Az év egyik legvidámabb időszakát éljük: farsang van. Ez lenne a mértéktelenség, a hatalmas mulatságok és nagy evések ideje. Ilyenkor kellene megalapozni az év bőségét – legalábbis régen ezt remélték a sokfogásos, bőséges étkezésektől –, kimulatni magunkból a tavalyi fáradtságot, és felkészülni az idei munkákra.
A farsang ősi babonákra épül. A középkorban az emberek azt gondolták, hogy a hosszú éjszakák teret adnak a gonosz szellemeknek, ezért álarcok mögé bújva azt remélték, hogy elijesztik a szellemeket. A maskarás felvonulások „halottas menetei” pedig a telet akarták elűzni. Mára mindebből a mulatság és az álarc maradt, de leginkább csak a nagy evések.
Ha kis közvélemény-kutatást végeznénk közvetlen baráti, ismerősi körünkben, kiderülne, hogy főleg kényelemből maradnak el egyre inkább az álarcos bulik, pedig pont ezek azok, amelyekkel kapcsolatban évek múlva is a legtöbb emléket fel tudjuk idézni: ki mibe öltözött be, hogyan játszotta a szerepét. Nálunk szerencsére akkor is könnyen átfordulhatott a találkozás mulatsággá, ha csak a szűkebb család gyűlt össze. Felnőttből és gyerekből is volt elég, így nagynéném könnyen meg tudta tenni, hogy egy szobába összegyűjtött bennünket, gyerekeket, és jelmezbe bújtatott a felnőttek meglepetésére és mindenki örömére.
Sajtos pogácsa
Hozzávalók: 25 g élesztő, 50 dkg liszt, 25 dkg vaj, 10 dkg reszelt sajt, 1 tojás, 0,5 dl tej,1 tojássárgája, köménymag, 1 tk só
Elkészítés: Az élesztőt langyos tejben felfuttatjuk. A szobahőmérsékletű lisztet összemorzsoljuk a vajjal, hozzáadjuk a tojást, a sajtot, az élesztőt és az 1 teáskanálnyi sót. Ruganyos tésztát gyúrunk belőle, majd meleg helyen 1 órát kelesztjük. Lisztezett deszkán kinyújtjuk, apró formával pogácsákat szaggatunk. Tetejüket megkenjük tojássárgával, megszórjuk sóval elkevert köménymaggal. 200 fokra előmelegített lerben rózsaszínűre sütjük.
Ma is szinte minden percére emlékszem a lázas öltözködésnek, ahogy válogattunk a ruhák és gyöngyök között, ahogy sminkeltünk. Tapasztalatból mondom, gyerekeknek mindenképpen érdemes farsangi bulit rendezni. Ám ha mégsem sikerülne, legalább azt használjuk ki, hogy most könnyebben össze lehet gyűjteni a barátainkat, mint például nyáron. Szervezzünk vacsorákat, ebédeket, legyünk minél többen, minél többet együtt.
Eredeti farsangi ételekről nem nagyon tudunk beszélni, hagyományaink mégis vannak: elsősorban a fánk, de sok helyen a kocsonya is farsangi ételnek számít. No meg minden, ami a disznóvágás eredménye.
Most egy pogácsa receptet ajánlok. Egyrészt azért, mert sós sütemény receptből mindig jól jön egy újabb. Másrészt, mert ez a nagymamám receptje, nekünk tehát ez a legfinomabb, a már egyszer emlegetett sós rúd mellett. Nem is tudom, nagymama hogyan szerezte be a szükséges sajtot, de tény, hogy erre a pogácsára mindig volt egy kis tartalékja. Igaz, nem is készült túl sűrűn, ünnep kellett hozzá. Valószínű, számomra emiatt is olyan nyilvánvaló, hogy ha farsangolunk, akkor csakis ezzel a pogácsával tesszük.
(egigeropaszuly.blogspot.com)
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.