Egy valódi francia-indián

Dénes Ida 2015. június 13., 14:27 utolsó módosítás: 2015. június 13., 14:29

A Karl May regényekből készült Winnetou-filmek nagy részének címszereplője, Pierre Brice francia színész június 6-án 86 éves korában, tüdőgyulladás szövődményei következtében elhunyt. A legindiánabb francia nem tudott megszabadulni a szerep adta skatulyától.

galéria

Pierre Brice 1929-ben született a franciaországi Brestben. 1948-ban besorozták a francia hadseregbe, és harcolt az első indokínai háborúban. 1953-tól párizsi színpadokon lépett fel, filmszerepet először 1958-ban osztottak rá. Spanyol, olasz és nyugat-német stúdiókban kapott feladatokat.

A küzdő színész...

1962 és 1998 között tizenegy nyugat-német Winnetou-film főszereplője volt. Az Ezüst-tó kincse, Winnetou 1., Old Shatterhand, Winnetou 2. Az utolsó renegátok, Keselyűk karmaiban, Az olajherceg, Winnetou 3. Winnetou halála, Winnetou bosszúja, Winnetou és a félvér Apanatschi, Winnetou és barátja, Old Firehand, Winnetou és Old Shatterhand a Halál Völgyében – a lista sokunknak lehet ismerős.

A Winnetou-szerepeket követően Brice kevés kivétellel főleg kalandos történetekben kapott szerepet, de a Dákok című 1967-es francia–román filmben is láthattuk, mint Severust, a rajnai légiók parancsnokát. Zorrót is játszott egyszer, de közös filmben szerepelt például Lex Barkerrel és Terence Hillel is. A Winnetou karaktertől mégsem tudott szabadulni. 1977 és 1980 között a németországi Elpse-ben szervezett Karl May Festspiele-n alakította az apacs hőst, majd ugyanezt a szerepet töltötte be a Bad Segebergben rendezett fesztiválon is, melyet Karl May műveinek szentelnek. Ezt a rendezvényt évekig igazgatta a francia színész, Winnetou szerepét Gojko Mitics szerb színész vette át tőle, akit a közönség a kelet-német készítésű Winnetou-filmek főszereplőjeként ismerhet.

Színházi fellépései mellett képernyőn inkább csak sorozatokban szerepelt. 1997-ben újra feltűnt a Winnetou visszatér című kétrészes tévéfilmben, amely borzalmas kritikákat kapott, de a Winnetou-rajongók sem fogadták szívesen, lévén, hogy az apacs törzs vezetője az 1965-ös nyugat-német–olasz Winnetou 3-ban egyértelműen meghalt. Brice egykori Winetou-sikerei viszont állítólag még a német–francia kapcsolatokon is javítottak.

A francia színész próbálkozott az énekléssel is: Martin Boettcher német zeneszerző – aki a Winnetou-filmek zenéjét is szerezte – komponált neki, de a legtöbb dal németül volt, és mivel Brice nem beszélt németül, fonetikus leírás alapján vették fel az albumot.

…és az apacs hős

A Pierre Brice formálta Winnetou Karl May számos regényében szereplő amerikai indián hős. Nevének jelentése Égő Víz. Minden idők legtöbb könyvet eladó – több mint kétszázmillió példányról beszélünk – német írójának regényeiben az egyes szám, első személyben mesélő Old Shatterhand találkozik Winnetouval, és drámai események után igaz barátságot kötnek. Számos összetűzésben vesznek részt, tanúbizonyságot téve nagyszerű harcmodorukról és embertársaik iránti könyörületességükről. Winnetou karaktere a romantikus „nemes vadember” idea megtestesítője.

A történet szerint Winnetou nevelője egy fehér ember volt, ám az apacsok vezetőjévé válik, miután apját és húgát megöli egy Santer nevű fehérbőrű bandita. Old Shatterhand az apacs törzsfőnök vértestvére lesz. A sorozat utolsó kötetében Winnetout lelövik a sziú törzshöz tartozó ogellallák, Santer pedig elnyeri méltó büntetését.

Karl May Winnetou-regényei a szabad élet utáni romantikus vágyat és a bizakodást szimbolizálják az emberek alapvető jóságában, azt az ideális állapotot, amikor az ember szorosan együttműködött a természettel. A Winnetou az egyik legismertebb ifjúsági regény, magyar nyelven is számos kiadást megért. A szocialista rendszerben cenzúrázták: a magyar kiadásból kimaradt, hogy Winnetou a halála előtt megtért, s magát kereszténynek tartotta. Karl May történetei annyira népszerűek voltak, hogy még a náci Németországban sem tiltották be, annak ellenére, hogy a színesbőrűek hősi viselkedését példázza. A hivatalos kurzus szerint azért maradhattak a Winnetou-regények, mert az amerikai bennszülöttek bukását példázza, ezt a bukást pedig a nemzeti tudatuk hiánya idézte elő…

Winnetou ma is népszerű. Nevét a Google-ba beütve több mint kétmillió találatot kapunk, márciusban pedig felröppent a hír, hogy a német RTL televízió új Winnetou-filmeket készít Karl May indiánregényei alapján. Az idén karácsonykor képernyőre kerülő tévéfilm szereposztása még nem ismert, ám az teljesen bizonyos, hogy nem a legismertebb Winnetout, azaz Pierre Brice-t láthatjuk majd a címszerepben.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.