Farkaslaki birsalmás csirke
Hozzávalók: 1 egész csirke, olaj, 3 dl csirkehúsleves, só, bors; a mártáshoz: 4 darab birsalma, 2 dl fehér bor, 1 evőkanál méz, néhány szegfűszeg, 1 fahéj
Elkészítése: A csirkét megtisztítjuk, megmossuk, kívül-belül megsózzuk, a hasüregét bedörzsöljük borssal, majd egy mély tűzálló tálba rakjuk, a tetejét lekenjük olajjal, aláöntjük a levest és 200 fokos sütőben 1 órát sütjük. Közben a birsalmát megmossuk, meghámozzuk, magházát eltávolítjuk, szeletekre vágjuk, kevés vízzel hígított borral együtt főni tesszük. Hozzáadjuk a mézet, a fahéjat, valamint a szegfűszeget, és puhára főzzük. A főző léből kiemelünk néhány szelet almát, a fahéjat és a szegfűszeget. A többit áttörjük villával vagy turmixgéppel pürésítjük és összeforraljuk. Amikor a csirke megsült, feldaraboljuk és a birsalmapürével tálaljuk. Vajas-petrezselymes krumpli illik hozzá.
Gyermekkoromban tőlem nem kapott dicséretet a birsalma. Fanyar ízével és konok keménységével nem volt miért. Ősszel felkerült a szekrényünk tetejére, utóérlelésre és igazából soha nem lett olyan puha, mint amilyent én gyerekként szerettem volna. Felnőttként persze az ember mindent másképp lát, így történt, hogy sok-sok évvel később az én vonzalmam a birsalmához is teljesen megváltozott. Emlékeim szerint ugyanis semmi másra nem volt jó a birs, csak arra, hogy a szekrény tetején érlelődjön és ehetetlennek minősült. Régen nagymamámnál a fűtetlen, tiszta szoba szekrényének, ruhásládájának a tetején tartották a birset, ami remek, friss, őszies illatot adott a szobának.
A birsalma leszüretelt gyümölcsének igazából még hosszú hetekig tartó utóérésre van szüksége ahhoz, hogy a benne levő íz- és zamatanyagok kifejlődjenek és a gyümölcs húsa valamennyire megpuhuljon. Kemény húsa és összehúzó hatása miatt nyersen nem fogyasztják a birset, de őszi-téli estéken sütőben megsütve kellemes illatot áraszt. A birs azon kevés gyümölcsök közé tartozik, amelyek nyersen szinte élvezhetetlenek, így mindenképpen meg kell főzni vagy sütni őket, de főzés utáni íze egyedi.
Időközben felfedeztem, hogy érdemes birsalmasajtot készíteni belőle, amit aztán huzamosabb ideig fogyaszthatunk (sokáig eláll hűvös helyen), vagy süteményekbe felhasználhatunk. Készítettem belőle azóta birsalmalevest, lekvárt, mártást húsok mellé, de párosítottam hússal levesben, hiszen jellegzetes savanykás ízet kölcsönöz a levesnek. Készült már húsos ragu a felhasználásával, illetve kompót is. És végül rájöttem, hogy a birsalma nagyon sokszínűen hasznosítható, megdőlt a gyerekkori elképzelésem, hogy egy kevésbé ízletes, nem igazán hasznos gyümölcs. Főzve, párolva ugyanis mennyei őszi csemege. Ugyanakkor a birs élvezeti értékét növeli egészségmegőrző hatása, hiszen az almánál nagyobb vitamintartalma és magas pektintartalma. A pektin nagy szerepet játszik a szervezet méregtelenítésében, megköti a káros anyagokat, gyulladáscsökkentő hatást fejt ki az emésztőszervekben. Így hát megszerettem én is a birsalmát: érdemes esélyt adni ennek a gyümölcsnek, hiszen illatos, zamatos és őszi estékre kiváló finomságokat készíthetünk belőle.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.