Fontosnak tartják a néphagyomány megőrzését, a zenélésen kívül pedig mindannyian néptáncolnak a Nádas zenekarban. A szamosújvári formáció a Méra csűrfesztivál közönsége előtt is bemutatkozott, fellépésük előtt Molnár Ákos prímással beszéltünk.
Nagy sikerrel zárult a Hagyományok Háza és az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány negyedik Mikházi szabadegyeteme július elején. Az előadások és a programok népes közönséget vonzottak, a résztvevők teli tarisznyával távoztak.
Újraélednek a májusi szokások, amelyek évszázadok óta divatban voltak. A hónap legnépszerűbb eseménye a majális volt, a hagyomány kétszáz évre tekint vissza. A múlt század közepéig a májusi szerenádok is dívtak a lányos-asszonyos házak ablakai előtt.
Erdélyi Tibor Kossuth-díjas magyar táncos, koreográfus, népi szobrász életét a népművészetnek szentelte. A Magyar Állami Népi Együttes munkájában a kezdetektől részt vett, s nagyon sok emléke kapcsolódik a „hőskorhoz”. Szavaival ezekből idézünk.
Családja jelenlétében emlékeztek meg dr. Kós Károly néprajzkutatóról születésének 100. évfordulóján a kolozsvári Györkös Mányi Albert Emlékházban.
Húsvét közeledtével a Hagyományok Háza munkatársa Burján Istvánt, a pécsi Janus Pannonius Múzeum főmuzeológusát kérdezte két helyi népszokásról: a hosszúhetényi báránylesről és a bólyi Emmausz-járásról.
Bár a húsvét jelentős helyet foglal el Kalotaszeg életében, nem csak ünnep idején lélekemelő ellátogatni Erdély egyika legszebb tájegységére. Az Essig-házaspár által Zsobokon működtetett képzőművészeti tábor e jeles egyházi ünnepbe is betekintést nyújt.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.