Berke Márta (képünkön) Nagyváradon született, öten vannak testvérek. Mint mondja, nagyon nyitott családban nőtt fel. Hozzájuk mindig szerettek járni az emberek, az anyukájuk minden helyzetben feltalálta magát, remekül rögtönzött. Nem volt gond akár öt-hat embert is jóllakatni a már meglévő hét mellett. Ezt a képességet örökölték a gyerekek is.
Márti világéletében szeretett sütni. Egyik kedves gyerekkori emléke, hogy a szülők elutaztak, és tudta, hogy amikor megérkeznek, süteménnyel kell várni őket. ő volt a nagylány, az ő feladata volt elkészíteni. Az anyukája nagyon büszke volt rá, ő meg arra, hogy megdicsérték. Már akkor megtapasztalta, mennyire jó dolog örömöt szerezni. Eredetileg belsőépítésznek készült, mert abban is örömét lelte, hogy bebújik mások bőrébe, és kitalálja, hogy nekik mi a jó. Az élete úgy alakult, hogy mégsem lett belsőépítész, restaurátor szakon végzett szülővárosában. Közben a vakációkban kint dolgozott Németországban, egy birtokon, ahol állattenyésztéstől a cukrászatig mindennel foglalkoztak. A ház asszonyától, aki tanított is egy házvezetőnő iskolában, nagyon sokat tanult. Később restaurátorként, amikor éppen új megbízásra várt, catering munkákat vállalt. Bárhol megfordult, mindenhol kicsit alakított a környezeten. Otthonosabbá tette, felvidította. Közben sütött, kísérletezgetett és kóstoltatott az éppen körülötte lévő emberekkel. Ha ma visszatekint, már látja, hogy az élete úgy alakult, mintha végig a cukrászda megnyitására készült volna.
Az otthon fogalma mindig izgatta. Régen kastélyokkal akart foglalkozni, úgy gondolta, lehetetlen, hogy tönkremenjenek. De már akkor az érdekelte, hogyan éltek bennük az emberek, milyen volt lakni bennük. Végül úgy alakult, hogy egy cukrászdát tett otthonossá.
Almabortorta
Hozzávalók (23 cm-es formához) A tésztához: 18 dkg liszt, késhegynyi sütőpor, 8 dkg porcukor, 1 tk vaníliáscukor, 1 tojás, 18 dkg puha vaj. A töltelékhez: 1 kg alma (ne legyen nagyon lédús), 1 kk fahéj, 2 tasak vaníliaízű puding, 7,5 dl almabor (almalével helyettesíthető), 25 dkg cukor, 2 dl tejszín, kakaópor a tetejére
Elkészítés: A tészta hozzávalóit összegyúrjuk, és kibélelünk vele egy kivajazott kapcsos tortaformát. (Az oldalát is.) A töltelékhez az almákat megmossuk, meghámozzuk, kimagozzuk és vékonyan felszeleteljük, majd meghintjük fahéjjal. A pudingport az almaborral elkészítjük a leírás szerint. Az almaszeleteket a forró pudingba keverjük, és egyenletesen a tortaformába öntjük. 180 fokra előmelegített sütőben 60 percig sütjük. A tortát teljesen kihűtjük, majd egy tálra helyezzük. A tejszínt felverjük, a torta tetejére simítjuk, és megszórjuk kakaóval.
Merthogy néhány éve elkezdett álmodozni egy saját cukrászdáról, egy olyan helyről, ahol mindenki otthon érezheti magát. A terv sokat változott az évek során, az alapötlet soha. Márti végül Budapest belvárosának szomszédságában nyitotta meg álmai cukrászdáját, az Asztalkát. Egy olyan helyet képzelt el, ahol mindenki megtalálja a saját ízlésének és pillanatnyi hangulatának megfelelő süteményt, ahol mindenki boldog.
Mártinak nincsenek cukrász felmenői, nem megszállottja egyik konyhának sem. Egyszerűen élvezi, hogy az élet sokszínű. Mint mondja, az Asztalka a világ sokszínűségéről szól, és nagyon szereti nézni, ahogy a vendégei viszonyulnak ehhez.
Az Asztalkában sokféle sütemény van, és persze minden vendégnek más a kedvence. Mégis, egy torta különösen népszerű, ez a Bajorországból származó almabortorta.
Az alábbi recept nem a Mártié, de az almabortortának is nagyjából annyi receptje van, ahányan készítik. Ezt készítse el mindenki otthon, majd ha Budapesten járnak, kóstolják meg a Mártiét is. És persze örüljenek!
(egigeropaszuly.blogspot.com)
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.