Tavaly májusban jelentették be, hogy Kapu Tibor lesz a következő magyar asztronauta, aki kutatásokat végezhet a világűrben, Cserényi Gyulát pedig tartalékosként választották be a programba. Kapu Tibor minden erejével igyekszik növelni az ország és a magyar tudósok presztízsét: több tucat kísérletet végez majd a Nemzetközi Űrállomáson, de több meglepetéssel is készül a magyaroknak. A közmédia több mint két éve, a Jó Világ című műsor pedig az utóbbi hónapokban követi figyelemmel az eseményeket. A HUNOR-program űrhajósára váró utazásról Joó Csaba, a közmédia Év riportere díjas munkatársa beszélt a Duna Család-barát című műsorának vendégeként.
– kezdte Joó Csaba. Hozzátette, az űrhajó legénységét a Kennedy Űrközpontból bocsátják majd fel, arról a helyszínről, ahonnan a legendássá vált 1969-es Hold-misszió is indult. Másik érdekességként említette, hogy a felkészülés során minden részletre figyelnek. Még egy fogprobléma sem állhat az űrutazás útjába: a felbocsátás előtt körpanorámát készítenek, majd megvizsgálják azt. A nyomáskülönbség miatt ugyanis extrém fájdalom léphet fel, ha légbuborék szorult a tömés és a fogak közé.
A június 8-ra tervezett misszió legénysége a felbocsátás előtti két hetet már karanténban tölti.
Addig folytatódik a felkészülésük, miközben Cserényi Gyula tartalékos már más feladatokkal foglalkozik, hiszen ő majd a földi irányítás munkáját segíti.
„Több órás élő adást tervezünk a közmédia szinte valamennyi csatornáján. A nézők és a hallgatók bepillanthatnak a készülődésbe, megtekinthetik a felbocsátást, miközben szakértők értékelik az eseményeket a stúdióból. A legfrissebb helyszíni információkat Balog Tamás kollégámmal, a Kossuth Rádió Irány az űr! című műsorának házigazdájával tudósítjuk” – részletezte Joó Csaba. A teljes beszélgetés újranézhető a Család-barát Médiaklikk-oldalán.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.