Úgy alakult az idők során, hogy a mai magyar konyhában a petrezselyemzöld az a növény, amit rosszabb esetben azonnal kidobunk, amint megfőtt az étel. Jobb esetben kicsit meghintjük vele a levest, de akkor már szinte biztos, hogy nem mindenki eszik belőle, mert olyan zavaróak azok a kis úszkáló zöldek. Errefele legjobb helye a petrezselymes újkrumplin van, azt legalább megszoktuk, annak nélkülözhetetlen tartozéka.
Ennél persze sokkal több figyelmet érdemelne, nem annyira a benne rejlő tápanyagokért, hanem az ízanyagok miatt. Ha sószegény diétára ítélnek, a zöldpetrezselyemmel becsaphatók az ízlelőbimbók. Ha ezzel ízesítjük az ételeket, azok sósabbnak tűnnek. Ugyanakkor gyógynövényként is felhasználhatjuk: serkenti a veseműködést, vesekőhajtó és hólyaghurut elleni teák főzhetők belőle. A gyökérből kipréselt lé fokozza az emésztőrendszer működését, gyógyítja a gyomor- és májbetegségeket, valamint étvágygerjesztőként is hatásos. Levele apróra vágva, alufóliába csomagolva jól fagyasztható.
Két fajtája ismert, a gyökérpetrezselyem és a metélőpetrezselyem. Ez utóbbit cserépbe is érdemes ültetni, nagy bokorrá fejlődik, és állandóan hozza az új leveleket. Ha nem extra mennyiségűre van szükségünk, mindig kéznél van.
A mai saláta másik fő összetevője szintén jó régen kiment a divatból, és csak diétás ételként tért vissza. Pedig a kölesnek remek élettani hatásai vannak, ezen kívül sokféleképpen elkészíthető, finom, és még szépít is.
A kölest ugyan gabonaként tartjuk számon, de tulajdonképpen egynyári, a perjék családjába tartozó fűféle. Pozitív élettani hatásait hosszasan lehet sorolni: könnyen emészthető, magas rosttartalma miatt jó béltisztító. Fogyaszthatják glutén- és laktózérzékenyek is. Alacsony a kalóriatartalma, és nagyon erősen lúgosít. Ezen kívül szabályozza a vércukor- és koleszterinszintet, gazdag magnéziumban, kovasavban és szilíciumban is. Tartalmaz mangánt, foszfort és vasat is. Gazdag B-vitaminban, erősíti a hajat, körmöket, megszépíti a bőrt. Vegetáriánusoknak remek fehérjeforrás. És ha még ez sem lenne elég, boldogsághormont is tartalmaz, no meg nem utolsósorban finom. Egy dologra kell figyelni: mielőtt megfőzzük, bő vízzel, alaposan mossuk le.
Tavaszi saláta
Hozzávalók: 3 nagyobb csokor zöldpetrezselyem, 15 dkg sós telemea, 1 csokor zöldhagyma, 5 dkg dió, 5 dkg köles, 2 cikk fokhagyma, 0,5 tk szegfűbors, 2 ek citromlé, 0,5 tk őrölt koriander, 0,5 tk őrölt római kömény, 5-6 ek olíva olaj, frissen őrölt bors, só.
Elkészítés: a diót száraz serpenyőben megpirítjuk, majd ha kihűlt, nagyobb darabokra vágjuk. A kölest bő vízben megmossuk, és háromszoros mennyiségű vízben megfőzzük, majd kihűtjük. A telemeát fél centis kockákra vágjuk, meglocsoljuk az olívaolajjal, és megszórjuk a korianderrel és római köménnyel. A zöldpetrezselymet apróra vágjuk, és az összes hozzávalót óvatosan összekeverjük, meglocsoljuk a maradék olajjal, frissen facsart citromlével, szegfűborssal, borssal ízesítjük, ha szükséges, sózzuk. Tálalás előtt 2-3 órát pihentetjük, hogy összeérjenek az ízek.
A kölest rengeteg módon elkészíthetjük: egyrészt helyettesíthetjük vele a rizst, a lecsótól, a különböző rakott ételeken keresztül a töltött káposztáig mindenben. Főzhetünk belőle kását, sósat és édeset egyaránt. Nagyon finom az édes kölesfelfújt, valamilyen lekvárral, kompóttal tálalva. A kölest gyakorlatilag bármivel lehet ízesíteni, használjuk csak bátran a kedvenc fűszereinket!
A mai salátát az arab országokban elterjedt tabbouleh inspirálta, ami szintén egy zöldpetrezselyem saláta, bulgurral és egyéb zöldségekkel dúsítva. Az arabok amúgy is sokkal bátrabban használják a zöldfűszereket, köztük a zöldpetrezselymet: a piacokon hegyekben állnak a hatalmas, karnyi vastagságú csokorba kötött zöldek, csak győzzön az ember eligazodni közöttük.
A következő salátát kicsit átvariáltam az itthoni viszonyokra és ízlésre. Így egy igazi, tavaszias saláta született, amely lehet, hogy nem lesz a gyerekek kedvence, de olyan felnőttel még nem találkoztam, aki ne szerette volna.
(egigeropaszuly.blogspot.com)
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.