maguk közül választják ki az adott év kitüntetettjét.
Az idei évtől nagyon helyesen nem a díjat felügyelő Vinum Praemium Alapítvány kuratóriuma állítja össze a jelöltlistát, hanem az elmúlt évek Borászok Borászaiból álló jelölőtestület. A szavazás is finomodott: az első kör után a legtöbb szavazatot kapott öt jelölt közül választják ki a győztest. Szavazategyenlőség esetén a legidősebb jelölő-testületi tag szavazata a döntő. (Még jobb lenne, ha elrendelnének harmadik fordulót is, amikor a két legjobb mérkőzne egymással, elvégre a jelen szabályozás szerint elvben tizenegy szavazattal is díjat lehet nyerni.) A Borászok Borásza örökös cím, amelyet nem lehet újra elnyerni.
Névsorolvasás
Elolvasva a névsort nem kétséges, hogy aki a listán van, az mind méltó rá, de könnyen találnánk további ötven méltót is. Talán szerencsésebb lenne, ha száz borász választaná meg a „borászok borászát”, de ha egyszer a díj alapítója ezt így találta ki, menet közben aligha fognak már módosítani a számon.
Ha elolvassuk, ki az az ötven borász, a „creme de la creme”, aki az idén szavazhatott s egyben jelölt is volt, akkor érezhetjük csak igazán az elismerés súlyát. Még akkor is, ha furcsállható, hogy egyes esetekben a borász végzettséggel nem rendelkező birtoktulajdonos kapott jelölést, más esetekben a birtok alkalmazott borásza vagy igazgatója. Hadd soroljuk fel őket, egyrészt mert megérdemlik, másrészt mert jó igazodási pont lehet bárki számára, aki szerepel a névsorban. A következők boraiban aligha fogunk csalódni: Árvay János, Áts Károly, Bacsó András (Oremus pincészet), Balassa István, Balla Géza, Balogh Zoltán (Somlói Apátsági pincészet), Bárdos Sarolta (Tokaj Nobilis pincészet), Berecz Stephanie (Kikelet pincészet), Bock József, Bodó Judit, Bodorkós Norbert (Kreinbacher birtok), Bolyki János, Bott Frigyes, Bussay László, Dúzsi Tamás, Figula Mihály, Eszterbauer János, Gere Attila, Heimann Zoltán, Homonna Attila, Horváth József (Ráspi), Hudák Péter (Paulay borház), Ipacs Szabó István (Vylyan pincészet), Jásdi István, Karner Gábor, Kiss Gábor, Konyári János, Laposa Bence, Latorczai László (Sauska Pincészet), Légli Géza, Liptai Zsolt (Pannonhalmi Apátsági Pincészet), Losonci Bálint, Luka Enikő, Malatinszky Csaba, Maurer Oszkár, Mérész Sándor (Etyeki Kúria), Mészáros László (Disznókő), Molnár Péter (Patrícius pincészet), Németh Attila Gábor, Szászi Endre, Szecskő Tamás, Szepsy István, Takács Lajos, Takler Ferenc, Tarnóczi Zoltán, Tiffán Ede, Vida Péter, Weninger Franz, Baumkauf-Wille Márta.
A borászok borásza díj eddigi kitüntetettjei: Demeter Zoltán (2007), Lőrincz György (2008), Szepsy István (2009), Légli Ottó (2010), Kaló Imre (2011), Györgykovács Imre (2012), Szentesi József (2013).
Francia-magyar
Az idei kitüntetett tavaly az „év felfedezettje” díjat kapta meg. Berecz Stéphanie francia származású borász, aki Tokaj-Hegyaljára házasodott s férje után a tájba is beleszeretett. Előbb a nemzetközi hírű és rangú Disznókőnél dolgozott főborászként, majd Tarcalon saját családi birtokot alapítottak férjével 2002-ben. A Kikelet névre hallgató pincészetet tartják a löszös termőhelyek egyik legtudatosabb, legtehetségesebb művelőjének.
Hadd idézzük Táncoló medve bornaplóját (tancolomedve.hu), ahol egy beszélgetés olvasható Berecz Stéphanie-val, melyben a borász hölgy megfogalmazza a birtok filozófiáját. „Elsődleges célunk, hogy olyan borok szülessenek meg, amik idővel szépen fejlődnek. Vagyis, hogy egy életpályát biztosítsunk a borainknak. A legfontosabb paraméter egy bornál a struktúra, a sav egyensúlya, az íz játékossága. Bár kevésbe fontos, mégis nélkülözhetetlen a kifejező illatvilág is, ami gyakran önmagában meghatározza magának a bornak a jellegét, stílusát. A Kikelet borok elegánsak és tartalmasak, általában vidámak, de máskor feszesebb savat és ízvilágot tudnak fölmutatni. A változatosságra és a szépségre törekeszünk.”
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.