A természet varázsát először a kisebbek fedezték fel, akik június 30. és július 4. között vehettek részt a besztercei kisíjásztáborban. A rendezvényen 40 gyermek élvezhette az ott töltött szünidőt, egyszerre tanulhattak és játszhattak. Nem sokkal később, július 7–11. között a nagyok íjásztábora következett, ahova 45 gyerek jelentkezett átélni az izgalmas programokat és a hagyományőrzés élményeit.
Simon Szabolcs, Nagy Győző, Marcu Dániel és Simon Loránd, a Simifolkart csapatának négy tapasztalt oktatója ez alkalommal is gazdag és sokszínű programkínálattal várta a résztvevőket.
A nap minden reggel tornával indult, majd a gyerekek néptánccal, népi játékokkal, sportvetélkedőkkel, hagyományos íjászattal, ostorozással, valamint erdei sétával töltötték az időt. Természetesen a napi háromszoros étkezés is biztosított volt. A résztvevők megismerkedhettek a hagyományokkal, új népdalokat és játékokat tanulhattak, miközben fejlődött kézügyességük, állóképességük, figyelmük és együttműködési készségük.
A kisíjásztábor programjától eltérve a nagyok táborának harmadik napján, a kedvezőtlen időjárás miatt, a délelőtti foglalkozásoknak a Besztercei Magyar Ház adott otthont, ahol az eső és a borongós idő ellenére a gyerekek továbbra is nagy lelkesedéssel merültek el a különböző tevékenységekben, mint az íjászat, ostorozás, néptánc és népi játékok. Délutánra a program a Casa Ema uszodában folytatódott, ahol szakszerű felügyelet mellett bátran csobbantak a benti medencében. Az úszás és a különféle vízi játékok vidám kacagással töltötték meg a teret, a fürdőzés igazi, felejthetetlen élményt nyújtott számukra.
A hagyományokhoz hűen az idei tábor egyik legemlékezetesebb eseménye a vajdaszentiványi kirándulás volt: csütörtökön a Hanna Hagyományőrző Műhelyben a helyi szokások elevenedtek. A nap folyamán a résztvevők számos felejthetetlen élményben részesültek, amelyek igazán különlegessé tették a kirándulást:
szekéren utaztak, lovagolhattak, az udvaron élő állatokat simogatták és etették, ugyanakkor helyet kapott a néptánc, a kézművesség, az agyagozás, de az íjászat és az ostorozás sem maradt el.
A hét utolsó napján a szülők is meghívást kaptak a táborba, hogy személyesen megtapasztalják, milyen élményekkel gazdagodtak gyermekeik, és betekintést nyerjenek abba, hogyan töltötték a fiatalok ezeket a felejthetetlen a napokat. A gyerekek íjászbemutatóval, ostorcsattogtatással, népi játékokkal és néptáncelőadással lepték meg a vendégeket. A tábor zárásaként közös étkezésre került sor, és a résztvevők olyan különleges emléktárgyakat vihettek haza, amelyek nem csupán ajándékok, hanem a közösen megélt pillanatok, a kialakult barátságok kézzelfogható emlékei is.
A tábor legfőbb célja, hogy a gyerekek a nyári szünidőt ne csak technológia eszközei előtt, hanem aktív, egyedi és kreatív tevékenységekkel töltsék el a természetben.
Itt nemcsak szórakozhattak, hanem lehetőséget kaptak arra is, hogy közelebbről megismerjék a magyar népi kultúrát. Az ilyen típusú élmények segítenek kialakítani a fiatalokban a természet és a népi kultúra iránti tiszteletet, egy életre szóló emlékeket és barátokat is biztosítva.
A rendezvénysorozatot a Besztercei MADISZ és a Pro Hereditatem Egyesület szervezte – előbbiek a kisíjásztábor, utóbbiak a nagyíjásztábor lebonyolítását vállalták. A programok megvalósulását az RMDSZ Beszterce-Naszód megyei szervezetének közreműködése és támogatása, valamint Beszterce város Polgármesteri Hivatala, az RMDSZ Communitas Alapítványa és az RMDSZ Ügyvezető Elnöksége tette lehetővé.
Eranus Enikő
Vége szakad az elmúlt napok nehezen elviselhető hőségének: szerdától a hőmérséklet átlagosan tíz fokkal csökken, és szinte napi rendszerességgel kisebb esőre, vagy záporra lehet számítani, de a felhős idő mellett bőven lesz részünk napsütésben is.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.