Életem egyik legfurcsább szilvesztere az első utcán töltött újévváró mulatság volt, ami azért volt szokatlan, mert addig csak kisebb-nagyobb házibulikban voltam. Esetleg valamilyen szórakozóhelyen, de ott is barátokkal, összeszokott társasággal. Egyszer voltam tengerparton is, de háborús idők jártak arrafelé és mindenki inkább ijedt volt, mint vidám. A helyiek közül próbált mindenki nyugodt lenni és boldog, de az éjszakai petárdák nyomán kiült szemükbe a félelem. Hiába morajlott, hullámzott a tenger ugyanolyan varázslatosan, nem a legfelhőtlenebbül átmulatott éjszaka volt. Mentségünkre szóljon, amikor elindultunk, mi sem tudtuk pontosan, hogy mi vár ránk.
A sikeres év érdekében
Aztán jártam magas hegyen is, ami azért volt csodás, mert kint nagy hó volt, és mélységes csend. Olyan, amilyet csak hegyen, esetleg havas erdőben lehet hallani. Súlyos, néma csend. Volt olyan is, amikor egy alig lakott pici kis székely faluba mentünk el szilveszterezni. Pálinkával védekeztünk a hideg ellen, szánkóztunk és éjfélkor még a harangokat is meghúztuk. Másnap töltelékes káposztát ettünk és boldog új évet kívántunk a falu összes lakosának. Úgy lett az egyik legemlékezetesebb szilveszter, hogy közben bensőségesebb, barátságosabb alig lehetett volna. A falu, amit három napra felráztunk a csendből.
Persze a szilveszter éjszakája azért a mulatozásról szól, legyünk kint vagy bent, fent vagy lent. Ez az este mindenhol a jókedvé, vidámságé, mulatságé, nagy étkezéseké és a különbözőjövendőmondásoké. Ezen az éjszakán szinte mindennek jelentősége van, nem mindegy, hogy mit veszünk fel, mit eszünk, iszunk, ki kíván először boldog új évet. Ezektől függ, hogy a következő évben mennyire leszünk gazdagok, szerencsések, mennyire lesz aktívaszerelmi életünk, ki lesz apárunk.
A magam részéről minden évben valami új babonát gyűjtök be, gyarapítom az addigiakat. Ha valamelyik régi érvényét vesztette volna, legyen másik, ami a helyébe lép. Hinni természetesen nem hiszek bennük, de azért nem kockáztatom meg, hogy ne gondoljak semmire, vagy ne adj Isten, véletlenül olyan szárnyast egyek, amelyik hátrafelé kapar a lábával.
Ezért idén szegfűszeggel megtűzdelt narancsokat osztogatok majd, ami Angliában szerencsehozó ajándéknak számít. Mindenképpen gondoskodom a gazdagon terített asztalról is, ez jövőre távol tartja az éhséget és a gondot. Lehet, hogy még szerencsesütiket is sütök, ezzel nagy sikereket lehet elérni felnőttek és gyerekek között egyaránt.
A menü összeállításánál a batyus buli mellett döntöttünk. Így nem a háziasszony nyakába szakad a teljes vacsora elkészítése, meg aztán rengeteg izgalmas étel fog összegyűlni. Mindenki elhoz a kedvencéből egy keveset, és ha csak 4-5-en leszünk, máris igazi terülj-terülj asztalkámat lehet varázsolni.
Mártogatókavalkád
Gondolom, azt az érzést mindenki ismeri, amikor még alig kóstolt valamit az asztalról, máris tele van. Ilyenkor persze nem lehet azonnal leállni, és akkor jön a rosszullét, amikor még alig kezdődött el a szilveszteri mulatság. Ezt megelőzendő szerintem nagyon praktikusak az apró falatkák, amikből egyet-kettőt bekap az ember, megkóstolja, ugyanakkor marad hely a többinek is.
A különböző mártogatósok nagyon népszerűek ilyenkor: joghurtos, túrós, majonézes krémekbe lehet mártogatni mindenfélét, kenyeret, sós aprósüteményeket, sült vagy nyers zöldségeket. Ha mártogatós mellett döntenének, mindenképpen próbálják ki a nyers karfiolt, nagyon finom például fokhagymás, márványsajtos joghurtba mártogatva. Az egzotikusabb ízek kedvelői feltétlenül próbálják ki a currys banánt: jól megérett banánt össze kell keverni egy evőkanál tejföllel vagy majonézzel, és minimum 2 teáskanál curryvel.
A magam részéről idén képviselő fánkkal készülök. Nagy adagot sütök és mindenféle krémmel, pástétommal töltöm meg. Apró, színes zászlókat készítek, ezekre írom fel, hogy melyik milyen ízű. Szerintem jól fog mutatni az asztalon a sok minden más között.
Édességnek ezek után természetesen nem hagyományos képviselőfánkokat készítek, hanem szintén valami apró, de másfajta desszertet. A niflettes francia sütemény, bár közeli rokonát megtaláljuk Portugáliában is. Minden benne van, ami a francia süteményeket jellemzi: könnyed, légies, gyors és persze finom. Állítólag az árva gyerekeket vigasztalták ezzel a kis édességgel, és amikor átnyújtották nekik, azt mondták „ne sírj”, azaz „ne flete” – innen ered a neve. Bolti leveles tésztából készül, így eléggé egyszerű elkészíteni.
Boldog, bőséges új évet kívánok mindenkinek!
(egigeropaszuly.blogspot.com)
Képviselőfánk
Hozzávalók: 1 dl víz, 1 dl liszt, 0,5 dl olaj, 4 tojás, 3 csipetnyi só
Elkészítés: ebből legalább 2-3 adagnyit sütök. Az olajat a vízzel feltesszük főni. Ha felforrt, hozzáadjuk a lisztet és addig kevergetjük, ameddig a massza összeáll egy gombóccá. Közben az edény alján pörc képződik, ezt mindig felkapargatom mert jelentősen hozzájárul az ízélményhez. Ha a tészta összeállt, kézi mixerrel egyenként beledolgozzuk a tojásokat és a sót.
Sütőpapírral bélelt tepsibe teáskanállal vagy habzsákkal kis halmokat nyomunk, és 200 fokra előmelegített sütőben 25-30 perc alatt aranybarnára sütjük.
Wasabis avokádókrém
Hozzávaló: 1 avokádó, wasabi ízlés szerint, 3 ek lime-lé
Elkészítés: az avokádót alaposan megmossuk, kettévágom, a magját kivesszük, és kikaparjuk a belsejét. Villával összetörjük, alaposan összekeverjük a wasabival és három evőkanál lime-lével. Közben kóstolgatjuk, hogy elég ízes-e már. Sózzuk.
Lime-os szardínia
Hozzávaló: 4-5 evőkanál lime-lé, 1 olajos szardíniakonzerv, sherry balzsamecet-krém, só
Elkészítés: a halat villával összetörjük, összedolgozzuk a saját olajával, lime-lével ízesítjük, és meglocsoljuk balzsamecet-krémmel.
Fűszeres karfiolkrém
Hozzávalók: 0,5 kg karfiol, maréknyi rizs, 1-1 mokkáskanál római kömény, kömény, koriander, arab fűszerkeverék, egy kiskanál mustár, két evőkanál tejföl, frissen facsart citromlé, bors, só
Elkészítés: a karfiolt sós vízben puhára főzzük. A rizst bő vízben megfőzzük, majd leszűrjük. Egy tálban összeturmixoljuk, a karfiolt a rizzsel, hozzákeverjük az apróra vágott hagymát, tejfölt, mustárt és a fűszereket.
Gombakrém
Hozzávalók: 25 dkg csiperke gomba, 1 kis fej hagyma fele, 1 doboz tejszínes sajtkrém, 1 evőkanál szárított vargányapor, 1 evőkanál tejföl, petrezselyemzöld, kevés frissen facsart citromlé, só, bors
Elkészítés: a gombát saját levében megpároljuk. Leturmixoljuk, elkeverjük a sajtkrémmel és a tejföllel. Hozzáadjuk az apróra vágott hagymát, a gombaport, a fűszereket. Kevés citromlevet keverünk bele, és megszórjuk apróra vágott petrezselyemzölddel.
Fokhagymás gomba
Hozzávalók: 3 ek olaj, 40 dkg gomba, 4 gerezd fokhagyma, 1 nagy csokor petrezselyem, 1,5 dl tejszín
Elkészítés: a fokhagymát és a zöldpetrezselyemet apróra vágjuk, és az olívaolajon pár percig kevergetjük. Beletesszük a szintén apróra vágott gombát, sózzuk, és saját levében puhára pároljuk. Ráöntjük a tejszínt, és megvárjuk, míg besűrűsödik.
Fehér körözött
Hozzávalók: 25 dkg tehéntúró, 5 dkg tejszín, 1 hagyma, 1-1 ek petrezselyem, snidling, tárkony, 1 gerezd fokhagyma, 2 ek olívaolaj, 1 ek fehérborecet, só
Elkészítés: a zöldfűszereket és a hagymát apróra vágjuk. A hozzávalókat krémesre keverjük, sózzuk és friss kenyérrel tálaljuk.
Niflettes
Hozzávalók: 0,5 l tej (jó zsíros), 12 dkg cukor, 4 dkg keményítő, 1 vaníliarúd (most kivonatot használtam), 5 tojás sárgája, 1,5 ek narancsvirágvíz
Elkészítés: a tejet felforraljuk a vaníliarúd kikapart belsejével, közben a cukrot simára keverjük a tojássárgákkal és a keményítővel. A forró tejet óvatosan ráöntjük a tojássárgákra, majd visszatesszük a tűzre állandóan kevergetve. Ha besűrűsödött (pár perc az egész), levesszük, belekeverjük a narancsvirágvizet, lefedjük egy fóliával, hogy ne bőrösödjön be és félretesszük.
Az előre kinyújtott leveles tésztából (ennyi krémhez 2 adag) korongokat vágunk egy pohárral, közepükre helyezünk egy-egy kiskanál krémet, és 180 fokra előmelegített sütőben 20-25 perc alatt megsütjük.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.