Nagy Laci
Akad olyan ember, aki nem szereti a palacsintát? Aligha. Mindenki kedvence a hígpalacsinta finomabbnál-finomabb gyümölcsízzel vagy csokikrémmel megkenve. Gyerekkoromban alig vártam, hogy valami tartalmas leves legyen ebédre, mert akkor tudtam, hogy a következő fogás hígpalacsinta lesz. Nagymamám sütötte, és mi, az unokák már töltöttük is meg, és azonnal úgy, jó melegen ettük. Soha nem gyűlt annyi, hogy másnak is maradjon – addig biztosan nem, míg jól nem laktunk belőle.
A palacsintatésztához szükségünk van lisztre, tojásra, édes tejre, ásványvízre és kevés sóra. Ha édes palacsinta készül, a tésztába aromaként citromhéjat reszelhetünk és vaníliás cukrot is adhatunk hozzá. Az állagát mindenki úgy készíti, ahogy érzi, tanulta vagy ellopta az idősebbektől. Van, aki kevés olajat is ad hozzá. Ha nincs készenlétben tej vagy buborékos víz, helyettesíthetjük forrásvízzel, de a sör is megteszi. A sörös változatot sonkás krémmel, darált maradék főtt hússal, kapros juhtúróval töltjük, de számtalan más változatban elkészíthetjük, attól függően, milyen nyersanyagokkal rendelkezünk, illetve mennyire vagyunk kreatívak.
Vannak olyan palacsinták is, amelyeket nem töltünk, hanem a hozzávalókat a tésztához adjuk, így sűrűbb masszát kapunk, amelyet forró olajban egyszerűen csak megsütünk: ilyen a sós krumplis palacsinta. A főtt reszelt krumplit belekeverem a palacsintatésztába, készítek kétféle krémet, egy darált füstös sonkásat, illetve kétféle sajtból készültet – az egyik egy könnyen olvadó, a másik pedig füstölt sajt lesz. Mindkét esetben tejföllel megbolondítom, fűszerezem és egymásra rakva rétegelem a palacsintákat. Így készül el a palacsintatortám: egyik réteget sonkás krémmel kenem meg, a másikat sajtossal mindaddig, míg a hozzávalók el nem fogynak. A tetején lévő palacsintára reszelt sajtot teszünk, aztán be a sütőbe, s amikor a sajt ráolvad a tetejére, már kész is. Úgy szeletelem, mint a tortát.
Sok kedvencem közül nézzünk egy gombás „hortobágyi”palacsintát is. A gombából paprikást főzök több hagyma hozzáadásával, hogy jó tartalmas mártást kapjak. Ezt fűszerezem sóval, erős és édes nemes paprikával, fekete borssal, hozzáadok felaprózott petrezselyemzöldet, esetleg majoránnát, és készre főzöm. Amíg a paprikás hűl, előkészítem a palacsintatésztát, amit 5–10 percig pihentetek, majd megsütöm a palacsintákat. A félig kihűlt palacsintákat betöltöm a gombapaprikással, a végeit behajtogatom, mint a töltött káposztánál, hogy a töltelék ki ne folyjon belőle, majd egy jénai üvegedénybe helyezem. Ráöntöm a paprikás megmaradt szaftját, amelyet tejföllel gazdagítok, reszelt sajttal megszórom a palacsinták tetejét és beteszem a sütőbe. Amint a reszelt sajt ráolvadt a palacsinták tetejére, a finom tejfeles szaft pedig rotyog, már kész is a lakoma.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.