Gyönyörű, világhírű pavlova

Leopold Erika 2013. június 27., 20:17
galéria

Azt nem állítom, hogy két perc alatt meg is van, mert bár az előkészületek nem igényelnek hosszú időt, a sütése már igen, és utána meg kell várni, míg kihűl. Cserében viszont egy-két nappal korábban is elkészíthető, pehelykönnyű, nincs benne liszt, tej, és néhány idénygyümölccsel pillanatokon belül a legelegánsabb tortává varázsolható. Ha valakit még nem győztem volna meg, akkor még két érvet tudok felhozni: olcsó, és elfogynak a felhalmozódott tojásfehérjék.

A torta Anna Pavlováról, a világhírű, orosz balettáncosról kapta a nevét. A tortához rengeteg legenda kötődik, jelenleg Auszrália és Új-Zéland is a sajátjának vallja, sőt, egyenesen nemzeti desszertnek kiáltotta ki mindkét ország. Állítólag egy új-zélandi szakács készítette Anna Pavlova tiszteletére. Az tény, hogy az szigetországnak van olyan szakácskönyve, amelyben szerepel a tojásfehérjéből és cukorból készült sütemény, és amelyet még a balerina ottani látogatása előtt adtak ki. Ezzel szemben az ausztrálok szerint a torta 1935 októberében készült először, Perthben, a Hotel Esplanade-ben.

Anna Pavlova 1881 januárjában született Szentpéterváron. Édesanyja elszegényedett mosónő volt, egy katonatiszt felesége. Lányának édesapja valószínűleg egy gazdag zsidó volt. Anna koraszülött, beteges gyermek volt, valószínű nem is nő fel, ha a nagyanyja nem gondozza életének első hónapjaiban. Nyolcéves, amikor először lát balettelőadást, akkor határozza el, hogy egyszer ő is híres táncos lesz. Tízévesen már a Birodalmi Balett Iskolába jár, kivételes tehetségére már ott felfigyeltek, ám Annára még rengeteg munka várt, míg korának egyik legismertebb művésze lett.

Tizennyolc évesen lépett fel először a Mariinszkij Színházban, 1907-ben már egy moszkvai kis társulat tagja. Két évvel később orosz balett néven meghódítják a francia fővárost. Annának a világhírt a hattyú halála hozza meg, az ő előadásában ez lett minden idők egyik legnépszerűbb táncszólója. A kritikusok és a közönség egyaránt imádták. 1910-ben saját társulatot alapít, a New York-i Metropolitan Opera színpadán debütálnak. Egy évvel később már London is a lábuk előtt hever. Magánéletéről keveset tudni, úgy tűnik, francia menedzsere soha nem vette feleségül, csak élősködött rajta. Pavlova a húszas években az orosz menekültek árvái számára Párizsban otthont alapított. Moszkvában ellenségnek tartották, az arisztokraták kedvencének kiáltották ki. 1924-ben film készült róla A halhatatlan hattyú címmel. 1931-ben halt meg Hollandiában, tüdőgyulladásban, miután egy fűtetlen vonatban utazott.

 (egigeropaszuly.blogspot.com)

Pavlova torta
Hozzávalók: 6 tojásfehérje, 25 dkg cukor, egy evőkanál étkezési keményítő, egy evőkanál ecet.
Elkészítés: A lert előmelegítjük 160 fokra. A tojásfehérjét elkezdjük habbá verni, amikor már összefüggő habot alkot, fokozatosan adagoljuk a cukrot is. Amikor kemény, fényes a hab, óvatosan hozzákeverjük az ecetet, a keményítőt. Egy sütőpapírt vékonyan lekenünk olajjal, a tojásfehérjét kör alakban ráigazítjuk úgy, hogy legalább 6-7 centiméter magas legyen, és betesszük a lerbe. A hőfokot 120 fokra csökkentjük, és másfél órát sütjük. Ha kész, fakanállal kitámasztjuk a ler ajtaját, és hagyjuk kihűlni. Felvert tejszínhabbal és friss vagy fagyasztott gyümölccsel tálaljuk. 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.