A legfontosabb magyar kézműves sörfőzdék

Dorozsmai Endre 2014. január 10., 13:20
galéria

A művészetben valamint a művészet határterületein – ide sorolnám a gasztronómiát is, annak megannyi leágazásával a cukrászattól a borászatig, beleértve a párlatkészítést és a sörfőzést is – igen nehéz minőségi sorrendet felállítani, és kijelenteni valakiről, hogy ő a legjobb festő, séf, cukrász vagy borász. Különösképpen aggályos kijelenteni egy borlistáról, hogy ez a száz „legjobb” magyar bor. Ezzel együtt léteznek vitathatatlan vagy alig vitatott „elsőbbségek”.
Szepsy István, aki megkapta a talán legrangosabb nemzetközi elismerést jelentő Les Seigneurs du Vin díjat, a magyar borászatban olyan tekintély, akire lényegében mindenki felnéz és akit mindenki követendő példának tart. A sörök világában hasonló a helyzet a Legenda sörfőzdével. Amit ők az asztalra tettek, annak eddig senki a közelébe sem ért Magyarországon. Annyi műfajban értek el kiemelkedő teljesítményt – beleértve az India Pale Ale-t (IPA), a belga apátsági és az Imperial stout stílust is – , hogy lényegében nincs vetélytársuk a kézműves sörfőzés magyar piacán. Legjobb sörük pedig talán a Brutal bitter, amit a magyar kézműves sörök első számú adatbázisa, a kezmuvessorok.hu honlap a következőképpen jellemez: „ahogyan a nevében is benne van, egy igen markánsan keserű amerikai stílusú India Pale Ale, de nem csak a keserűségében jeleskedik, hanem az Amarillo komló erősen gyümölcsös ízvilágából is sokat kapunk. A komlóforralás alatt hozzáadott komló mellett, még hidegkomlózáson is átesik a sör, ami még jobban előtérbe hozza az Amarillo komló stílusjegyeit.” Mert bizony a sörök esetében is léteznek sörleírások, ez nem csupán a borok kiváltsága. Ezért csak irigyelni lehet azokat a vájtfülűeket, akik ott tartanak a sörismeretben, hogy a különböző komlók karakterét is be tudják azonosítani.

Komló aranya
Korábbi sörrel kapcsolatos írásomban már említettem, hogy a sör-ínyencek számára a non-plus ultra az erősen komlózott IPA, ebből a Legenda többet is piacon tart a Brutal Bitteren kívül: az alacsony alkoholtartalmú fekete Black Light IPA-t, mely amerikai stílusú, 6,5 százalékos alkoholtartalmú IPA, Warrior, Centennial és Citra komlóval. Ennél erősebb a Black Jack, mely 21 balling fokos (ez a ki nem erjedt sör-lé cukortartalmát fejezi ki, s a 21 magasnak számít),8,2 százalékos fekete IPA. A modern, trendi amerikai komlókkal készült IPA-k párhuzamba állíthatók a különböző, markáns, gyümölcsös illatvilágot garantáló, fajtaélesztőkkel készült divatos reduktív borokkal. A Kelet Indiai Társaság nevű 6,5 százalékos IPA-val a Legenda a klasszikus angol IPA-k előtt tiszteleg. „A keserűség itt is kifejti hatását, azonban az angol komlók, kellemes, fűszeres – mondhatni, kissé konzervatív – ízvilága teljesíti ki, formálja egésszé a sört. Egy angol IPA az előkelőségével, a keserű és a fűszeres ízvilágok finom egyensúlyával hengerel” – írja a már idézett honlap. A Diesel 4,8 százalékos „Light” IPA, mely „egy lágyabb, könnyedebb ivósör, citrusos ízvilággal párosítva”. Az idézett leírásokat egyébként minden esetben saját tapasztalat alapján is megerősíthetem, ám sosem árt a beavatottabbakat idézni, ha egy területen újnak számítunk.
Végül megemlítendő a kézműves sörök honlapján nem jellemzett, vélhetően frissen piacra dobott 6,5 százalékos Zodiak IPA is, mely Chinook, Simcoe és Amarillo komlóval készült és igen markáns íz- illetve illatélményt nyújt. (Az 500-600 Ft-ba kerülő fél literes kiszerelésű magyar sört összekóstoltuk 0,33-as 3,5 fontos angol IPÁ-kkal s kiderült: hiba volt a Zodiakot a sor elejére illeszteni, mert bizony maga mögé utasította a mezőny nagy részét.) A második legjobb helyért már vetélkedés folyik a magyar kézműves sörpiacon.
A kiskunhalasi Hopfanatic, a győrzámolyi Bors és a Fóti Kézműves Sörfőzde egyaránt igényt tarthat a képzeletbeli dobogó második helyére. E sorok írójához a Hopfanatic áll legközelebb, de ha a popularitást nézzük, akkor a kézműves söröket fogyasztó magyar közönség a fótira szavaz, ugyanakkor az sem mellékes, hogy a Bors serfőzde sörei voltak ott először borszaküzletek (!) polcain.
A Hopfanatic sörfőzde Nohoplimit árulkodó névre keresztelt söre nemrég megnyerte két amerikai sörturista privát díját, akik a fél világot bejárták izgalmasabbnál izgalmasabb sörök után kutatva és interjút adtak az egyik webes portálnak, megemlítve kedvenc magyar sörüket, a Nohoplimitet és kedvenc Budapesti sörözőjüket, a Csak a jó sört.

Fantázianevek és formációk
A fótiak nem véletlenül közönségkedvencek. A Keserű Méz nevű alkotásuk a jól érthetőséget ötvözi a minőséggel, egyensúllyal és markáns karakterrel. Nagyjából olyan, mint a borok területén Geréék nagy palackszámban gyártott Kopár nevű presztízsbora, azzal a különbséggel, hogy a 600 ft körül kapható Keserű Mézet bárki megengedheti magának, míg ugyanez a 7-8000 ft-os Kopárról már nem mondható el.
A Bors serfőzde elsősorban barna és félbarna Ale sörökben utazik (Sherwood, Little John, Tuck barát), ugyanakkor az Anonymus nevére hallgató IPA sörük is a legjobb magyar sörök egyike.
Végül említsük meg az utóbbi években egyre több izgalmas sörrel jelentkező Békésszentandrási sörfőzdét, mely a budapesti gasztronómiába is bekerült s az külön értékelhető, hogy piacra dobták a Romantikus Erőszak zenekar saját címkés sörét. (Ebben alighanem megihlette őket vagy tán a zenekart az AC/DC , az Iron Maiden és a Motorhead saját tervezésű, a zenekar képi világát idéző söre.)
Jó sörfőzdének számít még a miskolci Zips is: tőlük is az IPA-t ajánlom elsősorban, de igen szép a Golden Ale és az Amber Ale is. Az idei Gourmet-n egyik legkellemesebb élményünk volt e miskolci brew-pub kitelepült részlege.
Az igazán izgalmas műfajokban sajnos nem mozog a csepeli Rízmajer, de azért jó szívvel lehet ajánlani a Cingulus nevű fekete sörüket vagy a Cortez kukoricasört, mely bármikor van olyan jó, mint mexikói társai (más kérdés, hogy minek kukoricából sört készíteni) s hasonló a helyzet a tapolcai Starival, melynek jó ivású a pils söre, a búzasöre és az ír vörös söre is.
Egy szó mint száz, a minőségi magyar kézműves sörök palettája színes, de nem annyira, hogy fél év alatt ne lehetne behatóan kiismerni. Csak ajánlani tudjuk minden sörbarátnak, hogy lépjen tovább, s az óceánnyi ipari lager sörök után vágjon bele, ismerje meg az egyéniséggel, személyességgel bíró, valódi sörök világát.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.